Jump to content

noua mea pisica


robi

Recommended Posts

robi, nu ma intelege gresit. ti-ai luat o masina app perfecta (ptr un e36). am fost rautacios din cauza titlului, la nivelul masinii puteai sa pui altceva, asa cand vede unul titlul zic ca esti vreunul cu un cazan de 800 e...

 

apoi a sunat aiurea sa zici ca ai ridicat-o la cer, deci nu mai e vorba de tiganeli pe masina...in nici un caz nu era tiganeala lasata jos jos jos asa...ptr vara, iarna normal ca o ridici ca nu i buldozer de zapada, dar mai e pana la iarna :rolleyes:

 

felicitari ptr msina, dar tot nu ne-ai spus cat te-a dus...

 

grilele probabil aveau colant negru pe ele, cromul ala e destul de anevoios la curatare ptr a fi vopsite. gasesti aftermarket negre negre, dau mai bine, parerea mea.

 

aa, si un sfat, iarna schimba-i jantele, e pacat de polish-ul ala sa iei toate sarurile de pe strazi la iarna, niste table iarna si apoi la primavara le pui la loc.

 

in rst, nu prea vad ce ai mai putea modifica la ea, poate interior niste optiuni in plus, ca sa o faci full, dar exterior poate doar oglinzi M, desi alea se ciordesc in draci (ai grija si la bandouri).

 

poze interior? motor? e M42 1795cc sau M44 1895cc?

Link to comment
Share on other sites

Ma intrebam daca fac bine achizitionand un E36 dupa 3 alte E46 si un E39.

Se pare ca am facut o alegere foarte buna.

Asta e noua mea achizitie:

-318is

-Pachet complet M exterior

-Jante Forjate Motorsport 24

-dublu climatronic

-interior negru inclusiv plafoniera

sunt foarte multumit de masina, mai ales ca absolut tot e functional.... asa cum ar trebui sa fie toate BMW-urile, daca lumea le-ar aprecia si ingriji corespunzator.

 

Sa mai pun doua poze

 

Poate ca nu trebuie sa intreb, dar cat ai dat pe ea? :)

Link to comment
Share on other sites

probabil m44 daca grila e originala.

 

apropo de ce ti carligul ala de tractare insurubat acolo?

 

din cate stiu, si M44 a fost pus in paralel cu M42, din 95 incolo, iar M42 a fost pana in 96 febriarie sau ceva de genul.

 

FL e din septembrie 96.

 

sa ne arate motorul, ca ne dam noi seama :thumbsup: dupa difuzorul de aer de la radiator si debitmetru.

Link to comment
Share on other sites

pai daca fl e in septembrie 96 si asta are grila de fl nu e clar ca e m44? sau grila aia rotunda a fost pusa inainte de 96?eu din cate stiu numa alea din 96+ au grila aia rotunda

 

da, grila FL rotunda e din septembrie 96 incolo, insa M44 a fost pus pe e36 (coupe) inca din 95. daca nu e cea din fabrica, poate fi si M42.daca e cea originala, da, M44 cum ai zis tu.

Link to comment
Share on other sites

am gasit anuntul de pe alt forum unde a fost la vanzare, o sa postez detaliile dar fara pret, ala vi-l spune proprietarul daca doreste, cert e ca masina (pe bune dreptate) nu a fost ieftina :thumbsup:

 

Prima Inmatriculare: 11/1995

Rulaj: 170,000 km UN SINGUR PROPRIETAR IN GERMANIA NASCUT IN 1940 (VERIFICABIL):

 

Bara Fata ///M;

Bara spate ///M;

Praguri ///M;

Bandouri ///M;

Capitonaj plafon negru ///M;

Jante ///M Style 24 - buza polishata;

Interior recaro semipiele;

Faruri angel-eyes “IN PRO”;

Suspensie sport noua reglabila pe inaltime Weitec;

Evacuare Supersprint;

 

 

Dotari:

Dublu climatronic digital;

Computer bord full 18 butoane;

Geamuri electrice fata;

Oglinzi electrice;

Airbag sofer+pasager

Tetiere spate;

Trusa scule Completa;

 

Inca o data, felicitari ptr achizitie, interiorul e bomba.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, mașina nu a fost ieftinĂŁ si cu toate astea am mai investit alți 1500 euro in ea pe lângĂŁ 4000 prețul de achizitie.

Poate nu trebuia neaparat o alta suspensie care m-a ajuns aproape 800 euro.(incluzând si alte bucse si bielete). Dar clima care era terminatã ( nu mergea compresorul, iar ECU nu transmitea comanda de la OBC spre compresor si electroventilator), macarale la geamuri, parbriz schimbat, chedere, senzor de temperatura si alte maruntisuri trebuiau facute, se aduna si cresc repede costurile.

