Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

Am cumparat in urma cu 2 ani un E30 (ursuletz) si am o prob...prob. e ca imi stau putin rotile pe fata inclinate.Din cate am auzit trebuie sa-i faca unghiul de cadere.Am fost la un service si mi-a cerut 1200 ron.Dupa parerea mea ii prea mult sa dau.Rog pe cineva care a m-ai avut aceeasi prob sa-mi zica cu a rezolvat-o.Multumesc anticipat.

 

Am uitat sa zic...din cate am auzit nu are ca alte modele mai noi ceva de reglaj.Nu prea ma pricep... :)

 

 

 

salut, incearca in prima faza sa vezi daca nu sunt dusi pivotii, dupa care geometria sa face pe mai putini bani, vezi pe net daca gasesti firme. incearca daca mai ai prieteni cu ursi sa masori distanta intre oale, sa nu se fii apropiat oalele.

 

saluatre!

intentionez sa imi cumpar un e30 neainmatriculat. ma gandesc la o recarosare dar nu prea stiu ce implica asta. daca e careva trecut prin asa ceva..mi-ar prinde bine cam orice informatie referitor la ce ma asteapta

 

 

daca vrei varianta cea mai usoara si simpla cu tot cu asigurare + "mana de lucru" + restul de acte ~ 900 euro.

daca vrei sa umblii tu incearca sa iti iei gandul, am vrut si eu, de la RAR au spus zambind ca ma va costa totul max 700 lei, niste jegosi si niste nenorociti, daca as putea lea pune bomba atomica pe tot RAR-ul, adunat grivita cu voluntari.

Link to comment
Share on other sites

Fratzika < mario.b > is mai mult decat deacord cu tine , RAR - rahatul romaniei si fara arahide ... nai ce vb cu indivizi de hoti , nesimtiti , nemernici deacolo ... numai bataie de joc , nimic mai mult ... daca ai un neam apropiat prin RAR atunci merita sa mergi , daca nu , si nu esti obligat sa mergi .... atunci mai bine Nici macar in apropierea lor nu merita sa merem.

 

 

 

Scuze < Technics > , cat nu io fost rusine sa ceara individul ptr bolnavioara aia ?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Scuze < Technics > , cat nu io fost rusine sa ceara individul ptr bolnavioara aia ?

 

Stai ca din cate am auzit ii ieftin...am fost la un al service de reglat unghiuri si mi-a zis un mecanic de acolo ca poate sa ma coste si 1000 de euro.Pai nu face masina 1000 de euro :)

Link to comment
Share on other sites

Stai ca din cate am auzit ii ieftin...am fost la un al service de reglat unghiuri si mi-a zis un mecanic de acolo ca poate sa ma coste si 1000 de euro.Pai nu face masina 1000 de euro :)

 

 

Macar ai reusit sa afli exact carei faza ... sau toti bat in burta si te trintesc cu preturi aiurea ....

Mai uitate si pe la dezmembrari ( cimitir de masini ) cit ar fii sa schimbi toata fata ... desi mai mult ca sigur ca nu e nevoie :lol:

 

Erau atinse si directia , bare stabilizatoare , suspensi , so dus toata fata ... la accident

Link to comment
Share on other sites

San...ce zici tu ii prea mult de lucru :lol: Numa ce am vopsit-o.Mi-a mai zis cineva sa cumpar o bara de rigidizare reglabila si sa incerc sa trag eu oalele.Nu stiu ce sa zic...

 

 

Stiu :)

Iar cu bara de rigidizare multe nu rezolvi daca e vizibila inclinatia :) dupa mine poti trage ( impinge ) pina crapa ca nu prea cred ca vei face mare treaba .

