Jump to content

zgomot tacanit motor


Recommended Posts

Am schimbat pompa servodirectie luni si azi m am trezit cu un tacanit la motor foarte puternic... m am dus la service unde am schimabt pompa si mecanicul cica ... e de la pompa ca nu e buna....cum sa nu fie buna daca am luat o noua?! am plecat de acolo nervos mecanicu ala e praf... si la un momendat a incetat tacanitu ala de la motor nu se mai auzea... acum spre seara am constatat ca se aude inca, dar mai incet... astept pareri multumesc!
Link to comment
Share on other sites

e suficient sa schimb intinzatorul de lant? sunt probleme dak mai merg momentan asa? deabia am scos o din service o saptamana am stat fara ea...

da curelele jos de la alternator si ac si vezi daca se mai aude.fa asa o proba de 1 min.eu in primavara am schimbat fulia de la arbore.acu in toamna se auzea un tacanit,m-am speriat ca e distributia.norocu meu a fost ca a cazut iar fulia de la arbore.de data asta am pus una pe corteco la 6 mil.nu mai pun turcisme la 3.

Edited by SEGA
Link to comment
Share on other sites

pai ar trebuii sa zornaie lantul, nu sa tacane, asta dupa logica mea.

e greu sa dai un verdict daca nu auzi motoru.asa ca noteaza ce mai zic baietii si pune in practica.

daca face cum zic eu ar elimina zgomotu scos de role .oo sa observe o diferenta.daca e lantu ar trebui sa il auzi clar cum zornaie.la mine toti ziceau ca e pompa de servo,da se auzea si dupa ce am scos cureaua de pe ea.singuru lucru ce se mai misca era distributia si fulia de la arbore care se auzea clar.poti desface si busonu de ulei in timp ce merge motoru,da cu grija ca improasca ulei.

 

care e diferenta dintre zornait si tzacanit?

hai serios,faci mistho???

Link to comment
Share on other sites

ddar poate fi de vina si pompa ? chiar dak am schimbat o?

da curelele jos.dureaza 1 min.iti treb o keye de 24 parca.pot fi multe.la mine la tacaneala asta in primavara am schimbat role intinzatoare,intinzatoarele,rola ghidare,pompa apa,si nimik.tot se auzea,cand meseriasu a trebuit sa aleaga intre fulie si pompa de servo.bine ca macar de data asta a ales corect,si aasa am scapat.de aia m-am calicit si am luat fulie ieftina ca nu mai aveam bani.

Link to comment
Share on other sites

care e diferenta dintre zornait si tzacanit?

offtopic

tacanit = un zgomot ritmic, repetat, prin ciocĂŁnituri, pocnituri, declanșarea unui mecanism

zornait = a zdrĂŁngĂŁni; a zĂŁngĂŁni; a zurui. nu are caracter ritmic, repetitiv. e specific printre altele si lanturilor in miscare. nu spui ca un lant tacane...

Link to comment
Share on other sites

:goodjob:

offtopic

tacanit = un zgomot ritmic, repetat, prin ciocĂŁnituri, pocnituri, declanșarea unui mecanism

zornait = a zdrĂŁngĂŁni; a zĂŁngĂŁni; a zurui. nu are caracter ritmic, repetitiv. e specific printre altele si lanturilor in miscare. nu spui ca un lant tacane...

Link to comment
Share on other sites

eu creca ii dau foc !

 

esti prea severfrantics.gif

 

mergi la alt mecanic ..recomandat de cineva ...si el iti va spune ce ai de facut! aici parerile sunt imparite...e ca si cum ai suna la doctor si ii spui ca te inteapa intr-o parte a corpului....Copilul cu 10 nase ramane cu buricul netaiatgoodjob.gif nu pot sa cred ca in tot Galatiul ala nu e un mecanic competent! Daca nu gasesti unul bun ..vino la Bc si te duc la mecanicul meu ..e singura persoane pe care o las sa umble la masina!

 

P.S Fratilor nu mai lasati masina cu saptamanile in serviceuri! Eu unul nu plec de langa masina cand merg cu ea la un control de rutina sau sa schimb ceva! Am auzi cazuri in care ,, mecanicii,, schimbau piesele de la masinile aduse in service cu altele naspa!!!

Eu Daca eram in locul tau si imi ,, tzacanea, dingaia,fricaia, mieuna masina ,, mergeam la mecanic si i-o faceam guler dupa gat si apoi il luam 2 saptamani sa-mi munceasca prin curte!!pirate.png

Edited by expensivemann
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.