Jump to content

DVD Road Map Europe Professional 2012


Recommended Posts

Am si eu o intrebare...ca sa mearga bine cd-ul de 2012 imi trebuie update la navigatie nu? Eu am un e90 2005 iar dvd-ul cu hartile de 2010 se mai blocheaza uneori. Am inteles ca e din cauza ca nu e updatat softul navigatiei...Ma gandesc ca la asta 2012 chiar ar trebui sa astept cu softul actual...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit pe harta Ro, orasul Plopeni si comuna Cosminele, ambele din Judetul Prahova. Pe versiunea 2011 nu figurau, deci e mult mai detaliata. Probabil ca sunt toate orasele din tara si marea majoritate a comunelor, precum si drumuri judetene. Nu stiu daca sunt si drumurile comunale.

 

 

Salut Alex,

Vreau si eu un Dvd cu harta 2012-platesc bine :rolleyes: , daca ai timp bineinteles

Iti multumesc mult si raman dator :drinks:

Link to comment
Share on other sites

A incercat cineva un mers pe un drum judetean/comunal? In 2011 erau doar desenate si atat. Erau inutilizabile...

Am incercat eu. Nu stie strazile, nici numerele. Sunt doar desenate. E bine si-asa. Daca te pierzi, precis te scoate la drumurile judetene. :)

Link to comment
Share on other sites

mie daca nu mi-a mers dvd-ul cu harta proffesional pe 2011 din cauza softului prea vechi, banuiesc ca nu e nici o sansa sa imi mearga cel cu harta pe 2012

 

Fiecare harta face un upgrade mic la navigatie. Daca ai probleme cu citirea DVD-ului vezi ca s-ar putea sa fie unitatea (cititorul de laser) pe duca.

Eu am ultimul upgrade facut in reprezentanta la masina, am o harta de prin 2010 si merge super, scrisa pe un tip de DVD pe care nu-l mai gasesc de cumparat.

Ultimele harti le-am scris pe vreo 3-4 tipuri de DVD diferite ( si + si - si RW) si fie la citeste putin si dupa aia da eroare , fie nu merg de loc.

Noroc ca gasesc doar partea de dvd (lentila si mecanism) de schimbat.:D

Link to comment
Share on other sites

Fiecare harta face un upgrade mic la navigatie. Daca ai probleme cu citirea DVD-ului vezi ca s-ar putea sa fie unitatea (cititorul de laser) pe duca.

Eu am ultimul upgrade facut in reprezentanta la masina, am o harta de prin 2010 si merge super, scrisa pe un tip de DVD pe care nu-l mai gasesc de cumparat.

Ultimele harti le-am scris pe vreo 3-4 tipuri de DVD diferite ( si + si - si RW) si fie la citeste putin si dupa aia da eroare , fie nu merg de loc.

Noroc ca gasesc doar partea de dvd (lentila si mecanism) de schimbat.:D

dvd-ul cu harta pe 2010 imi merge f bine. in schimb harta pe 2011 nu merge deloc. am incecatg dvd-ul pe care l-am facut si pe alta masina unde merge perfect. inclin sa cred ca e din cauza softului prea vechi

Link to comment
Share on other sites

Acel update pe care il face DVD-ul, nu este softul in sine sau o parte din acesta ci este o mica particica legata de DVD. Din ce am inteles, partea asta contine un fel de cuprins care ajuta unitatea sa caute mai repede o adresa cand introduci noile adrese.
Link to comment
Share on other sites

Dar trebuie sa fie o cauza pt.care noua harta nu poate fi citita de vechiul soft,probabil vechiul soft nu stie citi tot ce tine de harta noua

 

la ce soft te referi? cel care se updateaza prin reprogramare (nu este posibil)sau cel care se incarca automat cu discul care contine harta noua(din nou imposibil, nu se citeste harta pana nu se actualizeaza softul)?

 

OT: cred ca mai degraba e o problema cu citirea discului...

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

Nu. Navigatia este nefunctionala pana cand de pe noul DVD nu se transfera un mic softulet (un fel de cuprins specific fiecarei versiuni de DVD). Acest transfer trebuie neaparat incheiar su un reboot fie din sleep (scos cheie si asteptat 15 minute) fie reset (EJECT+EJECT+MUTE).

 

Nu are legatura cu citirea greoaie a DVD-ului.

 

Comportamentul de mai sus este valabil si la masina noua + DVD de navi original, de o verisune mai noua.

