Jump to content

BMW 320D E90 - sfaturi


slefbb

Recommended Posts

salutare,

 

cu siguranta nu e prima data cand vedeti titlu acesta de topic.

 

sunt nou si postez in speranta ca o sa primesc niste sfaturi utile de la cei cu mai multa experienta decat mine.

 

citesc de ceva timp forum-ul acesta pentru ca pot spune ca imi place aceasta marca: BMW.

 

in curand vreau sa achizitionez un BMW E90 320D

- an 2006-2007,

- de preferat pana in 125 000 km

- navigatie mare

 

in rest nu am prea multe preferinte. ar mai fi: xenon, piele, trapa, volan sport, etc dar chiar nu tin neaparat

 

buget 13 000 EUR (cu tot cu taxa daca este cazul)

 

ideea ca tot ce am gasit pe autovit, sunt masini aduse din afara (olanda,germania,belgia), care nu arata deloc rau, au de la 90 000km la 130 000km, dar care cu siguranta sunt ause de samsari.

 

din ce am gasit pe forumuri, e greu de crezut ca o masina din 2007 sa aibe in germania de ex sau olanda, facuti doar 100 000km.

ma gandesc ca samsarii trebuie sa castige si ei, plus cat dau pe drum, deci trebuie sa cumpere masina de acolo la un pret foarte mic.

 

o sa va dau cateva exemple de ce am gasit:

http://www.autovit.ro/bmw-320-C20556345.html

http://www.autovit.ro/bmw-320-C20718208.html

http://www.autovit.ro/bmw-320-C20621926.html

 

masini din romania, cu un singur proprietar, nu prea gasesti.

 

pe de alta parte ma gandesc, ca daca oamenii aia tot aduc masini, inseamna ca le merge. oare chiar dau teapa dupa teapa si tot ce aduc sunt niste ciurucuri cumparate pe bani de nimic din germania/olanda?

 

vreau sa aud si parerea voastra! ce gasesc in banii astia, cum sa procedez ca sa achizitionez o masina buna, fara sa imi iau teapa pt ca din ce am citit pana acum, ceea ce imi doresc eu, la banii alocati, nu am cum sa gasesc ceea ce..e trist

 

astept raspunsurile voastre

 

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

da, dar am citit alta chestie:

 

masina face reviziile la bavaria pana la 100 000km dupa care o cumpara cineva care mai face 200 000 km dar reviziile nu le mai face la bavaria. in total masina are 300 000 km. samsarul da km inapoi la 120 000 km si merge la bavaria si schimba un bec si masina reapare in baza lor de date.

 

deci e greu sa iti dai seama chiar si la bavaria daca sunt sau nu km reali..

Link to comment
Share on other sites

si eu am cautat ca tine un e90 320D si vroiam navigatie si km pana in 150.000km,si pana la urma am luat-o din germania,ca aici erau slabe sanse..insa acum dupa ce am maisna, am realizat ca navigatia,desi am luat-o doar pt aspect si nu pt utilitate,acum m-as putea lipsi de ea f usor,iar km chiar nu conteaza,poti gasi si un 320D care are 250.000 km insa sa fie in stare buna,deci eu zic sa te uiti si dupa masini mai rulate,dar care sunt ok din pct de vedere tehnic,estetic,cum vrei tu..
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti faci o idee, incearca sa cauti pe mobile.de o masina similara ca dotari, ani, kilometrii, cu cele din anunturile de pe autovit.ro, si ai sa observi ca in germania, olanda, belgia, etc., sunt mai scumpe. Vanzatorii de masini incearca sa isi scoata cheltuielile cu achizitionarea masinii, plus cosmetizarea lor pentru vanzare, plus profitul pe care il vor din vanzare. Tot ce pot deduce de aici este ca ori au gasit o sursa de masini ieftine si bune ori umbla la kilometrii si aduc masini cu probleme (pe care apoi le cosmetizeaza sau remediaza pentru moment). Nu vi se pare suspect ca mai toate masinile din targ sunt pe la 80.000 - 130.000 km? Cei din vest nu sunt chiar mana sparta sa schimbe masina la kilometrii acestia, si in plus o masina care merge inca bine. Achizitionarea unei masini la second hand tine si de noroc, dar un pret de 11.000 -13.000 euro pentru E90 si cu dotari, si cu km putini mi se pare cam mic.
Link to comment
Share on other sites

:( cum ai aflat cati km are? la bavaria?

 

din ce am citit se pot da inapoi km fara sa vada cei de la bavaria

A fost altcineva si a testat-o inaintea mea la Bavaria, apoi am abordat vanzatorul si l-am luat tare. A recunoscut ca masina avea peste 200k, dar ca el "nu stia" de acest lucru :console:

Link to comment
Share on other sites

una peste alta..e loterie..

 

ca si in germania daca te duci, cica si acolo e cam tot ca la noi. si aia au inceput sa dea km inapoi, si aia le fac detailing profi inainte de vanzare..

 

deci, in orice caz, nu exista sanse prea mari sa cumpar o masina buna din tara (adusa sau direct de aici), nu?

Link to comment
Share on other sites

Du-te si adu-o din germania si cauta sa fie de la persoana fizica. Am un tovaras ce si-a luat E90 din 2005 si 120.000km. A dat 12500E cu ochii inchisi. A pus-o doar pe tester si a mers putin cu ea. Acum i-a picat navigatia(1000euro) plus probleme de batranete, gen alternator si rulmenti la roti. Penibil:).

Iti gasesti masina in Germania si macar nu e samsarita, daca este de la proprietar.

 

Spor la cautat!

