Jump to content

avarie bmw e39


FanBmw85

Recommended Posts

trist dar adevarat.

in seara asta am lasat una din bmw ( e39) parcata , am urcat pana in casa si cand am coborat jos era un renault clio intrat in mine destul de rau ( nu stiu ce ocolise si a tras dreapta de volan intrand direct in masina mea ).spatele masinii facut cam praf. Dupa ce am mers la politie am vorbit cu agentul ala si dupa parerea lui o sa fie cam dauna totala ( cica nu stie daca se mai poate indrepta caroseria din spate.) vizibil am : bara din spate, stopurile, portbagajul, aripa stanga care mi-a impins ambele portiere care abia se mai deschid + ca mi-a fortat deasupra usilor si tavanul masinii sa se ridice putin in sus, toba de esapament. practic am mijlocul din spate impins mult inauntru + ce o mai fi pe dedesuptul masinii ( chestii care nu le-am putut vedea) Problema care am constat-o mergand putin cu ea ...ca si la cutie ( ea fiind automata) se aude un huruit ciudat. ma gandesc ca ea fiind in P iar ala intrand in spatele meu si impingand-o vreo 4 metrii a fortat ceva pe la cutie. oare am dreptate?

Idee e daca intr-adevar aia de la asigurari ar constata ca ar fi dauna totala ... la ce valoare mi-o incadreaza ? Masina este un bmw 525d E39 din 2001 cutie automata. Masina arata super bine si intretinuta .

Link to comment
Share on other sites

ai casco? daca ai mergi pe regresie...la totala ..hmmm cred ca iti va da in jur de3000 in masina ta pe care o vei vinde pe bucati si piese! sper sa nu gresesc suma.. nu te lasa pacalit de catre inspectorul de dauna care iti va spune aici merge chit..aici se indreapta...fii transant..daca masina celui care te-a lovit e la ASTRA( majoritatea masinilor sunt asigurate la ei) te vei judeca mult si bine cu ei pentru ca sunt ff rau platnici..abia in instanta si nici acolo nu au platit unele despagubiri...tinand cont ca acum au si de platit 3,5 mil victimelor lui Huidu!
Link to comment
Share on other sites

nu am casco. ala are asigurarea la uniqa asigurari . bineinteles ca voi incerca sa fiu foarte transant. oricum nu vad ce sa chituie la ea. o sa pun maine niste poze. in legatura cu cutia automata care se aude in dreptul ei ceva ciudat atuni cand ridic piciorul de pe acceleratie ...a daunat ceva ea fiind in P si ala a impins-o vreo 4 metrii ?
Link to comment
Share on other sites

Si Uniqa sunt OK.

Mie mi-a zgariat vineri una bara si nu au comentat deloc cand am spus ca vreau sa-mi repar masina la Bavaria Motors.

 

Nu mai merge cu masina pana nu vezi ce a patit.

Daca cutia era in P, este posibil sa se fi rupt stiftul de blocare.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca confunzi asiguratorii. Astra sunt OK.

Nu stiu de unde ai ideile astea.

Evaluarea masinii este probabil pe la 6000-7000 de euro.

 

nu stiu de unde ai tu ideile astea dar eu te asigur ca ASTRA e un platitor de 2 lei...si o pot demonstra cu fapte nu vorbe! IN fine..parerile sunt impartite!

Link to comment
Share on other sites

Si Uniqa sunt OK.

Mie mi-a zgariat vineri una bara si nu au comentat deloc cand am spus ca vreau sa-mi repar masina la Bavaria Motors.

 

Nu mai merge cu masina pana nu vezi ce a patit.

Daca cutia era in P, este posibil sa se fi rupt stiftul de blocare.

 

 

 

cei de la bavaria motors accepta sa repare masina si sa plateasca asigurarea???

eu am incercat in BV acum 2 ani si au spus NU, platesc eu cash, si sa-mi recuperez banii de la RCA apoi. posibil sa ai dreptate, nu contrazic, au trecut aniii sau schimbat oamenii....

Link to comment
Share on other sites

@expensivemann: Cred ca-i confunzi pe Astra. Sunt chiar OK.

Poate vrei sa zici Ardaf, nu Astra.

 

cei de la bavaria motors accepta sa repare masina si sa plateasca asigurarea???

eu am incercat in BV acum 2 ani si au spus NU, platesc eu cash, si sa-mi recuperez banii de la RCA apoi. posibil sa ai dreptate, nu contrazic, au trecut aniii sau schimbat oamenii....

