Jump to content

X3 Vs. X5


lucian81v

Recommended Posts

Apreciez raspunsul, dar care ar fi argumentele?

X1 nu prea m-a interesat in primul rand pentru ca deocamdata este peste bugetul planificat (un 20k maxim), nu m-am urcat intr-unul dar imi imaginez ca e un pic mai inghesuit ca x3.

Daca nu iau nici x3 nici x5, urmatoarea pe lista ar fi un touring seria 3, eventual 5, si mai sunt cateva pana la X1 :)

Link to comment
Share on other sites

oircum nu cred ca te ajuta sa stii la cat a schimbat un brat, la cat a cazut o cutie sau alte chestii de genul pentru ca astea depind de mai multi factori si oricum intra la consumabile o parte din ele(nu cutia, turbina, etc.)...parerea mea, ca sa vezi daca te tine sau nu, este sa pleci de la cheltuielile fixe distribuite lunar iar la astea sa mai adaugi o suma de siguranta de care poti dispune in fiecare luna de cca 1k Eur, pentru anumite defectiuni care pot aparea, suma pe care daca luna aceasta nu ai folosit-o o pui deoparte si o lasi acolo si tot asa....sau iti faci un fond de siguranta de la bun inceput care sa iti acopere la nevoie o reparatie a cutiei de viteze sau a turbinei, cam astea sunt cele mai scumpe reparatii, deci un 5k Eur pus deoparte care sa ii ai mereu la dispozitie, asta daca nu esti ghinionist si te lasa ambele deodata :). Apoi la fel de important este sa nu iti cumperi cel mai ieftin X, mai bine platesti ceva mai mult dar reduci riscul unor cheltuieli inutile ulterioare, de preferat ar fi motorul de 3.0d, mai ales daca mergi mai mult in afara orasului cuplat cu o cutie automata mi se pare alegerea cea mai buna, nu imi place 2.0d pe un X3 si cu tractiune integrala si cu ceva kg in plus fata de un seria 3, sunt sigur ca tragi de el de il zapacesti daca ai un mers mai dinamic si pe mine m-ar termina psihic sa il tot aud urland sub capota si sa vad ca nu ma misc asa cum imi doresc.
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iei un x3 fara pb recomand unul de la bmw germania,de la premium selection cu garantie.Cu 18-22k euro neg. gasesti x3-uri 2007-2008 2.0d 177cp.Daca iti pui pb intretinerii poate ca ar trebui sa te orientezi catre altceva,nu-i nicio rusine,sunt bani suficienti pt un suv nou cu 0 km.Nu vad o solutie sa pui la saltea 2-3-5k euro pt zile nerge,este simplu ori iti periti ori nu,tu cunsoti cel mai bine situatia.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc inca o data.

 

Poate nu m-am facut inteles, nu se pune problema daca imi permit sau nu, sunt convins "ochiometric" ca imi permit o intretinere normala cu uzuri normale, vreau sa ma gandesc daca merita raportat la masina.

De exemplu, raportandu-ma la ce detin acum, rezulta ca masina a consumat "extra" ~ 1000 de ron in 2ani/40kkm, ceea ce e foarte bine, dar va sari probabil de 1000euro pana in 50kkm, raportat la cat am dat pe ea (9500) mi se pare ok.

 

Oricum din ce am mai citit se pare ca x3 este destul de fiabil

 

Nu ma intereseaza lunar, pentru ca eu iau bani de ~2 ori pe an, ori ca e 1200 dintr-un foc sau 100/luna, pentru mine tot aia e.

 

@DOMI la 2.0d ma intereseaza daca x-driveului ar avea probleme in cazul chipului, deoarece 2.0d a fost doar 150cp/manuala sau 2.0d auto are 177cp ceea ce m-ar multumi daca as lua 2.0d

Link to comment
Share on other sites

nu prea inteleg ce vrei sa zici cu "daca merita raportat la masina" , asta tine doar de tine sa iti dai raspunsul asta, daca te gandesti ca si cea de acum te duce din A in B cum te va duce si X3/X5 atunci nu merita, ca doar la fel ajungi, ai cheltuieli mai mici, si tot asa...dar diferenta e mare intre un E46 si celelalte 2, normal ca sunt mai scumpe la intretinere dar iti ofera si altceva in plus, mai ales X5-ul sau chiar si X3 cu 3.0d...dar sa treci de la E46 2.0d la X3 2.0d, fie si cel de 177cp nu vei fi deloc impresionat iar motorizarea chiar conteaza!
Link to comment
Share on other sites

Am mers destul de mult cu x1 2.0d 177cp,auto si pot sa zic ca este un pic mai sprinten decat 320d 150cp 6+1,cel putin pana la 120-130km/h.probabil x3-ul cu 177cp va fi ok,ceva in genul 320d-ului,daca nu ai pretentii este ok.

 

Intretinerea va fi clar mai scumpa decat la e46,insa de aici tu cunsoti situatia cel ami bine,consumul va fi indiferent de conditii cu cel putin 20-30% mai mare,pretul unei anvelope aproape dublu si tot asa.

Link to comment
Share on other sites

la ala de 177 de cai zic ca nu duce cutia daca faci chip tuning..

NU stiu ce sa zic lucian, daca e vorba strict de spatiu si nu ca ai pata pusa peX , m-as orienta spre un touring

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Eu nu inteleg de ce va plangeti atat de mult de impozit...sau de ce se plang unii zicand ca la 2.0d e aprox 200 ron iar la 3.0d e 2200 ron sau cat e.

Pai asta e marea problema pentru care nu va luati 3.0d sau pentru care sa nu luam 3.0d ? Pai eu bag lunar motorina de cam 300 E...si chiar nu-s plin de bani...si daca bag lunar motorina de 300 E...si care mai baga, e chiar atat de mult sa platesti 2200 ron impozitul la un motor asa superb ca 3.0d ? Eu n-am luat 3.0d ca m-am gandit la alte cheltuieli de intretinere, poate mai scumpe (daca sunt, posibil sa gresesc) si/sau la consumul mai mare (ca fac 40 - 50 de mii km/an) ...desi nu cred ca-i foarte mare consumul la 3.0d ...dar nu ca nu mi-am luat 3.0d din cauza impozitului ...e absurd sa te vaiti de 2200 ron/an la o asemenea masina :)

 

Diferenta o face 1 si jumatate de combustibil , daca ai ideea economiei

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De cateva luni am un X3 2.0D/2007. La inceput masina nu m-a impresionat, dar pe zapada....este un vis. Garda la sol inalta sistemul xdrive. Extraordinar.enta

Parchezi unde vrei, te scoate super bine, asistenta la coborare...

Face toti banii. Consum mediu 7.8, acum pe iarna a crescut la 8.1.

Pentru Romania o masina excelenta. O recomand.

Ca si costuri de intretinere consider ca este medie, pentru gama premium BMW.

Vin dupa un 525D, care este mult mai scump la intretinere si cu prea multe probleme specifice.

X3-ul este fiabil mai ales daca o sa cauti motorul de 150cp asa cum am facut eu, sa nu am stres cu distributia cu probleme la cel de 177cp.

Mai astept impresii despre x3 si de la alti posesori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.