Jump to content

Problema caseta directie


Recommended Posts

salut am schimbat si eu caseta cu una reconditionata a mers volanul usor si dupa 10min mergea volanul greu aveti idee ce sa fie urgent

pararea mea este calitatea lucrarii.

poate vre un coleg cara a reconditionat caseta iti poate da un raspuns corect

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee daca se da jos greu caseta la x5? La pret m.am lamurit si vad ca o consecinta neplacuta este faptul ca merge greu dupa aceea....s.a intamplat la cativa cei care ati postat aici sau e o chestie generala? Sincer nu mi.ar placea sa mearga greu....apropos cica asta cu mersul greu al volanului se datoreaza si lichidului de servo care e posibil sa fi curs, doar o idee, nu.mi sariti in cap:d
Link to comment
Share on other sites

Referitor la mersul greu al volanului dupa "repararea" casetei de directie.

Voi ati intrebat ce a schimbat cel care a reparat-o?

 

Nu de alta dar exista un surub pe caseta care se poate strange in asa fel incat sa nu iti mai bata (pentru scurt timp) dar vei misca mai greu de volan si e foarte posibil ca cel care a "reparat" caseta doar sa fi strans surubul pt a da impresia ca nu ai joc (probabil ca nici nu ai cu el strans). Din pacate asta inseamna ca acea caseta a fost doar stransa si nu reparata, o carpeala.

 

E doar o posibilitate ceea ce am spus mai sus, nu trebuie sa fie adevarat in cazul tau si sper sa ma insel :frantics:

 

Eu am reconditionat caseta mea de curand si nu este nicio diferenta referitor la cat de greu dau de volan deci NU trebuie sa dai mai greu de volan dupa reconditionare ci trebuie sa se comporte exact la fel si sa nu iti mai bata!

 

Reconditionarea presupune sa iti schimbe toate garniturile din ea care curg (de fapt e un chit complet de reconditionare) si sa rectifice eventualele daune mecanice (fie la strung etc...).

 

Cel putin asta este ceea ce stiu eu cu mentiunea ca nu sunt mecanic ci doar pasionat de masini.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Referitor la mersul greu al volanului dupa "repararea" casetei de directie.

Voi ati intrebat ce a schimbat cel care a reparat-o?

 

Nu de alta dar exista un surub pe caseta care se poate strange in asa fel incat sa nu iti mai bata (pentru scurt timp) dar vei misca mai greu de volan si e foarte posibil ca cel care a "reparat" caseta doar sa fi strans surubul pt a da impresia ca nu ai joc (probabil ca nici nu ai cu el strans). Din pacate asta inseamna ca acea caseta a fost doar stransa si nu reparata, o carpeala.

 

E doar o posibilitate ceea ce am spus mai sus, nu trebuie sa fie adevarat in cazul tau si sper sa ma insel :frantics:

 

Eu am reconditionat caseta mea de curand si nu este nicio diferenta referitor la cat de greu dau de volan deci NU trebuie sa dai mai greu de volan dupa reconditionare ci trebuie sa se comporte exact la fel si sa nu iti mai bata!

 

Reconditionarea presupune sa iti schimbe toate garniturile din ea care curg (de fapt e un chit complet de reconditionare) si sa rectifice eventualele daune mecanice (fie la strung etc...).

 

Cel putin asta este ceea ce stiu eu cu mentiunea ca nu sunt mecanic ci doar pasionat de masini.

 

@Tudor NTD

Cat te-a costat? Unde ai reconditionat-o?

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu de ce plati voi 800 ron cat toate semeringurile si o`ringurile si bucsile de ghidaj te duce la 40-50 de lei si daca ai un pic de indemanare si niste scule tio faci singur. 90% din casetele care bat este din cauza bucsilor care sunt inauntru casetei.

daca desfaci caseta trebe sa dai surubu acela afara si cand il pui la loc nu ai cum sa il pui din prima la fel cum era, se pune caseta pe masina si dupa aceea se regleaza

Edited by moaka_mik
Link to comment
Share on other sites

am facuto pt ca avem o caseta care curgea care statea degeaba si am desfacuto se vad exact ce are in ea si am gasit in oras un atelier care prelucreaza bucsile alea de teflon si tot de la ei am luat si oringurile si semeringurile, cand am ceva timp liber o sa fac un DIY cu poze si tot ce trebe, dar dc. ai o caseta in mana ai sa vezi ca de desfacut e trb de 2 lei , mai greu e sa scoti semeringurile si oringurile si 1 bucsa de telfon care se afla la mijlocul casetei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.