Jump to content

Schimb Acumulator Cheie Tip Diamant


Iulian-Marcel

Recommended Posts

Scule necesare :

 

1) Cutter

2) Ledcon ( aparat de lipit )

3) Pompa cositor ( de preferat pentru a trage cositorul si extragerea acumulatorului vechi fara a zgaria, forta placa sau alte piese din jur )

 

Acumulator Panasonic tip VL 2020 - 7,40 eur

 

post-52351-0-30174400-1326540227_thumb.jpg

 

 

Pasi :

 

1) cu un cutter ( mai solid ) se va taia cheia pe nisa existenta pe mijlocul cheii. Ca idee nu apasati foarte tare pentru a nu deteriora partea electronica, este de pereferat a se face mai multe trasee cu cutterul pana cele doua jumatati se despart.

post-52351-0-45137800-1326539519_thumb.jpg

 

 

post-52351-0-75490300-1326539574_thumb.jpg

 

 

2) cu ajutorul ledconului se vor dezlipi piciorusele acumulatorului, iar de preferat cu ajutorul unei pompe de cositor de tras cositorul incalzit pentru a putea extrage piesa fara prea mult efort.

 

post-52351-0-59230200-1326539679_thumb.jpg

 

 

3) dupa schimbul acumulatorului se va lipi cheia la loc, de preferat cu un lipici ceva mai puternic pentru a inlatura riscul desfacerii . Se tine cheia stransa pentru a face priza solventul si a ramane in pozitia initiala desfacerii ( din fericire eu am avut o menghina mica de electronica, dar alte metode cred ca sunt la fel de eficiente ).

 

post-52351-0-28757000-1326539795_thumb.jpg

 

 

post-52351-0-94323600-1326539934_thumb.jpg

 

 

4) dupa ce s-a uscat lipiciul si cheia este din nou functionala, se va reinitializa/sincroniza cu sistemul de inchidere a masinii ( primul link ) si cealalta cheie ( al doilea link ) :

.

 

Spor :)

Link to comment
Share on other sites

care e durata de viata a unui astfel de acumulator?nu mai functiona originalul de l-ai schimbat/care sunt simptomele?

 

Ca orice componenta electrica are un interval de functionare predefinit ( intre 50-1000 de cicluri de incarcare-descarcare ),totusi producatorul nu a definit un interval de schimbare ( chaia fiind turnata/lipita se presupune ca niciodata :) ). Ca si simtome, in cazul in care folosesti cheia in mod fregvent ( deci fiind in contact are posibilitatea de a se incarca ) si la un moment dat nu mai poti deshide/inchide masina din butoane, inseamna ca cel mai probabil acumulatorul a cedat.

Totusi daca nu ai folosit cheia multa vreme este posibil ca acumulatorul sa se fi descarcat la un moment dat, deci pana sa te apuci de acest proces iti sugerez sa folosesti cheia o zi-doua pentru a incerca o reincarcare si implicit o reinitilizare ( descrisa in linkurile de pe youtube )

 

 

 

Si fisa tehnica a acumulatorului :

 

1497224.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

de unde ai cumparat-o?

si cum ai lipit pinii ca nu e la fel ca cea originala?

 

Acumulatorul l-am luat de pe e-bay.de. Se specifica de catre vanzator ca este pentru cheie BMW.

Pinii au aceeasi distanta intre ei si ajung in aceeasi pozitie ( difera doar sistemul de pini de pe baterie ) codul complet este VL2020 1HF. Totusi am vazut si cu pozitionare a pinilor pe verticala, in aceasta situatie nu poate fi instalata.

 

In Romania am vazut ca Farnell comercializeaza asa ceva, si presupun ca se poate comanda on line. Link-ul aici : http://ro.farnell.co...&in_merch=true

Edited by Iulian-Marcel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.