Jump to content

Probleme becuri portbagaj


Recommended Posts

Salut,

 

Am un e46 NFL caruia nu i se mai aprind luminile din portbagaj. Initial am verificat mansonul de cauciuc dintre capacul portbagajului si masina, si firele de acolo par ok, nu e nimic rupt.

Dupa aceea am verificat cu un aparat de masura si vine plus la becuri, si daca ii fac contactul cu o alta masa se aprind (am folosit un surub de prin masina si/sau minusul de la stopuri/semnalizari). Daca leg minusul care nu merge la minusul de la stopuri atunci becurile nu se vor mai stinge cand inchid portbagajul... Eu cred ca asta inseamna ca intrerupatorul de la usa portbagajului intrerupe minusul atunci si ca problema este de la el.

 

Intrebarea care o am este daca stie cineva cum pot ajunge/verifica/inlocui intrerupatorul acela? Are niste nituri si nu stiu daca se poate scoate cumva.

 

Multumesc anticipat

 

P.S. Am cautat schema electrica dar ce-am gasit nu a fost de prea mult ajutor... nu spne fiecare fir/culoare ce face si unde se duce.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Pai se pare ca switch-ul intrerupe minusul in cazul asta. Daca leg minusul la alt punct de pe masina se aprind becurile (dar nu se mai sting cand inchid portbagajul). Deci switch-ul trebuie sa fie pe minus...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,

 

Am un e46 NFL caruia nu i se mai aprind luminile din portbagaj. Initial am verificat mansonul de cauciuc dintre capacul portbagajului si masina, si firele de acolo par ok, nu e nimic rupt.

Dupa aceea am verificat cu un aparat de masura si vine plus la becuri, si daca ii fac contactul cu o alta masa se aprind (am folosit un surub de prin masina si/sau minusul de la stopuri/semnalizari). Daca leg minusul care nu merge la minusul de la stopuri atunci becurile nu se vor mai stinge cand inchid portbagajul... Eu cred ca asta inseamna ca intrerupatorul de la usa portbagajului intrerupe minusul atunci si ca problema este de la el.

 

Intrebarea care o am este daca stie cineva cum pot ajunge/verifica/inlocui intrerupatorul acela? Are niste nituri si nu stiu daca se poate scoate cumva.

 

Multumesc anticipat

 

P.S. Am cautat schema electrica dar ce-am gasit nu a fost de prea mult ajutor... nu spne fiecare fir/culoare ce face si unde se duce.

Salut aceeasi problema am si eu dar numai ca eu nu stiu unde se afla intrerupatorul ca sa pot verifica ce e defect la el.

Edited by Moka
Link to comment
Share on other sites

O parte din problema am rezolvat-o, adica am gasit intrerupatorul (este in iala de pe capota) problema e, ca daca e defect ,ca inca nu am verificat, nu exista solutie decat sa se schimbe iala, sau de cautat pe la un magazin de electronica tipul respectiv de intrerupator.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am gasit in sfarsit problema. Acum ca am identificat-o, sa va spun cum s-a ajuns aici.

 

Am auzit o pocnitura sub bord si una in spate in portbagaj in acelasi timp. Pe cea de sub bord am ignorat-o crezand ca mi s-a parut. M-am uitat in spate la stopuri si am vazut ca la ambele, pinul de masa(pin 3, daca bine mai tin minte) s-a topit si a topit si protectia de la pinul 2 si au facut scurt.Acel fir, era firul de + de la becurile din portbagaj si cele din torpedou, de culoare rosie cu dunga galbena. Problema stopurilor am remediat-o mai demult, schimband mufele, pinii si dubland firul de masa.

 

Apoi am verificat in panoul de sigurante toate sigurantele care aveau fire rosu cu galben si nici una nu era arsa, iar pe fir merge in continuare +.

Apoi am verificat cutiutele cu conectori pentru acelasi fir si surpriza. Nici urma de tensiune.

Astfel am trecut la modulul comfort(GM5), la acelasi fir gros rosu/galben. Acesta se gaseste la mufa din dreapta(mufa X322) la pinul 3. Pe acest fir nu vine curent din modul.

Asa ca intr-adevar am auzit o pocnitura si sub bord. Acest fir primeste + printr-un circuit integrat din modul, si nu printr-un releu.

Acum incerc sa vad daca se poate repara acel circuit( prin inlocuire) sau daca nu, va trebui sa cumpar alt modul.

 

Sper ca asta sa ii ajute si pe ceilalti cu aceleasi probleme. Verificati cu un aparat de masura daca este curent pe acest fir care iese din modulul comfort.

 

Link-uri ajutatoare:

1. Informatii pini: http://www.bmwgm5.com/ . Apoi dati click in stanga sub General Module 5 pe Pin Out.

2. Demontare modul: http://www.bmwgm5.com/GM5_Removal.htm

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
On 11/25/2011 at 12:38 PM, clksh said:

Salut,

 

Am un e46 NFL caruia nu i se mai aprind luminile din portbagaj. Initial am verificat mansonul de cauciuc dintre capacul portbagajului si masina, si firele de acolo par ok, nu e nimic rupt.

Dupa aceea am verificat cu un aparat de masura si vine plus la becuri, si daca ii fac contactul cu o alta masa se aprind (am folosit un surub de prin masina si/sau minusul de la stopuri/semnalizari). Daca leg minusul care nu merge la minusul de la stopuri atunci becurile nu se vor mai stinge cand inchid portbagajul... Eu cred ca asta inseamna ca intrerupatorul de la usa portbagajului intrerupe minusul atunci si ca problema este de la el.

 

Intrebarea care o am este daca stie cineva cum pot ajunge/verifica/inlocui intrerupatorul acela? Are niste nituri si nu stiu daca se poate scoate cumva.

 

Multumesc anticipat

 

P.S. Am cautat schema electrica dar ce-am gasit nu a fost de prea mult ajutor... nu spne fiecare fir/culoare ce face si unde se duce.

Salut! Ai rezolvat problema? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.