 

Du-te si adu-o din germania si cauta sa fie de la persoana fizica. Am un tovaras ce si-a luat E90 din 2005 si 120.000km(din Romania). A dat 12500E cu ochii inchisi. A pus-o doar pe tester si a mers putin cu ea. Acum i-a picat navigatia(1000euro) plus probleme de batranete, gen alternator si rulmenti la roti. Penibil:).

Iti gasesti masina in Germania si macar nu e samsarita, daca este de la proprietar.

 

Spor la cautat!

Link to comment
Share on other sites

Daca te-ai uitat la rubrica "Masina mea" o sa observi ca mai sunt si in Romania persoane care au grija de masinile lor. Eu sunt de parere ca sunt si masini foarte bune in Romania si la preturi mult mai bune decat in Germania, ca acolo nu prea se lasa la pret (nu ca la noi din cauza samsarilor :poke: )
Link to comment
Share on other sites

cu siguranta gasesti si in romania, dar trebuie sa ai rabdare si sa cauti o masina luata de noua, din romania de la reprezentanta, de preferat cu un singur proprietar.

 

eu inainte de a ma documenta, mergeam pe principiu: cat de rea poate fi daca e din 2007 :))) dar am constatat ca poate avea si 300 000 km din 2007 :(

 

asta e..mai caut.

 

multumesc pt sfaturi si pt eventualele urmatoare sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Daca masina e cumparata din Romania si a avut un singur proprietar, sunt sanse s-o gasesti pe la 130,000 km. Dar una din Germania (de exemplu), sigur nu are km astia!!! Si, daca pretul in Germania este mai mare decat la noi (la masini echivalente), cum de gasesc DOAR samsarii masini bune, PANA la 130,000 km, dotate si scot si profit? Nu te intrebi?

Dar, o masina "curata", luata de noua de la Bavaria, cu toate reviziile la zi si ingrijita ca la carte, nu o poti gasi la 13,000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Ti-a explicat un coleg, mai sus, ca se poate veea. Dar, trebuie sa-si dea ...silinta! Trebuie verificat in baza de date BMW cand si la cati km a facut ultima revizie (de exemplu).

Eu merg in targ destul de des si nu cred ca am vazut 5 masini "curate" ! Si, in niciun caz, BMW, AUDI etc. Poate Fiesta, Peugeot si altele.

Link to comment
Share on other sites

:( la autotest am un prieten care lucreaza acolo si m-ar ajuta, dar la bavaria nu cunosc pe nimeni.

 

daca la seria 3 care eu cred ca e mai rar intalnit, si sunt "problemele" astea cu km dati inapoi..ce sa mai zic de seria 5 din 2004-2005 sau audi a6 (care sunt tot pe la 13 000eur) si cu 130 000km

Link to comment
Share on other sites

:( la autotest am un prieten care lucreaza acolo si m-ar ajuta, dar la bavaria nu cunosc pe nimeni.

 

daca la seria 3 care eu cred ca e mai rar intalnit, si sunt "problemele" astea cu km dati inapoi..ce sa mai zic de seria 5 din 2004-2005 sau audi a6 (care sunt tot pe la 13 000eur) si cu 130 000km

 

La AUTOTEST te cam duci degeaba; nu-ti vor putea spune nimic despre istoricul masinii!

Link to comment
Share on other sites

- Mai exact 11500 euro Alex, ca restul de 1500 este pentru taxa eventual. La banii astia si an nou, si navigatie, si diesel, si km putini, eventual cumparata si de la cineva cunoscut care "poate" garanta km si starea masinii..... nu cred ca o sa gasesti. Mai erau cateva topicuri deschise tot asa : " cumpar e90, an bun, dotari minime (navigatie) etc..km reali... ofer pret maxim ....""
Link to comment
Share on other sites

- Mai exact 11500 euro Alex, ca restul de 1500 este pentru taxa eventual. La banii astia si an nou, si navigatie, si diesel, si km putini, eventual cumparata si de la cineva cunoscut care "poate" garanta km si starea masinii..... nu cred ca o sa gasesti. Mai erau cateva topicuri deschise tot asa : " cumpar e90, an bun, dotari minime (navigatie) etc..km reali... ofer pret maxim ....""

mai rau in cazul asta....

un exemplu concret sunt eu<cu toate ca masina nu este la vanzare>

in 2008 am dat 22.000 euro pe masina din germania<dealer>

la banii astia am gasit masina exact acelasi an,km dar dotarile pot spune ca erau de top,inclusiv pachet M interior/exterior<ce sa zic masina era de vis>,doar ca era de vanzare intr-un targ,nu dealer sau neamt.

 

am hotarat sa iau masina asta cu dotari mai putine,fara navi,pachet M....si multe altele

 

cu cheltuiala de drum si cateva zile pe acolo am mai cheltuit ceva bani...ulterior banii bagati in intretinere nu ii pun,dar a urmat pachet M exterior,interior,jante...nici nu vreau sa trag linie acum...

 

si concluzia o tragi tu...referitor la preturi si masini...eu oricum ar merge piata nu as da sub 16.000 de euro masina,daca ar fi sa o dau.stiu ca nu o dau niciodata in banii astia ca sunt masinile manarite la pret mai bun cu navi<ca asta e cel mai important la bemveu :)) >

 

eu zic sa mai strangi ceva bani si cu 3000 de euro in plus iti iei o masina care,la fel ca a mea,dupa 3 ani si 70.000 de km nu a mancat de consumabile.si aici se vede castigul.

degeaba iei masina la 11.000 de euro si apoi bagi 4000 in ea

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai Alex_WLY ca stiu cat te-a dus pe tine toata masina (nu mai punem ce ai mai pus pe ea), dar totusi mai sunt persoane care spera sa gaseasca anumite masini la preturi foarte mici. Asta nu ar fi o problema, dar se mai cauta si cu km reali, navi, clime , eventual jante ...etc :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.