Da, accepta. Vineri am vorbit cu ei si au zis ca Uniqa platesc foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca-i confunzi. Sunt chiar OK.

Poate vrei sa zici Ardaf, nu Astra..

 

bine..cum zici tu...

 

iti dau un exemplu : am avut un 206cc al nevestemii..a intrat unul asigurat la astra cu un jeep in spatele masinii si a idoit fusta,a strambat haionul, nu se mai decapota! merg cu asiguratul la astra...facem hartie din aia de amiabil..si ma duc cu masina in service....dupa 1 luna nenorocitii nici nu s-au obosit sa-mi de-a un telefon..am sunat si mi-au zis ca trebuie sa faca experitiza..au facut..si le-am zis ca imi fac masina in regie proprie ptr ca nu imi permit sa stau dupa ei 6 luni pana se scarpina in fund..mi-am reparat masina si ma judec cu ei de 8 luni sa-mi plateasca! ti-as mai da cateva exemple..dar e vorbaraie in vant!!

Repet.. omul a dat declaratie ca a intrat in fundul masinii nefiind atent, totul in regula si ei imi spun ca ,, CEVA ,, NU se leaaga in acel accident..! Sa fim seriosi..

Edited by expensivemann
Link to comment
Share on other sites

Apropo, la avarii mai grave mergeti la politie, lasati amiabilul daca nu sunteti voi de vina.

Procesul verbal de la politie te poate scuti de o gramada de probleme, gen expertize ulterioare cerute de societatea de asigurari.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

...eu deja m-am plictisit de ei. pana la urma mi-a dat dauna totala. undeva la 160 de mil ...si daca aleg s-o repar la un service si fac dovada ca am reparat-o ...imi mai da o diferenta pana la un maxim 220 de mil. Mecanicul la care merg de cativa ani la el si am incredere in el ...mi-a explicat ca e cam complicat sa mai repar masina asta ( puntea fugita , bascula , etc sa nu mai pomenim de tinichigerie ) si ca nu m-as incadra cel putin in aia 160 de mil . Ma gandesc sa iau aia 160 de mil ca cica daca accept oferta lor banii i-as vedea in 10 zile ...si apoi sa o vand piese pentru dezmembrari . Oare cat as mai reusi sa iau pe ea ? Practic 3/4 masina este super ok. Spatele e buba :)

Of, of , of

Link to comment
Share on other sites

i-a banii si apoi vezi tu ce faci!

eu am avut cu ASTRA o experienta neplacuta...un A3 lovit lateral dreapta spate,punte stramba...devizul facut era de 9500 ron si dupa multe suferinte cu ei am capatat 5200 ron.am luat banii,am vandut A3 cu 2500E avariat ...pus diferenta 4500E si luat e39...

 

poti sa tai fundul si sa pui altul....dar nu stiu daca o sa poti trai cu modificarea asta....

iei tot de pe a ta...vinzi ce poti si cumperi alta...

 

succes!sa ne tii la curent...380V

Link to comment
Share on other sites

ai casco? daca ai mergi pe regresie...la totala ..hmmm cred ca iti va da in jur de3000 in masina ta pe care o vei vinde pe bucati si piese! sper sa nu gresesc suma.. nu te lasa pacalit de catre inspectorul de dauna care iti va spune aici merge chit..aici se indreapta...fii transant..daca masina celui care te-a lovit e la ASTRA( majoritatea masinilor sunt asigurate la ei) te vei judeca mult si bine cu ei pentru ca sunt ff rau platnici..abia in instanta si nici acolo nu au platit unele despagubiri...tinand cont ca acum au si de platit 3,5 mil victimelor lui Huidu!

 

 

Nu vreau sa poluez topicul si nici sa dezgrop episodul Huidu, dar de unde si pana unde 3,5mil victimelor? Intradevar pe polita de asigurare scrie ca acopera de ordinul milioanelor de euro dar concret ce sa plateasca asigurarea? Plateste bunurile distruse si cheltuieli cu victimele atat nu?

 

mercy si scuze

Link to comment
Share on other sites

RCA plateste si daune morale stabilite de instante de judecata

 

Aha si cum evalueaza ei in bani daunele morale ale rudelor de gradu 1?

