Jump to content

accident.. ceva sugestii?


blacksea

Recommended Posts

Pe 2 ianuarie a intrat un idiot in mine de pe prima banda( eu fiind pe a doua banda ) .. el era parcat pe prima banda si cica ar fi incurcat R cu D etc a intrat in mine...etc

usa fata , usa spate , aripa spate trebuie inlocuite la mine...

 

Acum problema... initial am sunat la politie dar.. mi-au zis ca daca nu sunt victime/raniti etc sa mergem la asigurator ptr constatare amiabila...

Toate bune si frumoase... si`a recunoscut vina etc... urmand a doua zi sa mergem la rca... dar a doua zi ma suna ca nu poate si de aici a inceput sa ma amane... ba raspunde la telefon ba nu ... ba ca mergem maine... si am ajuns pana pe data de astazi sa nu merg nicaieri...

 

Sunt destul de hotarat maine sa merg la politie... suportand consecintele.. ca nu am fost sa reclam accidentul in 24h...

Acum doar as vrea sa aflu ce se va intampla cu mine...? amenda? permis suspendat pe x luni? Mai pot sa repar cumva masina pe RCA-ul lui sau sa pot lua bani de la el ptr reparatie in caz ca nu are?

 

Nu vreau sa fiu facut idiot etc ca ma simt destul de prost si asa... doar niste pareri sugestii ar fi ok.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Amenda si permis suspendat ptr ca nu ai declarat in termen. O sa declari accidentul iar ei o sa-l cheme la politie. El poate sa vina sau nu. Daca vine, poate sa recunoasca vina sau nu, iti poate da rca-ul sau nu, poate recunoaste accidentul sau nu. Daca nu-ti da rca-ul il poti actiona in judecata si cine stie cat va dura procesul, cine va castiga, cat te vor despagubi, etc. Daca nici macar nu recunoaste accidentul, poate si-o fi reparat masina intre timp, e si mai naspa ptr tine.

 

Daca ai casco, mergi sa declari la politie si asa macar poti sa o repari pe casco-ul tau. Daca nu ai casco si de el nu mai dai, daca mergi la politie ramai fara permis, daca nu mergi nu stiu cine va fi de acord sa ti-o repare fara dovada de la politie sau asigurator !

 

In concluzie, numai in locul tau sa nu fie nimeni acum. Si eu daca as fi si nu stiu exact ce as face. Pe viitor, daca nu dai de vinovat in max 23 de ore, du-te la politie.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Amenda si permis suspendat ptr ca nu ai declarat in termen. O sa declari accidentul iar ei o sa-l cheme la politie. El poate sa vina sau nu. Daca vine, poate sa recunoasca vina sau nu, iti poate da rca-ul sau nu, poate recunoaste accidentul sau nu. Daca nu-ti da rca-ul il poti actiona in judecata si cine stie cat va dura procesul, cine va castiga, cat te vor despagubi, etc. Daca nici macar nu recunoaste accidentul, poate si-o fi reparat masina intre timp, e si mai naspa ptr tine.

 

Daca ai casco, mergi sa declari la politie si asa macar poti sa o repari pe casco-ul tau. Daca nu ai casco si de el nu mai dai, daca mergi la politie ramai fara permis, daca nu mergi nu stiu cine va fi de acord sa ti-o repare fara dovada de la politie sau asigurator !

 

In concluzie, numai in locul tau sa nu fie nimeni acum. Si eu daca as fi si nu stiu exact ce as face. Pe viitor, daca nu dai de vinovat in max 23 de ore, du-te la politie.

 

Din ce am auzit voi ramane o luna fara permis hai sa zic ca asta nu ar fi o problema ca cica voi sta si cu masina la reparatie cel putin o luna...

Din vorba in vorba as fi auzit astazi ca cel de la volan de atunci nici nu ar fi avut permis/rca/itp...

 

da esti sigur ca avea RCA?... verifica pe net daca stii ce numere avea masina

 

Din vorba in vorba as fi auzit astazi ca cel de la volan de atunci nici nu ar fi avut permis/rca/itp... dar rca mi-a trimis copie acum 3 zile sa nu imi fac griji ca are RCA blabla dar si coincidenta.. e facut in aceeasi zi cu accidentul si am verificat pe http://cedam.csa-isc.ro/ in data de 2 ianuarie zice ca e valabil

 

Si am fost absolut sigur ca o sa vina la RCA ptr ca in ziua accidentului mi`a dat 70mil ca garantie in caz ca RCA nu ma va despagubii in totalitate... si nu mi`a dat de gandit deloc ca nu ar fi un tip onest

Edited by blacksea
Link to comment
Share on other sites

Am zis mai de mult, si repet si acum: Eu nu mai fac NICIODATA intelegere amiabila.

