Jump to content

DIY Reparatie navigatie MK4 ce nu mai citea DVDul


Recommended Posts

De ceva vreme, DVDul de navigatie imi era citit din ce in ce mai greu uneori cand era frig chiar deloc, asa ca dupa ce am caut nitel pe google am dat de urmatorul thread:

http://www.xoutpost.com/electronics/navigation-system/53560-diy-changing-laser-unit-mk4-sat-nav-unit.html

Tutorialul a fost destul de usor de urmat si ca rezultat, am acum navigatia 100% functionala.

Cateva tips:

- la pasul din poza 5 cand trebuie dezlipit capacul acela metalic a trebuit sa folosesc pistolul de lipit cu o mana si cu cealalta sa trag mai puternic de capac ca sa iasa

- la pasul din poza 9, iar trebuie ridicat mai tare de sinele acelea doua ca sa se poata sa iasa mecanismul laser

- la pasul din poza 10, cand trebuie indepartate picaturile acelea doua de fludor, o sa va trebuiasca un aspirator de fludor (pompa de cositor). Trebuie incalzita picatura aceea si repede aspirata ramanand locul curat acolo. Eu nu am dat atentie acestui pas la inceput, si nu am scos picaturile acelea iar apoi am constatat la masina ca nu merge nimic. Mare atentie sa nu topiti folia sau traseele de langa.

- laserul se numeste "Sanyo SF-HD4 black cover for DVD" l-am comandat de aici (22$ cu transport inclus):

http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300441554613&category=3272

Atentie sa fie cel cu plastic negru in jurul lentilei (pentru DVD) ca exista si cu plastic alb in jurul lentilei (pentru CD).

Folia laserului a venit usor curbata (asa e modelul) asa ca a trebuit sa tai cu forfecuta putin excesul de folie ca sa poata fi montata.

- tablita demontata la pasul prezentat in poza 8, cea care vine peste mecanismul laser are o curbura pe una din muchii. A trebuit sa indrept cu patentul curbura aceea intrucat mecanismul laser nou cumparat are niste contacte in acea zona si risca sa faca scurtcircuit cu tablita.

In rest se monteaza totul in ordine inversa si nu ai ce sa gresesti.

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de urari.

Vroiam sa adaug ca va RECOMAND sa cumparati mecanismul laser cu modelul de folie drept (asa este cel din MK4), nu curbat cum am luat eu.

La momentul cand am cautat eu, nu gasisem pe stoc nicaieri cu folie dreapta si cum nu mai aveam rabdare am comandat cu folie curbata.

Merge si cel curbat, dar in timp cred ca e posibil ca acesta sa cedeze mai repede.

Edited by /////alpine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Multumesc de urari.

Vroiam sa adaug ca va RECOMAND sa cumparati mecanismul laser cu modelul de folie drept (asa este cel din MK4), nu curbat cum am luat eu.

La momentul cand am cautat eu, nu gasisem pe stoc nicaieri cu folie dreapta si cum nu mai aveam rabdare am comandat cu folie curbata.

Merge si cel curbat, dar in timp cred ca e posibil ca acesta sa cedeze mai repede.

 

 

ma ajuta cineva cu un mk4 navi, sa ii scoata putin capacul din spate sa vad si eu unde sunt trasate circuitele ? va rog frumos ca in al meu a intrat apa iar dupa ce am curatat numai vad unde sunt trasate circuitele , atasez poza sa vedeti despre ce este vb!

post-56931-0-03178700-1374752804_thumb.jpg

Edited by englezu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Multumesc de urari.

Vroiam sa adaug ca va RECOMAND sa cumparati mecanismul laser cu modelul de folie drept (asa este cel din MK4), nu curbat cum am luat eu.

La momentul cand am cautat eu, nu gasisem pe stoc nicaieri cu folie dreapta si cum nu mai aveam rabdare am comandat cu folie curbata.

Merge si cel curbat, dar in timp cred ca e posibil ca acesta sa cedeze mai repede.

 

 

Imi poti spune ce lentila laser sa aleg din cele din linkul de mai jos? Care e cea ce se potriveste la MK4?

 

http://electronicservice.shopmania.biz/catalog?q=SF-HD4

 

Eu cred ca se potriveste modelul SFHD4-S Sanyo, dar te intreb daca tot ai umblat acolo sa schimbi lentila.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.