Jump to content

Taxa pe poluare auto


powerxbass

Recommended Posts

Salutare la toti!

 

Am tot incercat, peste tot si la toti, RAR, Administratia Financiara unde se platesc impozite si toate cele si nu au fost niciunii in stare sa ma lamureasca... Stie cineva unde trebuie sa merg pentru a verifica daca masina inmatriculata deja in Romania, are nenorocita asta de taxa platita? Vreau sa stiu asta pt ca vreau sa trec masina pe numele meu si nu stiu cand a fost introdusa in tara si daca cei din inaintea mea au platit taxa. In cartea tehnica apar 2 proprietari spunand ca e duplicata cartea. Primul a luat-o in luna a 12-a 2007, iar al 2-lea, in 2008. Masina e adusa in tara din Germania, dar primul proprietar conform cartii prezente, a luat-o de la cineva, un coleg din facultate de aici din tara si asta nu stie daca a platit taxa... Si vreau doar sa stiu daca masina are taxa platita, atat. Unde ma sfatuiti sa incerc? Masina are 2500 cmc, 192cp, 2002 FL, euro 3 si ma c-am intereseaza informatia asta ca taxa e aproape pretul ei... :frantics:

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toti!

 

Am tot incercat, peste tot si la toti, RAR, Administratia Financiara unde se platesc impozite si toate cele si nu au fost niciunii in stare sa ma lamureasca... Stie cineva unde trebuie sa merg pentru a verifica daca masina inmatriculata deja in Romania, are nenorocita asta de taxa platita? Vreau sa stiu asta pt ca vreau sa trec masina pe numele meu si nu stiu cand a fost introdusa in tara si daca cei din inaintea mea au platit taxa. In cartea tehnica apar 2 proprietari spunand ca e duplicata cartea. Primul a luat-o in luna a 12-a 2007, iar al 2-lea, in 2008. Masina e adusa in tara din Germania, dar primul proprietar conform cartii prezente, a luat-o de la cineva, un coleg din facultate de aici din tara si asta nu stie daca a platit taxa... Si vreau doar sa stiu daca masina are taxa platita, atat. Unde ma sfatuiti sa incerc? Masina are 2500 cmc, 192cp, 2002 FL, euro 3 si ma c-am intereseaza informatia asta ca taxa e aproape pretul ei... :frantics:

 

Multumesc anticipat!

pai noua taxa intra in vigoare din 2012...deci daca mergi sa o treci pe numele tau anul asta, nu platesti nimic.

Link to comment
Share on other sites

Clar, incearca si te du la alt RAR in alta zona anul asta. Ca altfel... Fa-ti programari online, vezi pe unde ai loc. Nu mai conteaza ca te deplasezi in alta zona, pana la urma scutesti sigur niste bani.

 

In ce zona ca peste tot este balamuc...

L-am intrebat pe cel de la Giurgiu daca stie ceva despre noua taxa si mi-a spus ca pe ei nu i-a anuntat nimeni nimic, am vorbit si cu un politist si nici el nu stia nimic.... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai vorbit cu proprietarii anteriori si au zis fiecare ca "nu stiu" clar taxa nu e platita. Ideea e simpla umbla din RAR in RAR si inmatriculeaza masina pana la sfarsitul anului, poate nu se pune in aplicare noua taxa de la 1 ianuarie 2012 dar mai bine sa fii sigur.

Eu unul am platit vama in septembrie 2006, 3600 de euro iar daca ar trebui sa cobor pretul masinii la o eventuala vanzare echivalent cu taxa de poluare cred ca as innebunii.

Link to comment
Share on other sites

grabeste-te cu inmatricularea ca nici in tara nu se mai dau programari inainte de sarbatori..abia la Calarasi am reusit sa obtin RAR cu data de 28.12 la Bucuresti,Giurgiu,Ploiesti abia dupa 5 ianuarie 2012

 

Multumesc. M-am programat si eu pe 28 la Calarasi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.