 

Daca ai acum DVD verisunea 2011 si pui 2012 cere restart. Daca dupa 2012 pui la loc 2011 cere din nou restart deci nu este upgrade de soft ci este un mic soft specific fiecarei versiuni de DVD.

Link to comment
Share on other sites

Nu. Navigatia este nefunctionala pana cand de pe noul DVD nu se transfera un mic softulet (un fel de cuprins specific fiecarei versiuni de DVD). Acest transfer trebuie neaparat incheiar su un reboot fie din sleep (scos cheie si asteptat 15 minute) fie reset (EJECT+EJECT+MUTE).

 

Nu are legatura cu citirea greoaie a DVD-ului.

 

Comportamentul de mai sus este valabil si la masina noua + DVD de navi original, de o verisune mai noua.

 

Daca ai acum DVD verisunea 2011 si pui 2012 cere restart. Daca dupa 2012 pui la loc 2011 cere din nou restart deci nu este upgrade de soft ci este un mic soft specific fiecarei versiuni de DVD.

 

100% corect, tocmai de asta revin la ideea ca nu se poate citi o harta cu un alt soft, este imposibil, la fiecare disc diferit se incarca un soft diferit inainte de a citi harta

Link to comment
Share on other sites

la ce soft te referi? cel care se updateaza prin reprogramare (nu este posibil)sau cel care se incarca automat cu discul care contine harta noua(din nou imposibil, nu se citeste harta pana nu se actualizeaza softul)?

 

ma refer la amandoua;daca un soft e versiune veche(cel care se updateaza prin reprogramare) si un soft este versiune noua(cel cu hartile de navigatie),ele pot sa nu fie compatibile in totalitate(iar asta depinde de ce sa dorit de catre creatori softului),rezultand o nefunctionare a navigatiei;

 

tocmai acesta este rolul update-ului de soft(cel ce se updateaza prin reprogramare),sa devina ''compatibil'' cu noua versiune 2012 a hartilor de navigatie...

 

 

100% corect, tocmai de asta revin la ideea ca nu se poate citi o harta cu un alt soft, este imposibil, la fiecare disc diferit se incarca un soft diferit inainte de a citi harta

 

aici sunt 2 lucruri diferite:

 

1.o harta business,profesional,etc,nu se poate citi decat cu softul dedicat,adica bussines,profesional etc...nu asta cred ca discutam aici;

 

2.o harta noua(ca in exemplul de fata 2012 profesional) nu se poate citi decat cu softul aferent acelei harti updatat la zi...cred ca asta ai vrut sa zici :)

 

am sa-ti dau un exemplu la navi bussines deoarece acolo am incercat: ai o harta model 2011 business;Ei bine acea harta este cu sageti in idrive la modelele pana in 2006,iar la modelele peste 2006 aceiasi harta este redata in 2d...deci softul de navi reda si interpreteaza diferit harta de navigatie in functie de cat este el de updatat sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

ma refer la amandoua;daca un soft e versiune veche(cel care se updateaza prin reprogramare) si un soft este versiune noua(cel cu hartile de navigatie),ele pot sa nu fie compatibile in totalitate(iar asta depinde de ce sa dorit de catre creatori softului),rezultand o nefunctionare a navigatiei;

 

nu au nicio treaba una cu alta (update ilevel prin reprogramare si update soft navi - pe discul care contine si harta) si nu sunt conditionate in niciun fel

 

aici sunt 2 lucruri diferite:

 

1.o harta business,profesional,etc,nu se poate citi decat cu softul dedicat,adica bussines,profesional etc...nu asta cred ca discutam aici;

 

nimeni nu a vorbit despre asa ceva, citeste tot thread-ul...

 

2.o harta noua(ca in exemplul de fata 2012 profesional) nu se poate citi decat cu softul aferent acelei harti updatat la zi...cred ca asta ai vrut sa zici :)

 

softul aferent (care vine pe discul cu harta) se updateaza automat, daca operatia de update nu a fost efectuata, discul nu functioneaza oricum...

am sa-ti dau un exemplu la navi bussines deoarece acolo am incercat: ai o harta model 2011 business;Ei bine acea harta este cu sageti in idrive la modelele pana in 2006,iar la modelele peste 2006 aceiasi harta este redata in 2d...deci softul de navi reda si interpreteaza diferit harta de navigatie in functie de cat este el de updatat sau nu

 

este CU TOTUL alta discutie si se refera EXCLUSIV la interpretarea hartii si nu a update-ului prezent pe disc

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.