Jump to content

BMW.Road.Map.Europe.HIGH.DVD.2012


Recommended Posts

Salut,

 

Dupa cum am vazut unii dintre noi, a aparut BMW.Road.Map.Europe.HIGH.DVD.2012 ( HIGH12SCE)la dimensiunea de 6,6 GB

Spre deosebire de verisunea BMW.Road.Map.Europe.HIGH.DVD.2011 apare folderul TABEL->0 in directorul NCCBEUFNM_EU_20110614 dar si in folderul ENG.

Daca se incearca eliminarea limbilor si lasarea ENG se obtine o dimensiune care nu are loc pe un DVD cu dimensiunea de 4,7GB.

Bun,eu am sters si folderul TABEL si l-am lasat doar in ENG(evident mai mic ca si dimensiune) si rezultatul a fost ca merge HARTA s-a eliminat mesajul de pe ecran "Correct dest. ...." strazile nu mai au culoarea gri acuma sunt maro si functioneaza ghidarea vocala.(apar chiar si POI-uri: INTEREX, RIVER PLAZA MALL, BILLA etc).

Intrebarea mea este ce continea folderul TABEL si daca trebuia pastrat, dar in aceste conditii nu mai avea loc pe un DVD normal 4,7 GB.

 

Atentie mare la LABEL cand se scrie DVD-ul sa il pastrati "NAV_DB_21115" !

 

Astept solutii si pareri.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ai perfecta drepatat, dar daca unitatea MK4 cu verisunea V32.2 1-4/00 nu citeste DVD DL ci doar DVD normal si foarte repede, ramane o singura solutie micsorarea dimensiunii.

Precizez ca atunci cand introduc DVD-DL mesajul pe display este NO CD/DVD...... Please insert iar in urma accesarii succesive a Navigatiei din meniu apare un mesaj ca nu poate incarca hartile si acelasi mesaj sa introduc CD/DVD cu harti.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

nu exista v32.2...ultima versiune oficiala de soft pentru mk4 este V32 care este exact acelasi lucru ca si V31 (in cazul MK4, MK3, Mk2) - incepand cu V31, MK4 CITESTE DVD DL

 

SIB 652102

 

SI B65 21 02

Audio, Navigation, Monitors, Alarms, SRSJune 2008

Technical Service

This Service Information bulletin supersedes SI B65 21 02 dated March 2008.

designates changes to this revision

SUBJECT

Navigation System Operating Software

 

MODEL

E38 (7 Series)

E39 (5 Series)

E46 (3 Series)

E53 (X5)

E83 (X3)

E85, E86 (Z4)

E65, E66 (7 Series)

 

INFORMATION

With the introduction of the navigation system operating software V32, there are currently 2 valid versions of navigation software:

 

Navigation system operating software V17.1 is used on MK III systems without the "split screen".

Navigation system operating software V32 is used on MK I, MK II, MK III navigation systems with split screen, DVD-Top navigation systems (MK IV) on I-Bus vehicles and NAVI01, NAVI02, NAVI03 on E65/E66 vehicles.

 

CORRECTION

Navigation system operating software should be updated under the following circumstances:

 

There are no corrections or new data for the US market included.

The navigation computer has been replaced.

Progman prompts the navigation software to be updated during programming/coding.

If instructed by a Service Information bulletin or the Regional Technical Engineer (RTE).

 

CORRECTIONS INTRODUCED WITH PRIOR NAVIGATION SOFTWARE V31

NAVI03 and DVD-Top NAV system-improved software for:

 

Reading dual layer DVDs

Loading voice files

CORRECTIONS INTRODUCED WITH PRIOR NAVIGATION SOFTWARE V30

 

E65 and E66: Navigation system is inoperative after arrival at destination

E65 and E66: Incorrect address book

 

NEW FEATURES INTRODUCED WITH NAVIGATION SOFTWARE V32

No new features

FEATURES INTRODUCED WITH PRIOR NAVIGATION SOFTWARE V31 AND V30

No new features

FEATURES INTRODUCED WITH PRIOR NAVIGATION SOFTWARE V29

...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Da ai drepatate asta am gasit si eu pe site-uri si inteleg ca unitatea mea mk4 ar trebui sa citeasca \dvd-dl, dar nu le citeste pe cand DVD 4,7 GB in 15 secunde este incarcat.

Azi am facut un drum Rm Valcea - Buzau si retur. Tin sa precizez ca navigatia 2012(varianta fara limbi si TABEL) a mers impecabil inclusiv ghidarea vocala fata de 2011(tot minimizata).

Referitor la update soft unitate mk4 initial am avut varianta cu zi/noapte(pt noapte fundal ceva portocaliu iar acuma am update cu camere alert si fundal albastru, plus logo M_Power).

Eposibil lentila sa fie prafuita, dar v-am zis ca dvd-uri normale citeste fara probleme iar DL am mesajul "No CD/DVD........."

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
eu am avut mari probleme cu un dvd astfel trunchiat - sau altfel nu mai stiu. cert e ca in tara mergea, nu am observat nimic dar cand am iesit afara aveam numai circa o zecime cred din benzinarii si poi-uri. noroc ca am luat la mine un disc original cu o harta mai veche.
Link to comment
Share on other sites

Pe ce DVD ati pus hartile astfel incat sa functioneze?

