Jump to content

Intrebare schimb mocheta + interior


Fan4BMW

Recommended Posts

Salutari tuturor am gasit azi un interior compus din mocheta cu prinderi + presuri + bancheta spate + scaunele fata sunt in tare foarte ok baiatul vrea 100 euro pe ele intrebarile mele sunt urmatoarele?

 

1.Merita 100 euro pe tot ce am scris eu mai sus sau e prea mult?

2.Masina donatoare este tot sedan dar este din 1997 si masina mea din 1992 o sa am probleme la montarea mochetei ? si cam ce probleme ar putea aparea?

3.Cam cat dureaza operatiunea sa schimb mocheta sa stiu daca ma incumet sau nu ?

4.mocheta este lipita sau prins cu cleme doar?

5.Bancheta lui din spate are cotiera si tetiere sus amea nu are o sa se potriveasca la fix sau prinderile vor fi o problema?

6.Sa pot schimba mocheta calumea trebuie sa dau si coaja de bord jos sau nu? si cam ce ar fi complicat sa dau jos si sa pun la loc macar asa ce plastice trebuiesc demontate in mare

 

va multumesc frumos.

 

masina mea bmw 318i din 1992 masina donatoare bmw 318i din 1997

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

interiorul se potriveste fiind acelasi model

pretul nu mi se pare exagerat

 

mocheta nu e lipita.iti va da ceva bataie de cap scoaterea vechii mochete

ca sa faci o treaba buna cel mai probabil trebuie dat bordul jos

 

bafta

ais cand aud de datul bordului jos mi se ridica parul pe maini ca nu am mai facuto nici o data nu stie nimeni nici un DIY cu procesul de schimbat mocheta?

Link to comment
Share on other sites

nu tre sa dai bordul jos.doar cotiera si consola centrala. e prinsa in cleme, e prea mult zis. dai si pnaourile laterale de jos si bancheta. daca scaunele si bancheta sunt in stare buna, e foarte bun pretul, se potriveste exact, sedan-sedan.

 

ptr tetierele spate iti trebuie si polita spate sus cu gauri ptr tetiere.

Link to comment
Share on other sites

nu tre sa dai bordul jos.doar cotiera si consola centrala. e prinsa in cleme, e prea mult zis. dai si pnaourile laterale de jos si bancheta. daca scaunele si bancheta sunt in stare buna, e foarte bun pretul, se potriveste exact, sedan-sedan.

 

ptr tetierele spate iti trebuie si polita spate sus cu gauri ptr tetiere.

deci trebuie sa iau si aia de sus nu o sa se mai potriveasca amea?

 

da e ok mocheta si scaunele la fel mocheta vine cu tot cu presuri ca noi , cu cleme dinalea de prindere faine nu cum am eu acuma aia ma interesat mai mult

 

daca zici ca nu trebuie demontat bordul de sus e super ok ma speriasem ingrozitor , si consola centrala acolo unde se afla schimbatorul cum e prinsa are suburi ascunse , cleme ? in rest undei frana de mana stiu sa o dau jos dar aia inainte de frana de mana nu stiu so dau jos ..

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

deci trebuie sa iau si aia de sus nu o sa se mai potriveasca amea?

 

da e ok mocheta si scaunele la fel mocheta vine cu tot cu presuri ca noi , cu cleme dinalea de prindere faine nu cum am eu acuma aia ma interesat mai mult

 

daca zici ca nu trebuie demontat bordul de sus e super ok ma speriasem ingrozitor , si consola centrala acolo unde se afla schimbatorul cum e prinsa are suburi ascunse , cleme ? in rest undei frana de mana stiu sa o dau jos dar aia inainte de frana de mana nu stiu so dau jos ..

 

nu, poti lasa polita ta, doar ca nu o sa poti pune tetierele spate.

 

ca sa schimbi mocheta tre sa scoti asa :

 

pragurile interioare )sunt prinse in cleme

bancheta spate (sezutul), tragi de el in sus

scaunele, le desurubezi, un scaun are 4 suruburi de prindere

partea cu frana de mana, sau calul cum ii mai zice, are un surub sub scrmiera spate, si unul sub butonul ptr avarii

consola centrala, la schimbator, scoti schimbaorul (tragi de el in sus), mansonul, apoi butonul ptr avarii, apoi partea din fata unde vine spatiul de depozitare cu bricheta si in fucntie de caz, OBC sau ceas...apoi consola are 2 surubele in lateral stg dr.

 

ti-am pus un link unde se scoate toata consola centrala, pe tine te intereseaza doar pana ramane bordul.

aa, si mai trbuie date jos footrestul de la sofer, si panoul de jos dela picioare pasager fata, unde coupe-urile au boxa jos la picioare.toata consola are numai surubele, in cruce parca.

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1574093

Link to comment
Share on other sites

nu, poti lasa polita ta, doar ca nu o sa poti pune tetierele spate.

 

ca sa schimbi mocheta tre sa scoti asa :

 

pragurile interioare )sunt prinse in cleme

bancheta spate (sezutul), tragi de el in sus

scaunele, le desurubezi, un scaun are 4 suruburi de prindere

partea cu frana de mana, sau calul cum ii mai zice, are un surub sub scrmiera spate, si unul sub butonul ptr avarii

consola centrala, la schimbator, scoti schimbaorul (tragi de el in sus), mansonul, apoi butonul ptr avarii, apoi partea din fata unde vine spatiul de depozitare cu bricheta si in fucntie de caz, OBC sau ceas...apoi consola are 2 surubele in lateral stg dr.

