Jump to content

senzor presiune in rampa E46 330XD


Recommended Posts

salut am si eu o dilema trebuie sa schimb senzorul de presiune in rampa l-am comandat si pe original Bosch are codul 0281002788 am desfacut pe masina si am tot unul bosch cu alt cod masina e din 2001 si are 184CP

 

Intrebare ......ce mi-a venit e posibil sa fie bun sau ma chinui degeaba este posibil ca 2 piese de la acelasi producator ce servesc acelasi motor sa aiba coduri diferite???

 

Daca e cineva bun il rog sa ma ajute sa imi zica , care e codul corect pt un senzor de presiune in rampa pt un bmw e 46 din 2001 330XD de 186CP

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am bagat codul pe realoem si nu mi-a dat nici un rezultat. Am bagat si cu 1 in fata si la fel nimic.

Ideea e simpla senzorul tau care il ai pe masina a fost oprit din productie si inlocuit cu un altul(de obicei mai bun, se intampla frecvent ca anumite piese sa fie inlocuite cu altele in ideea de a acoperi anumite hibe ca sa zic asa ale piesei respective, in urma folosirii indelungate efectiv pe masina dau alte rezultate ca testele "de laborator").

Eu am schimbat senzorul de la axul cu came de pe admisie si nu arata la fel ca cel de pe masina. Daca tu stii ca ai facut comanda corect, defapt cel de la magazin sau de unde ai luat tu, este foarte probabil ca varianta expusa de mine sa fie corecta.

Link to comment
Share on other sites

have had a look at a new fuel rail - the sensor supplied on it is different....I don't know whether this is the apparently superceded sensor (white line on body, quite long) - Bosch 0281002475, as opposed to the apparently upgraded one being supplied by LR - 0281002788

 

daca aveai pe masina 0281002475 ai comandat corect

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

l-am pus pe cel cu 788 la sfarsit am dat o tura am lasat sa se incalzeasca si ce sa vezi pierdea motorina pe langa el l-am dat jos din nou ( mare belea admisie egr si tot ce trebuie ) l-am scos si i-am pus o garnitura de cauciuc ( el nu vine cu aceasta garnitura nici cel vechi nu o avea ) am pus la loc si nu mai curge acum e in probe merge bine masina singura problema a mea e ca nu am pus toate capacele de plastic cele de la filtru de aer (pt a nu fi nevoit sa demontez iar ) si la relanti imi arata calculatorul de bord ca imi creste consumul ,,,,,,,adica de la 10,1 creste continu cand sta pe loc masina sa fie pt ca nu am pus filtru de aer ??

Repet masina merge perfect ........a si nici cand pierdea motorina pe langa senzor nu imi arata in bord in sensul ca nu se inregistra

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce l-ai schimbat daca masina mergea ok , doar ca curgea pe langa el atat?

nu deci poate nu m-am explicat eu bine cel vechi ( ala cu ......475 la sfarsit ) era mort mergea masina ca dracu innecat atat de rau ca nu puteai sta cu spatele lipit de scaun smuncea foarte rau ziceam ca se rupe in doua asta la trepte mici la trepte mari gen a 4 a sau a 5 a nu avea putere daca incercai sa o bagi in cuplu nu raspundea deloc

 

cel care curgea este piesa noua schimbata cel cu 788 la sfarsit cand l-am pus curgea pe langa el de aceea am intrat eu la idei ca nu e bun deoarece avea alt cod .......;apoi am desfacut a 2 oara si i-am adaugat o garnitura de cauciuc (care sper sa nu se topeasca) in capat si l-am strans din nou si nu mai curge masina mergea bine cu cel nou ......788 si cand curgea pe langa el si acum cand i-am adaugat garnitura ........problema acum este ca imi creste consumul indicat de comp de bord cand masina sta la relanti

Edited by christian22
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.