Jump to content

Ulei potrivit BMW 725 TDS


Recommended Posts

Salutare tuturor ! De curand,fratele meu a intrat in tabara BMW si a devenit posesor de BMW 725 TDS,an fabricatie 1998 iar dilema pe care o avem este tipul de ulei de motor potrivit si recomandat de uzina pentru aceasta masina(peste 200.000 km la bord).

As aprecia orice informatie legata de subiect,in special de la posesori de E38 sau E39 care au acest tip de motor pe masina(M51)dar nu numai.

Mentionez ca nu am gasit nici o informatie exacta in manualul masinii,am cautat si pe Google cat si pe forum insa n-am gasit nimic concret care sa ne ajute sa luam o decizie.

Ne intereseaza in special gradul de viscozitate potrivit si mai apoi marca de ulei.

Multumesc celor ce vin cu orice informatie sau recomandare !

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor ! De curand,fratele meu a intrat in tabara BMW si a devenit posesor de BMW 725 TDS,an fabricatie 1998 iar dilema pe care o avem este tipul de ulei de motor potrivit si recomandat de uzina pentru aceasta masina(peste 200.000 km la bord).

As aprecia orice informatie legata de subiect,in special de la posesori de E38 sau E39 care au acest tip de motor pe masina(M51)dar nu numai.

Mentionez ca nu am gasit nici o informatie exacta in manualul masinii,am cautat si pe Google cat si pe forum insa n-am gasit nimic concret care sa ne ajute sa luam o decizie.

Ne intereseaza in special gradul de viscozitate potrivit si mai apoi marca de ulei.

Multumesc celor ce vin cu orice informatie sau recomandare !

 

Nimeni,nimic ?

Link to comment
Share on other sites

nu pune 5w30 in motorul tau ca-l distrugi

este prea subtire la cald ( 5w30 este un ulei pentru motoarele de generatie noua; dupa 2003 )

5w40 este uleiul recomandat de toti producatorii de ulei

 

Si eu inclin catre 5w40,Castrol sau Liqui Moly(desi despre Castrol am citit chestii mai putin placute).In al meu E34 525i am Liqui Moly 10w40 si sunt super multumit de el.

Link to comment
Share on other sites

uite aici ce recomanda Castrol

http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=6&modelyear=&vehicle=2258

0w/40 edge

Dar daca schimbi la 10 mii km poti cu incredere sa folosesti Edge Turbo Diesel 5W-40

 

 

 

Diesel engine oil viscosity recommendations: -30°C to 30°C, 0W-30/5W-30, above -30°C, 5W-40/5W-50; -20°C to 30°C, 10W-30; above -20°C, 10W-40/10W-60. Oils listed and approved under BMW 'Longlife Oils' for all year round use: 0W-X and 5W-X

Edited by bmw 730da e38
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Pentru motoarele m51 (tds/td), iti recomand cu caldura Petronas Urania 10W40, ala de camioane. Gandeste-te ca sunt masini cu sute de mii de km, cu uzuri in motor si la turbo si asta e gandit pentru motoare cu rulaj mare. Cel putin, eu l-am folosit la toate tds-urile care mi-au trecut prin mana si am fost foarte multumit.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Fratilor lasati dracu Castrol edge ca e pis waser.Numa eticheta si ambalaju mai e de el .Cu atat mai putin cumparat din Ro.Nu fac reclama dar eu bag doar Motul dupa ce am bagat la masinile mele mobil,castrol,ulei BMW cica,etc.Eu imi fac personal revizile la 10000 si am pastrat cate o mostra din fiecare in cate o sticla si am comparat la mana nu la laborator ca nu am unde.In rest bagati fiecare ce vreti.Uleiul este foarte important atat pentru motor cat si pentru turbina.Daca motorul se descurca si cu un ulei mai prost turbina pica datorita lagarelor cu rulmenti pe ace care sunt niste mecanisme fine.ca vascozitate va recomand 10w40 datorita climei noastre.5w30 nu e pentru motorul m51d25 raportat la clima noastra ca se subtiaza vara de e ca uleiul bunica.10w40 e de mijloc pentru ca vara ne trebuie un ulei mai vascos iar iarna mai subtire.In fond suntem subiectivi fiecare dar asta va spun din propria experienta si din ce am observat eu.SI DACA AVETI POSIBILITATEA SA VA CUMPARATI ULEI DIN GERMANIA LUATI DE ACOLO.Tot ce e facut pentru afara e altceva.credetima tot ce ajunge in ro e alta calitate si cafea,detergen,piese si chiar masini.Voi stiati ca la BMW masinile care nu se ridica la nivelul maxim de calitate de pe banda de productie, le lipeste clebarul pentru a fi exportate in Europa de est.Bafta tuturor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.