 

ti-am pus un link unde se scoate toata consola centrala, pe tine te intereseaza doar pana ramane bordul.

aa, si mai trbuie date jos footrestul de la sofer, si panoul de jos dela picioare pasager fata, unde coupe-urile au boxa jos la picioare.toata consola are numai surubele, in cruce parca.

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1574093

Multumesc omu luni ma apuc sper sam iasa o treaba ok

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca poate, eu la mine am scos tot.mai sun cablurile pe acoplo acre trebuie trase pe traseele lor.

 

nu stiu daca poate, eu la mine am scos tot.mai sun cablurile pe acoplo acre trebuie trase pe traseele lor.

" acolo care "

scuze pt greselile de ortografie dar sunt la serviciu si scriu in viteza sa nu ma prinda sefu"

post-10109-0-29879600-1316419747_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

chiar daca nu ai AC, aeroterma tot e acolo. ai desfacut ceva sau inca nu ai luat interiorul?

Nu am luat inca (aici venea un punct) am discutat cu baiatu aseara (aici venea iar punct) sa plecat la bulgari (aici mai venea un punct) ma amanat pe miercuri (alt punct) ma sperie sincer gandul cu mocheta (din nou punct) trebuie sa dau jos si aia pana urma ? ce zicea baiatu mai sus

Edited by robytza
limba romana varianta bac 2011
Link to comment
Share on other sites

eu retin ca trebuie scaoasa si aeroterma si bordul dat jos. cadrul pe care sta bordul si care este prins pe masina (de calul ala pe sub care trece cutia si cardanul), nu se scoate foarte usor. iar daca ai cliama pe masina o sa ramai fara freon demontand aeroterma. la e 46 asa este cu siguranta iar la e 36 nu retin exact daca o poti scoate pacalind ceva, stiu doar ca are cadrul de bord din bucati nu dintr o singura bucata precum la e 46. ideea e ca eu am demontat pt a dezmamra masina si nu m a interesat ordinea, iar mocheta am scos o oricum la sfrasit. dar ideea asta este sa vezi daca poti ridica suportul de bord sa tragi mocheta de sub aeroterma. daca iti pare ca ar iesi fa operatiunea, daca nu pune pe cineva priceput, altfel o sa rupi tot felul de cleme de la plansa de bord
Link to comment
Share on other sites

eu retin ca trebuie scaoasa si aeroterma si bordul dat jos. cadrul pe care sta bordul si care este prins pe masina (de calul ala pe sub care trece cutia si cardanul), nu se scoate foarte usor. iar daca ai cliama pe masina o sa ramai fara freon demontand aeroterma. la e 46 asa este cu siguranta iar la e 36 nu retin exact daca o poti scoate pacalind ceva, stiu doar ca are cadrul de bord din bucati nu dintr o singura bucata precum la e 46. ideea e ca eu am demontat pt a dezmamra masina si nu m a interesat ordinea, iar mocheta am scos o oricum la sfrasit. dar ideea asta este sa vezi daca poti ridica suportul de bord sa tragi mocheta de sub aeroterma. daca iti pare ca ar iesi fa operatiunea, daca nu pune pe cineva priceput, altfel o sa rupi tot felul de cleme de la plansa de bord

De asta si intreb ca vreau sa stiu exact in ce consta operatiunea mocheta sunt mai stangaci de felul meu , si baiatul care mio da ala e turbat nu stie doar sa traga cu ranga :)) si vreau sa stiu daca merita sa ma apuc eu de ea sau sa platesc pe cineva care a mai facut sa faca o treaba buna , sa nu stric ceva in loc sa repar gandul asta ma sperie...si de aia am intrebat sa stiu cam pas cu pas in ce consta schimbatul mochetei sub bord acolo ma sperie...

Link to comment
Share on other sites

Nu am luat inca (aici venea un punct) am discutat cu baiatu aseara (aici venea iar punct) sa plecat la bulgari (aici mai venea un punct) ma amanat pe miercuri (alt punct) ma sperie sincer gandul cu mocheta (din nou punct) trebuie sa dau jos si aia pana urma ? ce zicea baiatu mai sus

Robytza de acu in colo te rog sam corectezi tu toate posturile mersi ...daca tot faci pe doctorul in limba romana , din cate stiu eu asta e un forum pentru bmw si bmw club nu este forum de limba romana sau cultura generala..imi pare rau...si imi cer scuze ca ma facut mama analfabet si nu mi a placut scoala..

Link to comment
Share on other sites

ca sa schinbi mocheta trebuie sa dai si aeroterma jos ca altfel nu o poti baga la loc petru ca aeroterma sta pe mocheta si are si doua suruburi prinse in podea

eu asa am facut la mine ca si eu am schinbat mocheta spor la treaba pt ca ai ceva de munca

Si daca dau jos aeroterma nu o sa curga apa sau ceva ce pot sa fac rau in sensul acesta cand dau jos aeroterma ? si ca sa pot da jos aeroterma o sa trebuiasca sa dau jos si coaja de bord de sus + volan?

Link to comment
Share on other sites

hai ca l-ati speriat de tot.

 

daca nu merge trasa mocheta de sub aeroterma(eu cred ca merge, mai greu cand cand o bagi pe cealalta), poti decupa exact portiunea care intra sub aeroterma (nu cred ca e mai mult de 10 cm), astfel incat sa nu trebuiasca sa scoti aeroterma.chiar nu vad de ce.eu cand am demontat app tot bordul, pana la aeroterma, mocheta se putea trage de sub aeroterma.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.