Daca o sa dea unul in mine, o sa ma vait ca din gura de sarpe ca ma doar gatul, coloana, fundul, etc. si o sa chem politia.

Sa faca ei proces verbal, sa ia declaratii, etc. Pentru ca procesul verbal eliberat de politie este recunoscut fara obiectiuni de asigurator.

Dupa ce scrie tot, o sa imi treaca si durerea de gat. Sau de c..r!

 

Amiabila in Romania e o teapa mare pe fata....

 

Daca te intalnesti cu cel care te-a lovit a 2-a zi, nu vine.

Daca vine, incepe sa nu recunoasta vina, ca a avut timp destule ore sa calculeze scenarii care sa il avantajeze. Sau vine cu bodyguarzii si o sa recunosti singur ca vina e a ta...

Si, chiar in cazul ideal, in care iti da pe loc RCA-ul lui si semneaza chestia aia de intelegere amiabila, tot nu poti sa deschizi dosar de dauna pana nu se duce el benevol la asiguratorul lui, sa constate ala ca are masina lovita... Si, daca te amana cateva zile, e linistit. Isi repara coaja, asiguratorul lui nu o sa vada nimic, nu o sa aprobe nimic, si o sa ramai cu gura umflata.

Link to comment
Share on other sites

stai putin...ti-a dat 70 de mil ca garantie,sau nu am inteles bine?

 

pai acum asa se practica....politia nu se mai implica,cu toate ca nu este un lucru rau,dar trebuie sa iti iei tu masuri de siguranta.am inteles,accidentul s-a petrecut sa ziceam noaptea,program nu este la asigurator,dar verifica actele celui implicat in accident/vinovat si opreste-i permisu sau talon si rca in original pana va intalniti la asigurator pentru incheierea dosarului.

 

ca nu ai facut tu nimic din astea,ca te-a pacalit cu 70 de mil....poti face asta acum si sa suporti consecintele,cu toate ca nu ramai nici fara permis sunt sigur de asta.de la politie vor intelege ca ai fost un om intelegator,ca ala te-a pacalit si cel mai probbail il vor cauta pe el,daca sti ce va date de identificare.

 

 

dar reparatia cat te costa?mai mult de 70 de mil?

Link to comment
Share on other sites

mare dreptate ai...am procedat o data asa si este belita treaba cu amiabila.

 

se pun masinile una langa alta,sa vada daca lovitura corespunde la ambele maisnii,se cauta nod in papura....foarte bine ai zis,in caz de accident ma vait ca o muiere si am numai de castigat.cand esti vinovat este avantaj daca s-ar lasa cu permis suspendat,altfel nino nino....

Link to comment
Share on other sites

Cum adica ti-a dat 7.000 RON Ca garantie? ai luat banii astia de la el? ati facut vreo chitanta de mana sau ceva?

 

Pai eu ma vaitam ca RCA nu ma va despagubii in totalitate si nu vreau sa pun bani din buzunar pentru ca nu e vina mea... el tinand sa ma linisteasca a scos un teanc din buzunar aproximativ 50.000ron+xxxxeuro estimativ si mi`a dat 7.000 sa ma asigure ca nu voi platii nici un banut din buzunarul meu... eu in continuare m`am vaitat ca poate mai are si altceva stalp stramb sau ceva de genul sa nu mai poata fi reparata el imi zice ca imi cumpara masina pe loc... fara nici o chitanta ce chitanta...

Edited by blacksea
Link to comment
Share on other sites

Pai eu ma vaitam ca RCA nu ma va despagubii in totalitate si nu vreau sa pun bani din buzunar pentru ca nu e vina lui el tinand sa ma linisteasca a scos un teanc din buzunar aproximativ 50.000ron+xxxxeuro estimativ si mi`a dat 7.000 sa ma asigure ca nu voi platii nici un banut din buzunarul meu... eu in continuare m`am vaitat ca poate mai are si altceva stalp stramb sau ceva de genul sa nu mai poata fi reparata el imi zice ca imi cumpara masina pe loc...

eeee...deja e SF...omul era clar dubios.vinede-i masina si i-ati alta...daca iti da pret bun pe ea...

Link to comment
Share on other sites

stai putin...ti-a dat 70 de mil ca garantie,sau nu am inteles bine?

 

pai acum asa se practica....politia nu se mai implica,cu toate ca nu este un lucru rau,dar trebuie sa iti iei tu masuri de siguranta.am inteles,accidentul s-a petrecut sa ziceam noaptea,program nu este la asigurator,dar verifica actele celui implicat in accident/vinovat si opreste-i permisu sau talon si rca in original pana va intalniti la asigurator pentru incheierea dosarului.

