Jump to content

senzor nivel ulei la E36


Recommended Posts

daca un E36 din 1996 nu e dotat cu senzor ptr. nivelul de ulei in baie (nu de temperatura) se poate adauga chestia asta? pare stupida intrebarea dar am fost gata sa distrug motorul mergand cu nivel scazut de ulei. Cand am intrebat mecanicul de ce nu mi-a indicat nivelul pe bord sau computer, mi-a zis ca depinzand de model s-ar putea sa n-am acel senzor pe motor. M-a lasat masca. Credeam ca in 96 bmw a evoluat de la joja-senzor. :blink:

 

crotm

Edited by crotm
Link to comment
Share on other sites

daca un E36 din 1996 nu e dotat cu senzor ptr. nivelul de ulei in baie (nu de temperatura) se poate adauga chestia asta? pare stupida intrebarea dar am fost gata sa distrug motorul mergand cu nivel scazut de ulei. Cand am intrebat mecanicul de ce nu mi-a indicat nivelul pe bord sau computer, mi-a zis ca depinzand de model s-ar putea sa n-am acel senzor pe motor. M-a lasat masca.  Credeam ca in 96 bmw a evoluat de la joja-senzor. :blink: 

 

crotm

15560[/snapback]

 

Pai sunt BMW-uri mult mai noi de 96 care nu te avertizeaza de nivelul uleiului.Numai daca ai Check Control te avertizeaza.Iar la E36 inca nu am vazut Check Control in bord,poate exista,dar pe la noi nu au ajuns.

Link to comment
Share on other sites

Pai sunt BMW-uri mult mai noi de 96 care nu te avertizeaza de nivelul uleiului.Numai daca ai Check Control te avertizeaza.Iar la E36 inca nu am vazut Check Control in bord,poate exista,dar pe la noi nu au ajuns.

15561[/snapback]

 

am un computer de bord cu afisaj electronic, dar el declara sus si tare "control check OK" :) Cand colo, mai sa fac pilaf de segmenti. :blink: Interesant totusi ca raposatul E30 din 86 avea un panou computerizat sus langa trapa care imi indica nivel scazut la ulei, becuri, frane, etc.

Edited by crotm
Link to comment
Share on other sites

am un computer de bord cu afisaj electronic, dar el declara sus si tare "control check OK"  :)  Cand colo, mai sa fac pilaf de segmenti.  :blink: Interesant totusi ca raposatul E30 din 86 avea un panou computerizat sus langa trapa care imi indica nivel scazut la ulei, becuri, frane, etc.

15569[/snapback]

 

Pai daca ai asa ceva,inseamna a nu iti merge senzoru de la ulei.Pentru ca in mod normal trebuia sa iti afiseze "oelstand motor".La E34 si E39 check control-ul este sub ceasurile din bord.Acum imi amintesc ca la E36 e pus sub comenzile de la aeroterma,dar credeam ca doar iti arata ora,consumuri etc.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai asa ceva,inseamna a nu iti merge senzoru de la ulei.Pentru ca in mod normal trebuia sa iti afiseze "oelstand motor".La E34 si E39 check control-ul este sub ceasurile din bord.Acum imi amintesc ca la E36 e pus sub comenzile de la aeroterma,dar credeam ca doar iti arata ora,consumuri etc.

15574[/snapback]

si eu m-am gandit la fel, ca-i dus senzorul. Nu stiu de ce mecanicul mi-a zis ca modelul meu nu-i dotat cu senzor pentru chestia asta. M-a facut sa ma simt ca la scoala...pai de ce nu verifici uleiul saptamanal la joja???? Nene, de aia mi-am luat beemve cu computer de bord sa trag la joja cand afara e minus 10?

Link to comment
Share on other sites

si eu m-am gandit la fel, ca-i dus senzorul. Nu stiu de ce mecanicul mi-a zis ca modelul meu nu-i dotat cu senzor pentru chestia asta. M-a facut sa ma simt ca la scoala...pai de ce nu verifici uleiul saptamanal la joja???? Nene, de aia mi-am luat beemve cu computer de bord sa trag la joja cand afara e minus 10?

15663[/snapback]

totusi e cea mai sigura metoda,intrucat chestiile electrice si electronice mai se defecteaza din cand in cand sau nu functioneaza bine la temp. scazute-adi

Link to comment
Share on other sites

totusi e cea mai sigura metoda,intrucat chestiile electrice si electronice mai se defecteaza din cand in cand sau nu functioneaza bine la temp. scazute-adi

15667[/snapback]

e drept adi, dar de la ultimul servis de ulei am facut doar 2mii kilometri ca o folosesc rar. Mecanic lenes ce sunt, daca n-am vazut pata de ulei pe locul unde o tin parcata, nu mi-am mai murdarit degetele la joja. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
si eu m-am gandit la fel, ca-i dus senzorul. Nu stiu de ce mecanicul mi-a zis ca modelul meu nu-i dotat cu senzor pentru chestia asta. M-a facut sa ma simt ca la scoala...pai de ce nu verifici uleiul saptamanal la joja???? Nene, de aia mi-am luat beemve cu computer de bord sa trag la joja cand afara e minus 10?

15663[/snapback]

nu cred ca ai senzor de ulei. cate butoane are computerul de bord?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.