Pentru iarna am jante de tabla, cu anvelope pe 15.

Una peste alta sunt foarte incintat de achizitie si promit poze cu interiorul, poate pe seara.

Link to comment
Share on other sites

bv ptr investitii, cred ca din punct de vedere mecanic e la punct acum (asta era primordial) la orice noua achizitie.

 

Nu inteleg totusi ce legatura avea OBC-ul cu clima. Poate nu iti cupla compresorul (lipsa presiune freon), iar ventilatorul poate avea alte bube, senzorul double switch de pe radiator, releele cele 2 high speed si low speed.

 

sau modulul de clima, parca cea digitala are un modul de clima (nu panoul de control digital), in spatele panoului central.

 

cat a fost parbrizul? ce marca? cu parasolar greenshade? ar trebui sa il schimb si eu ca e ciobit.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

bv ptr investitii, cred ca din punct de vedere mecanic e la punct acum (asta era primordial) la orice noua achizitie.

 

Nu inteleg totusi ce legatura avea OBC-ul cu clima. Poate nu iti cupla compresorul (lipsa presiune freon), iar ventilatorul poate avea alte bube, senzorul double switch de pe radiator, releele cele 2 high speed si low speed.

 

sau modulul de clima, parca cea digitala are un modul de clima (nu panoul de control digital), in spatele panoului central.

 

cat a fost parbrizul? ce marca? cu parasolar greenshade? ar trebui sa il schimb si eu ca e ciobit.

 

Pot sa explic treaba cu clima in 5pagini dupã 4 zile in service. Pana la urma cIneva cândva a umblat la instalatia electricã si a inversat un fir negru cu gri cu unul gri cu negru. Apoi sa vezi pãreri de electronisti....

Parbrizul este pus la Plikington producție proprie, si a costat 450 RON cu tot cu chedere. Partea superioarĂŁ e verde dacĂŁ asta intrebai. Ii recomand pe bĂŁieți, li erata foarte ingrijit si cu simtul rĂŁspunderii

Link to comment
Share on other sites

am gasit anuntul de pe alt forum unde a fost la vanzare, o sa postez detaliile dar fara pret, ala vi-l spune proprietarul daca doreste, cert e ca masina (pe bune dreptate) nu a fost ieftina :thumbsup:

 

Prima Inmatriculare: 11/1995

Rulaj: 170,000 km UN SINGUR PROPRIETAR IN GERMANIA NASCUT IN 1940 (VERIFICABIL):

 

Bara Fata ///M;

Bara spate ///M;

Praguri ///M;

Bandouri ///M;

Capitonaj plafon negru ///M;

Jante ///M Style 24 - buza polishata;

Interior recaro semipiele;

Faruri angel-eyes “IN PRO”;

Suspensie sport noua reglabila pe inaltime Weitec;

Evacuare Supersprint;

 

 

Dotari:

Dublu climatronic digital;

Computer bord full 18 butoane;

Geamuri electrice fata;

Oglinzi electrice;

Airbag sofer+pasager

Tetiere spate;

Trusa scule Completa;

 

Inca o data, felicitari ptr achizitie, interiorul e bomba.

MAX-tu ai vazut interiorul dar noi ???

 

ceva poze cu sufrageria???? :D

Link to comment
Share on other sites

pai daca carligu e on capacul e off...deci cum sa ti-l fure daca nu e pe masina??

daca te uiti pe poze, vei observa cirligul acolo din pozele dinainte ca masina sa fie a mea.

In capac a fost data o gaura prin care e infiletat cirligul. L-am lasat acolo, deoarece as ramane cu GAURA.;)

Link to comment
Share on other sites

unde e cotiera? that'sa must...pune-o la upgrade-uri urmatoare.

 

le: e ieftin capacul ala bandou, vreo 10 $ daca imi amintesc, nou original.

 

pune si tu mai multe poze, te zgarcesti, la o masina asa? :rolleyes: poate si un filmutet cu evacuarea supersprint.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

stiu ca urmaresc si eu forumul ala.

 

dar parca mai degraba mai astept putin sa mai strang ceva bani, si la anul in primavara/vara o restaurez pe a mea, cu upgrade motor 1.8is si tot ce trebuie(ca sa o si omologhez), plus ca motorul as vrea sa il si desfac si schimbat ce trebuie.asa stii ce ai pe masina si in ce ai bagat banii.

 

iar la dotari, il avem pe emu, "dexter"ul in e36 :laugh:

 

@alexrosiu

 

la starea scaunelor recaro de pe masina lui, eu nu le-as schimba cu vadere, decat daca n-as avea ce face cu 600e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.