Jump to content

Zgomot parbriz


Recommended Posts

Salut BMW Club Romania Forum,

 

Sunt membru nou in comunitatea BMW Club si ma bucur ca am ocazia sa discut cu posesori BMW despre tot ce inseamna aceasta marca. De curand am intrat in posesia unui BMW E90 318d - 2009, de care sunt foarte multumit si care ma face sa simt adevarata placere de a conduce. Insa....exista o problema la care nu reusesc sa-i gasesc raspuns. De cand s-a lasat frigul (sub 20 grade) am inceput sa aud un zgomot tare ciudat in zona parbrizului, iar in ultimele zile, de cand temperatura a scazut sub 10 grade, zgomotul a devenit insuportabil.

 

Nu pot sa-mi dau seama exact de unde vine, din zona stergatoarelor sau din partea superioara (la imbinarea cu plafonul). Cert este ca zgomotul iti lasa impresia ca parbrizul nu este bine prins si se misca, alunecand pe chedere. Evident acest zgomot se aude foarte clar pe drum denivelat iar pe drum bun, absolut nimic. Am verificat chederele exteriorare din jurul parbrizului si sunt foarte fixe, nu se misca deloc.

 

Are cineva idee despre ce este vorba? A mai avut cineva astfel de probleme?

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care ai bara de torsiune verifica daca nu cumva s-au desfacut suruburile care asigura prinderea ei in zona de sub parbriz (incearca sa le strangi).

e posibil ca si chederul sa fie de proasta calitate iar la temperaturi scazute sa devina foarte rigid(probabil a fost schimbat) si din acest motiv sa se auda aceste zgomote despre care faci tu referire.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit problema. Este vorba de chederul de sub parbriz din zona stergatorelor, care s-a defacut. Problema este ca nu pot sa il pun la loc cu mana, nu intra banda de prindere la locul ei. Probabil si din cauza frigului de afara. In unele zone se aude cum face click si se vede chederul ca este lipit puternic de parbriz, dar nu merge peste tot. Am mai gasit pe internet informatii ca acea rama de plastic cu cheder se mai intampla sa iasa de la locul ei.

 

Va multumesc tuturor pentru interesul acordat. Sper sa rezolv cat mai repde problemea asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ceva de genul am constatat si eu,dar nu stiu daca e de la parbriz sau ceva curea (?!). De cand a montat desteptul ala pabrizul,parca se aude un scartait la accelerari ca si cum ar vibra un plastic pe ceva geam sau ca o curea de cielo uzata :getlost: . Este vreo curea de genul asta in zona motorului si e o coincidenta ca s`a intamplat asta dupa ce a fost schimbat parbrizul sau e de la montajul facut de "meserie" si nu o fi fost atasat cum trebuie? (e46) Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.