EU am incercat pe SONY cu + si cu - , Verbatim cu + si cu - , Verbatim DL cu - dar cu oricare din ele primesc asa:

1. No CD/DVD. Dupa care imi apare Please wait..sta asa vreo 2 minute dupa care imi da Error reading CD/DVD..etc.

In schimb CD-ul cu care a venit masina, un CD original cu harta Germaniei merge bine.

Ce as putea incerca? AM facut si updateul la V32. Am MKIV

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

probabil a fost trunchiat prost...

sigur a fost trunchiat prost dar scosesem numai limbile in afara de engleza. cred ca cea mai buna experienta e sa aveti de backup un iphone sau ceva cu igo, am facut teste si parateste cu garmin ultimele versiuni, navigatia bmw ultima versiune si igo. igo desi cel mai vulgar (raspandit) e si cel mai actual. si interfata grafica e f misto, modul de semnalizare, totul. ca harti garmin e mereu inaintea lui bmw desi folosesc aceleasi harti bmw nu le implementeaza asa rapid. routarea e mai buna la bmw, traseul e ales mereu mai bine de masina, garmin-ul te mai baga prin balarii, drumuri greu practicabile...etc.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit-o pe site-ul gpsunderground.com

 

Cine poate sa ma ajute si pe mine cu o parola pentru arhiva? Am downloadat "bmw navigation dvd road map europe high 2012 last version" Oare nu e ceea ce trebuia, este vreun alt torrent la care arhiva e fara parola? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Dupa cum am vazut unii dintre noi, a aparut BMW.Road.Map.Europe.HIGH.DVD.2012 ( HIGH12SCE)la dimensiunea de 6,6 GB

Spre deosebire de verisunea BMW.Road.Map.Europe.HIGH.DVD.2011 apare folderul TABEL->0 in directorul NCCBEUFNM_EU_20110614 dar si in folderul ENG.

Daca se incearca eliminarea limbilor si lasarea ENG se obtine o dimensiune care nu are loc pe un DVD cu dimensiunea de 4,7GB.

Bun,eu am sters si folderul TABEL si l-am lasat doar in ENG(evident mai mic ca si dimensiune) si rezultatul a fost ca merge HARTA s-a eliminat mesajul de pe ecran "Correct dest. ...." strazile nu mai au culoarea gri acuma sunt maro si functioneaza ghidarea vocala.(apar chiar si POI-uri: INTEREX, RIVER PLAZA MALL, BILLA etc).

Intrebarea mea este ce continea folderul TABEL si daca trebuia pastrat, dar in aceste conditii nu mai avea loc pe un DVD normal 4,7 GB.

 

Atentie mare la LABEL cand se scrie DVD-ul sa il pastrati "NAV_DB_21115" !

 

Astept solutii si pareri.

 

am descarcat si eu dvd road map part 3 2012 cu partea de sud est a Europei(Romania) si dupa ce am dezarhivat am urmatorele fisiere,in total 7,67 GB si nu stiu cum trebuie procedat in continuare ptr a putea scrie pe un dvd de 4GB. care din aceste fisiere se pun pe dvd?

Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aceea vei folosi un DVD dual layer, de 8.5 Gb. Ce intrebare :unsure:

 

 

 

stiu de dvd dual layer 8,5GB dar nu stiu daca unitatea mea citeste dual layer ptr ca dvd-ul actual pe care e scris road map 2011 este de 4,7GB si din cate am inteles trebuie facut un update la unitatea dvd, iar eu nu stiu daca fostul proprietar a facut asa ceva.

Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

cum pot afla si eu ce versiune de software are navigatia mea ?

 

am navigatie monocrom cu unitate mkIV...

 

vreau sa aflu ce versiune de software am ca mai apoi sa vad daca trebuie sa-i fac update ca sa citeasca dvd-urile DL.

Edited by grafferu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna, cine ma poate ajuta cu o informatie ce soft ar merge pe navigatia mea detin un BMW 730d E 65 E66 an 2006 2007 am unitate dvd in porbagaj ce dvd ar trebui inscris pr harta Romaniei. Sa inteleg ca merge doar cu Verbatim DL ?

 

 

Multumesc

Edited by hunter33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pe ce DVD ati pus hartile astfel incat sa functioneze?

EU am incercat pe SONY cu + si cu - , Verbatim cu + si cu - , Verbatim DL cu - dar cu oricare din ele primesc asa:

1. No CD/DVD. Dupa care imi apare Please wait..sta asa vreo 2 minute dupa care imi da Error reading CD/DVD..etc.

In schimb CD-ul cu care a venit masina, un CD original cu harta Germaniei merge bine.

Ce as putea incerca? AM facut si updateul la V32. Am MKIV

 

 

Ai aflat pana la urma ce trebuie facut sa-ti citeasca dvd dual layer?

 

mersi!

Link to comment
Share on other sites

Da, trebuie facut update la versiunea V32. Mie nu imi citea DVD-ul pt ca era defecta lentila. Am rezolvat schimband navigatia cu una aftermarket 2din :shifty:

 

 

:)) ok..eu n-as vrea sa schimb navigatia..am versiunea v32 (mk4) care citeste bine dvd-urile simple dar nu le vede pe cele dual layer...sa fie pe duca lentila?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.