Jump to content

Am dus masina la reprezentanta BMW, desi toata lumea zicea nu...


Ziggye

Recommended Posts

  • 1 month later...

Bestia Traieste ! :D

 

Factura totala - 1600 RON

 

Probleme :

- cablajul masinii era lucrat la el si acut nushtiu-ce manareli pe acolo, iar de aici , calculatorul nu vedea nustiu-ce impulsuri la pompa si ii taia alimentarea.

 

- din cauza celor de mai sus releele de alimentare s-au suprasolicitat si s-au ars ( senzoruld e rtatie zicea ca masina merge si are benzina - calcuatorul de motor zicea ca nu )

 

- furtunele de alimentare au fost legate invers ( tur la retur ) de aceea motorul se ineca cand venea benzina

 

- fisele de la bujii au fost facute " la ochi " de unde si eroarea de impulsuri de la injectoare ( care sunt legate intre ele cu bujiile , ma rog, bobinele de inductie din cate am inteles )

 

- senzorul de nivel de apa si temperatura ( sunt aman2 pe acelasi modul ) arse de unde si eroarea cu temperatura la motor ( desi el statea constant la 90 grade..sau cat o fi...

 

- potentiometrele din debitmetrele de aer arse deoarece erau suprasolicitate de fluxul de tensiune care venea de la calc. de motor ( mai mult aer, mai putin..mai mult..mai putin...) din cauza impusurilor de la pompele de benzina...care aveau eroare de la calculatoarele de motor...intelegeti pana aici ? :D

 

- colac peste pupaza si fisele erau legate aiurea..in loc sa fie detonatia intr-o anumita ordine...gen 1-3-5-7 etc...era ceva de genul 1.5.9.2.6.... de unde si erorile de impursuri, si alimentarea inversa...

 

- modulul ASC ars din cauza ca " simtea " ca motorul trage greu si fluctueaza acceleratia si cand se activa cand se dezactiva si tot asa pana si-a bagat ... si s-a dus :)

 

- Senzorul de vibrochen ( daca am inteles eu bine ) a dat peste capc calculatoarele de motor pentru ca el citea o rotatie, nustiu-ce senzor pe la axele cu came citeu alta roatie si ...

 

Intr-un final...o problema minora - POMPA DE BENZINA care era arsa pe linia 7-12 - a dus la niste erori in calculatorul...calculatoarele de motor , care la randul lor au incercat sa culeaga informatii din alta parte, de la alti senzori, care erau dati peste cap de o eroare la pompele de benzina ..si etc etc..uite-asa se invarte lumea :)

 

Noroc ca am dat de un mecanic pasionat de modele vechi ( are 2 Ursuleti :goodjob: )si cu fooarte multa rabdare si foarte tacticos...care in primul rand merge pe LOGICA in rezolvarea problemelor :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Asa varza mai rar vezi.

Probabil ca explicatiile sunt un pic alambicate si un pic eronate, dar ideea e ca ai avut extrem de multe probleme.

 

Bine ca ai gasit pe cineva care a acceptat sa repare ce au stricat multi altii inaintea sa. Un defect care apare natural e mult mai usor de rezolvat decat un defect facut de un meserias prost.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar , nu le am eu cu mecanica mult , mai ales cu electronica..problemele expuse sunt " in mare " asa...

 

Sa stii ca, la masina asta au mai lcurat din cate am aflat, 3 mecanici diferiti si 2 electriciceni diferiti....sper ca in sfarsit am gasit unul definitiv ( daca nu il iau astia de la Bucuresti inapoi, sau il duc la Cluj )

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar , nu le am eu cu mecanica mult , mai ales cu electronica..problemele expuse sunt " in mare " asa...

 

Sa stii ca, la masina asta au mai lcurat din cate am aflat, 3 mecanici diferiti si 2 electriciceni diferiti....sper ca in sfarsit am gasit unul definitiv ( daca nu il iau astia de la Bucuresti inapoi, sau il duc la Cluj )

 

1600 lei reprezinta doar pentru constatarea defectelor(daca toate sunt arse), ca daca pui piesa cu piesa ar fi mult mai mare devizul :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

nici o expertiza dinaia pentru tribunal sau de accident nu costa atat, dapoi doar o diagnosticare..

 

Bine ca ai rezolvat, e super masina aia, dar a fost cam neglijata inainte sa ajunga la tine

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca si eu am avut "noroc" la reprezentanta in sensul ca am sunat sa vad daca se poate face o diagnoza la batranul meu E34 cu probleme "paranormale" si dupa vreo 2 redirectionari am vb. cu persoana care se ocupa de diagnoza, o persoana foarte amabila si deschisa care nu a spus "las ca o sa vedem aici dupa ce dai banul", ci m-a ascultat si mi-a explicat ce pot face ei. Sper sa reusesc maine sa imi fac o programare la MHS Baneasa, iar pretul de max 100 RON mi se pare mai mult decat decent, tinand cont ca atat m-a costat si la cineva de pe forum o diagnoza. Cred ca aceasta criza a facut ca unele reprezentante sa isi revizuiasca mentalitatea si preturile.
Link to comment
Share on other sites

mASINA A FOST FOOOARTE NEGLIJATA inainte de a ajunge la mine, si acum un pic este datorita sabatorilor si redirectionarii de fonduri <_< dar...uite ca suntem pe un drum bun :) la Autotransilvania diagnoza costa 250 ROn/ Ora de lucru... iar manopera la service este 252 ron/h ...oricum, care aveti probleme cu BMW-uri si vreti sa le rezolve cu adevarat niste profesionisti, la niste preturi convenabile ( totusi,, e vb de o reprezentanta ) cred ca puteti apela cu incredere la AT Mures sau Cluj. Ma refer la cei din zona...Mures, Alba, Bistrita....etc...

 

Cu toate ca , in Tg Mures mai este un ...meserias din cate am aflat, unul Feri, sta la gara pt. cei care il siti...ca la el a fost masina de cateva ori inainte...am auzit ca se pricepe el asa la BMW-uri...ca numai cu d-alea lucreaza..dar ...la bani e la fel ca la reprezentanta, si piese foloseste noi ( daca ii aduci ) , dar mai mult ce are el prin pod...

 

App. am dat azi cateva ture cu masina si mi se pare ca ABS-ul nu mai intra asa abuziv ca inainte, ACS-ul cupleaza mai mult ca inainte si mult mai rapid, iar cutia vad ca raspunde mai rapid la schimburi si la retrogradari ( oare o avea chestia aia "kick down"??? )

Edited by Ziggye
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.