Nu vreau sa contrazic pe nimeni dar ma indoiesc sincer ca va incasa cineva milioane de euro chiar datorita posturii de victima. Personal cred ca sumele astea sunt pentru cauzele cu victime multiple( vezi microbuz romanesc cu pasagerii morti in ungaria).

Nici nu stiu de ce mai discut pe tema asta dar mie greu sa cred ca astia se c*c* pe ei cand trebuie sa plateasca o aripa indoita in parcare si sar dupaia cu milioanele pe rudele victimelor! Discutia a plecat de la exemplul cu cazul Huidu, pai acolo au murit niste persoane mai in etate ,fara copii mici de crescut sau alte probleme deci concret cine sa incaseze 3,5 milioane?

Link to comment
Share on other sites

ai casco? daca ai mergi pe regresie...la totala ..hmmm cred ca iti va da in jur de3000 in masina ta pe care o vei vinde pe bucati si piese! sper sa nu gresesc suma.. nu te lasa pacalit de catre inspectorul de dauna care iti va spune aici merge chit..aici se indreapta...fii transant..daca masina celui care te-a lovit e la ASTRA( majoritatea masinilor sunt asigurate la ei) te vei judeca mult si bine cu ei pentru ca sunt ff rau platnici..abia in instanta si nici acolo nu au platit unele despagubiri...tinand cont ca acum au si de platit 3,5 mil victimelor lui Huidu!

 

Foarte adevarat e ce spui despre firma de asigurari ASTRA.

Link to comment
Share on other sites

Aha si cum evalueaza ei in bani daunele morale ale rudelor de gradu 1?

Nu vreau sa contrazic pe nimeni dar ma indoiesc sincer ca va incasa cineva milioane de euro chiar datorita posturii de victima. Personal cred ca sumele astea sunt pentru cauzele cu victime multiple( vezi microbuz romanesc cu pasagerii morti in ungaria).

Nici nu stiu de ce mai discut pe tema asta dar mie greu sa cred ca astia se c*c* pe ei cand trebuie sa plateasca o aripa indoita in parcare si sar dupaia cu milioanele pe rudele victimelor! Discutia a plecat de la exemplul cu cazul Huidu, pai acolo au murit niste persoane mai in etate ,fara copii mici de crescut sau alte probleme deci concret cine sa incaseze 3,5 milioane?

 

Daunele sunt decise de judecator nu de firma de asigurari , ei doar sunt buni de plata.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu intra banii in cont in 10 zile, scrii o reclamatie scurta la CSA si o sa intre.. Eu am asteptat dupa Carpatica, dupa 18 zile lucratoare nu imi virasera banii in cont, am stat 20 de min sa scriu reclamatia, trimisa cu forumularul de pe site-ul lor si in 2 zile s-au executat baietii. Mentionez ca le mai facusem o reclamatie inainte pentru ca imi dadusera o suma in bataie de joc, 2500 lei, si dupa reclamatie au urcat la 5800 lei.

 

In reclamatie, am scris ca solicit:

"

1. plata aferenta despagubirii si penalizarii sa fie virata in contul ... blabla

 

Tinand cont ca a mai fost nevoie de o reclamatie anterioara la CSA, inregistrata cu nr. ... in data de ..., solutionata in favoarea mea, deduc ca intarzierea platii este dovada de nerespectare intentionata a legii si de rea-vointa din partea SC Carpatica Asig SA si solicit urmatoarele:

 

:smile: 2. sanctionarea SC Carpatica Asig SA pentru contraventie, conform Legii nr 32/2000 Art 39. alin. 2, pct a

"Constituie contraventii urmatoarele fapte:

a) nerespectarea, in orice mod, a normelor adoptate conform art. 8 alin. 1, precum si a deciziilor sau avizelor Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor emise potrivit art. 4 alin. 26 si art. 8 alin. 2"

 

:smile: 3. suspendarea activitatii SC Carpatica Asig SA conform Legii nr 32/2000 art. 14, alin. 1, lit. f

"Comisia de Supraveghere a Asigurarilor retrage autorizatia de functionare in cazul in care constata ca un asigurator autorizat de afla in una dintre urmatoarele situatii:

f) incalca dispozitiile prezentei legi si ale normelor emise in aplicarea acesteia"

 

Dar astia sunt cei mai nesimtiti, probabil la Uniqa sunt ok.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.