Jump to content

BMW e65 730d fara semnal GPS dupa upgrade NAVI01 la NAVI03


Recommended Posts

Salutare !!!!

detin un e65 730d din 2002 septembrie.L-am cumparat cu navigatia terminata(blocul optic).Avea modelul cel mai vechi cu care au fost echipate aceste modele respectiv NAVI01 cu CD.Am citit pe diverse forumuri englezesti americane si nemtesti ca upgrade-ul la Navigatia pe DVD este doar o simpla operatie de schimbare si nu necesita nici o imperechere cu masina decat daca vreau sa pastrez bmw assist activ si TMC.Am mers la dezmembrari si am gasit acolo o unitate NAVI03 pe dvd (navi 03 este ultimul model cu care a fost echipata seria e65)Am instalat unitatea apoi am scris cateva discuri cu harti.Am scris si CD si DVD.Toate bune si frumoase masina afiseaza harta pe display dar cand ma deplasez harta nu se misca decat stanga dreapta si masina ramane in acelasi loc pe harta.Am facut si ultimul upgrade de soft respectiv V32 si nimic.In coltul din dreapta sus patratelul care trebuia sa arate conexiunea la sateliti nu arata desenul cu satelitul ci doar o bara de semnal.Suparat m-am dus peste baietii de la dezmembrari sa le dau cu navigatia in cap.Acestia mi-au pus la dispozitie un 735i din 2001 (mai vechi ca al meu) pe care am instalat navigatia si a mers perfect, satelitul a aparut imediat in coltul din dreapta sus.Tot montand si demontand navigatia de la o masina la alta am observat o diferenta la conectori intre masina mea din 2002 si cea din 2001.Unul dintre conectori este o mufa verde care la mine are un singur fir subtirel galben-portocaliu.La masina pe crae a mers navigatia respectiv la acel 735i acest conector verde avea 3 fire:cel galben-portocaliu(ca si la mine) si inca doua fire mai groase negre.

Atunci am tras concluzia ca din cauza acestei diferente de fire la conectorul verde masina mea nu are semnal GPS desi antena se conecteaza separat.Am alergat prin parcul auto intrucat mai erau septare lovite si m-am uitat la aceasta blestemata de mufa verde.Am observat ca majoritatea aveau mufa verde cu 3 fire dar am gasit si o masina care avea la fel ca la mine un singur fir.Nu am putut sa probez pe acele masini navigatia intrucat erau lovite si dezmembrate si nu functionau.

Este careva aici pe forum care ma poate ajuta cu cateva informatii sa ma scoata din ceata ??? S-a mai lovit cineva de aceasta problema la upgrade-ul de navigatie? Pe forumurile BMW straine toti sunt multumiti si nu au intimpinat probleme.

Va multumesc anticipat si sper ca cineva de aici sa aibe un raspuns la problema mea

Link to comment
Share on other sites

Am sa pun si cateva imagini cu partea din spate a navigatiei de e65 ca sa vedeti mai bine care este conectorul verde despre care vorbesc.Fotografiile nu sunt de la masina mea ci sunt luate de pe net doar pentru a evidentia conectorul verde.

post-13862-0-86258100-1312505583_thumb.jpg

post-13862-0-83229300-1312505614_thumb.jpg

post-13862-0-65446400-1312505691_thumb.jpg

Edited by secagold
Link to comment
Share on other sites

Conectorul respectiv este X1313, se poate vedea aici: http://wds.spaghetticoder.org/en/zinfo/EO_E65_65_0006.htm

Aici mai poti vedea o schema: http://wds.spaghetticoder.org/en/svg/sp/SP0000023847.svg?m=e8385

Si aici am mai gasit ca mai apare conectorul asta la un retrofit pentru modul TV: http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/attachment.php?attachmentid=141373&d=1206584045

 

Pin assignments at connector X1313 on Nav Computer

Pin Description

1 Terminal 30 voltage supply To Fuse F75

2 Not used

3 I-bus signal line To I-bus splice

4 Not used

5 Navigation video signal, green To On-board monitor

6 Navigation video signal, blue To On-board monitor

7 Navigation video signal, red To On-board monitor

8 Not used

9 Audio signal AF+ To Radio

10 Ground To Ground point

11 Not used

12 LC monitor ground To On-board monitor

13 Not used

14 Shield To On-board monitor

15 Shield To On-board monitor

16 Shield To On-board monitor

17 Not used

18 Audio signal AF- To Radio

 

Din cate vad eu conectorul asta e folosit pentru conectarea cu modulul Radio si/sau cu modulul TV, deci nu prea are legatura cu semnalul GPS. Dupa cum ai zis si tu si apare si in prima poza, antena GPS are conectare separata.

Cel mai probabil este vreo problema cu antena GPS, eu zic sa incerci cu alta.

Edited by ralfy
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
voiam sa intreb si eu in cazul in care schimbi unitatea de navi trebuie codata pe masina?? cei de la BMWOradea asa miau spus ca trebuie codata si nu merge o unitate secand de pe alta masina??? si eu am probleme cu ea dupa ce am facut un upgrade si nu merita 75milmioare cat voa astia pe ea noua
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.