 

ca nu ai facut tu nimic din astea,ca te-a pacalit cu 70 de mil....poti face asta acum si sa suporti consecintele,cu toate ca nu ramai nici fara permis sunt sigur de asta.de la politie vor intelege ca ai fost un om intelegator,ca ala te-a pacalit si cel mai probbail il vor cauta pe el,daca sti ce va date de identificare.

 

 

dar reparatia cat te costa?mai mult de 70 de mil?

 

nu imi ajung cei 70 mil ptr ca piesele ma costa 108 mil din ce mi`a zis unul de pe la un service asa in mare.

 

vad ca pe copia de asigurare e trecut si c.i.v si am verificat itp chiar acum si e valabil adica nu ar avea nimic de pierdut sa vina la rca...

am incercat sa il sun acum cateva min si mi`a dat sms ca nu poate sa vorbeasca acum si ma suna el mai tarziu...

Link to comment
Share on other sites

pai daca RCA si-a facut in ziua cu accientul este ceva necurat la jumate,nu crezi?pe el ca l-ai iertat fara sa ii ceri sa vezi actele lui valabile l-ai scutit de multi bani.

 

urmatoarea lui propunere va fi sa declarati accidentul cu o zi mai traziu.unde are RCA?

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

pai daca RCA si-a facut in ziua cu accientul este ceva necurat la jumate.nu crezi.pe el ca l-ai iertat fara sa ii ceri sa vezi actele lui valabile l-ai scutit de multi bani.

 

urmatoarea lui propunere va fi sa declarati accidentul cu o zi mai traziu.unde are RCA?

 

alianz tiriac...

Link to comment
Share on other sites

Am zis mai de mult, si repet si acum: Eu nu mai fac NICIODATA intelegere amiabila.

Daca o sa dea unul in mine, o sa ma vait ca din gura de sarpe ca ma doar gatul, coloana, fundul, etc. si o sa chem politia.

Sa faca ei proces verbal, sa ia declaratii, etc. Pentru ca procesul verbal eliberat de politie este recunoscut fara obiectiuni de asigurator.

Dupa ce scrie tot, o sa imi treaca si durerea de gat. Sau de c..r!

 

Amiabila in Romania e o teapa mare pe fata....

 

Daca te intalnesti cu cel care te-a lovit a 2-a zi, nu vine.

Daca vine, incepe sa nu recunoasta vina, ca a avut timp destule ore sa calculeze scenarii care sa il avantajeze. Sau vine cu bodyguarzii si o sa recunosti singur ca vina e a ta...

Si, chiar in cazul ideal, in care iti da pe loc RCA-ul lui si semneaza chestia aia de intelegere amiabila, tot nu poti sa deschizi dosar de dauna pana nu se duce el benevol la asiguratorul lui, sa constate ala ca are masina lovita... Si, daca te amana cateva zile, e linistit. Isi repara coaja, asiguratorul lui nu o sa vada nimic, nu o sa aprobe nimic, si o sa ramai cu gura umflata.

Nu mai speria lumea ca nu este chiar asa.Ii spune "intelegere amiabila" fiindca dureaza mai putin (max.10 min)- in cazul in care cei inplicati isi recunosc vina-decat daca te-ai duce la Politie.De ce sa te intalnesti cu "el" a doua zi?Fiindca se grabeste si are treaba?Problema lui,asa cu a spus Kip ai 23 de ore sa te gandesti cum "actionezi".Cat despre recunoasterea constatului amiabil,ar trebui sa fie valabil (daca este completat cum trebuie) la orice asigurator.Din ce stiu eu la Groupama.Tiriac si Generali nu trebuie sa vina si celalalt(este de ajuns constatul si celelalte acte)-doar la astra trebuie sa vina impreuna(cu astia am incercat da nu mi-a mers si atunci am facut-o pe casco :goodjob: )

Link to comment
Share on other sites

Omu' ala sigur se fereste de autoritati ca de dracu. Ori e cautat de ceva/cineva, ori are ceva pe rol ce nu suporta amanare, ceva ilegal desigur. E ciudata situatia in care te afli. Oricum, esti la mana lui cumva si cred ca va trebui sa-i transmiti ca esti de acord sa schimbati data accidentului, tu stiind ca asigurarea si-a facut-o in ziua accidentului.
Link to comment
Share on other sites

Nu e nicio sugestie si oricum nu se baga niciun agent sa iti faca asigurare retroactiva... tine de proceduri interne si coduri de polite pentru care se tine evidenta stricta.

1.asigurarea de ceva timp intra in vogoare imediat,deoarece se face online.inainte intra in vigoare in 48 de ore ca sa ajunga sa fie inregistrata la ei.

2.a facut poate rca dupa accident si delcara accidentul a 2-a zi.de unde stie cel care a incheiat rca asta?...totul este curat ca lacrima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.