Cit ai dat pe vopsit ? Lai dezmembrat pina la schelet sau numa peici colo ... ca ma cam pregatesc sa mio renovez pe amea si adun info cam cit osa fie sa o desfac de tot si sa izolez si sa vopsesc ... si binenteles daca merita in RO sau mai bine caut dincolo ... da oricum numa dupa ce ii fac transplantu de inima :)

Link to comment
Share on other sites

Parca 2200 ron (nu mai stiu exact ca am vopsit-o in vara),am vopsit-o numa in exterior dar sunt foarte ne multumit.A mea ii culoarea alba si cum o fost lovita,pe partea cu lovitura imi da rugina :(Rugina provine din interior.

Cat despre unghiu de cadere am sa pun o poza din lateral sa vezi si tu...nu prea se vede bine,dar eu zic ca nu sunt chiar asa de lasate rotiile.

post-22423-1266175834_thumb.jpg

Edited by Technics
Link to comment
Share on other sites

Paai ... dupa poza chiar ca e ok nu e chiar atita de grava treaba cu piciorusele ( ar fii o idee sa ceri inprumut un rigidizator :) sa incerci ) .... daaa.... treaba cu vopsitu .... scuze dar e aiurea .. cum o facut si fusta ( pragu ) .. ca nu cred ca tu ai tot ridicato din tate partile sa o indoi.

 

Dar , tre sa iti spun e Frumoasa :lol: chiar cum im place mie Originalul Clasic :) Foarte Tare :)

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca iti place cum arata masina mea:),nu sunt adeptu modificarilor estetice (tuning).Am sa-i vopsesc pragurile negre sa nu se mai vada ca ii lovit.In partea stanga ii schimbat pragul,i-am pus unu nou. Cat despre lovituri...de cand am eu masina n-am atins-o nici o data.
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca iti place cum arata masina mea:),nu sunt adeptu modificarilor estetice (tuning).Am sa-i vopsesc pragurile negre sa nu se mai vada ca ii lovit.In partea stanga ii schimbat pragul,i-am pus unu nou. Cat despre lovituri...de cand am eu masina n-am atins-o nici o data.

 

 

De unde si cu cit ? ( pragul nou )

 

Sa ai grija de ea si sa ai noroc la ea , odata ce incepi sa iubesti , nu mai poti fara :)

 

Link to comment
Share on other sites

Buna

 

Caseta directie cu servo stie careva. Pt urs? Ms

Daca esti din bucuresti am nr lu' unu care se ocupa numa cu ursi,are o gramada de ursi la dezmembrat. Tel lu ala ii 0768.875.787

Eu am luat caseta de directie (fara servo) si alte piese de la el.

 

 

 

 

Mersi pt ajutor. O sa incerc . Sper ca trimite si in tara ca sunt tocmai din Sighet :)

Link to comment
Share on other sites

Buna

 

Caseta directie cu servo stie careva. Pt urs? Ms

Daca esti din bucuresti am nr lu' unu care se ocupa numa cu ursi,are o gramada de ursi la dezmembrat. Tel lu ala ii 0768.875.787

Eu am luat caseta de directie (fara servo) si alte piese de la el.

 

 

 

 

Mersi pt ajutor. O sa incerc . Sper ca trimite si in tara ca sunt tocmai din Sighet :)

Pai si eu sunt din Timisoara si mie mi-a trimis...in afara de caseta de directie pe care am luat-o de la el printr-o cunostinta ce o am in bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Buna

 

Caseta directie cu servo stie careva. Pt urs? Ms

 

 

 

 

Eu am un mecanic in Tasnad , care mio reparat caseta de directie si e beton .... cind milo desfacut mio zis ca no mai vazut directie atita de distrusa si milo facut acuma e ca si nou ... poate ca nu e nevoie sa o schimbi si iesi si mai ieftin ... si e mai aproape de Sighet

 

:lol:

 

Tel: 0740820991 - Tasnad

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

 

Mersi pt info. Si cat tea costat afacerea asta?

 

 

Adevarul e ca nu stiu xact , a fost si vara trecuta ... am facut mai multe chesti ... bucshe , bare stabilizatoare , directia si un pic de reglaj la tacheti in jur de 13mil :) oriunde am fost si am vb era peste dublu pretu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.