Jump to content

Curge Uleiul Din Cutie Automata E46


Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce ma sfatuiti sa o duc la reprezentanta bmw,sau poate si un mecanic care se pricepe sa umble la ea?am sunat la reprezentanta bmw,si a spus ca ma costa 12 mil manopera sa imi deie cutia jos,dar zice ca cine stie daca mai vede ceva la ea trebuie sa schimbe si alea ca sa nu mai fie probleme cu ea pe viitor,ca masina este veche,si acum sa dus un semering poate ,si dau cutia jos si il schimb si poate peste o luna se duce altul si iara treb sa dau cuita jos,mecanicul care zice ca se pricepe imi ia 3 mil manopera,nu stiu ce sa fac,dar imi este cam frica la mecanic sa o duc, pt ca nu stiu cum s eda jos cutia,spuneti va rog ce sa fac ,ca chiar nu ma pricep ?
Link to comment
Share on other sites

reprezentanta BMW nu repara cutii, ci doar le inlocuieste. cu totul, deci acolo nu prea ai ce sa cauti. Sa o dai jos si sa te uiti la ea nu merita atatia bani, ca, repet, nu o sa repare nimic decat daca e vreun furtun cel mult..

 

Mergi la un service specializat, nu are rost sa dai atatia bani la reprezentanta, ca orice defect aia avea, aia nu il repara. Mergi la aia unde ai schimbat uleiul de exemplu. Sunt vreo 3 service-uri specializate in Bucuresti, exista o chestie numita goole.ro, bagi service cutii automate...

 

Part. no e 83 22 9 407 807, uleiul se numeste Esso LT 71141.

Iti trebuie si kitul de garnitura si filtru de la ea. In total intra 8.7l.

Eu nu as comanda nimic pana nu as afla care e problema, daca mai poti salva ceva din ea.

Daca nu se poate repara, poti cauta una sh si gata..

uite una aici de exemplu..ca sa iti faci o idee .. eu cred ca poti gasi si mai ieftin..

 

http://www.ebay.de/i...0#ht_605wt_1163

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa te mai linistesti un pic. te duci la mecanic si dai jos cutia (nu are sens la bmw ca tot aia vor face si ei, adica o dau jos dar diferenta este ca iti vor lua o gramada de bani). Daca e ceva gen garnitura dusa se rezolva. daca e mai grav eu zic ca nu are rost sa o repari, asta in cazul in care se baga cineva sa umble in ea. Cauti o cutie sh (undeva in jur de 600 euro) si rezolvi problema.
Link to comment
Share on other sites

pai abea marti poate sa imi deie mecanicul cutia jos,de gasit am gasit o cutie la 300 de eu,duna acelasi model,doar ca este de anglia masina,nu stiu daca se potriveste exact,am inteles ca trebuie sai schimb si comp de la cutie daca pun alta cutie pe ea,astept marti sa vad ce este,mss ca ma incurajezi..daca stie cineva ceva seit unde pot sa vad cum se demonteaza cutia,sau un video,ca eu tot caut si nu am reusit sa gasesc nimic.. Edited by d_m23
Link to comment
Share on other sites

pai daca se potriveste cutia e perfect. 300 euro + 9 l de ulei si gata. cel mai bine ar fi sa fie vreo garnitura dar si in cazul cel mai rau nu e asa scump pt k schimbul de ulei tot il vei face. Edited by dxdx
Link to comment
Share on other sites

deci chiar daca este dus semeringul ala,adica garnitura aia care zice mecanicul,tot trebuie sa schimb uleiul?mecanicul imi spunea ca daca garnitura aia este dus ,o schimba si dupa complectez ulei in cutie si gata,ce zici sa fac asa?el zice ca nu trebuie sa imi desfaca cutia inauntru,zice ca este pe la ajul ala care iese din cutie,iti pun o poza sa vezi..zice ca sigur garnitura asta din poza este dusa..

post-32028-0-12360800-1328193447_thumb.jpg

post-32028-0-54824300-1328193468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Eu zic atunci sa faci in felul urmator:

 

- dai cutia jos si vezi daca problema e acel semering sau vreo garnitura. In cazul asta eu zic sa schimbi si uleiul daca zici ca este negru.

- daca descoperi ca e o alta problema si trebuie sa desfaci cutia, atunci nu are rost sa umbli in cutie. Cutiile automate nu prea se repara. Cel mai indicat in acest caz este sa cauti alta cutie si sa o montezi. Si la asta este indicat sa ii schimbi uleiul.

 

Oricum linisteste ca acum nu mai ai ce sa faci decat sa astepti. Eu iti doresc sa ai doar un semering. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

salutari ,astazi am dat cutia jos,semeringul nu este plesnit,si nu stie mecanicul pe unde poate sa curga uleiul,parerea lui este ca convertorul ala de cutie nu este bun,zice ca are prea mult joc,stie cineva daca este normal sa aiba joc convertorul ala,si sa fie si ala plin de ulei inauntru?deci sunt terminat nu stiu ce sa fac,pentru ca nici mecanicul nu stie ce poate sa fie problema de iese ulei pe acolo pe la axul ala.daca stie cineva care ar putea fi problema si pe unde curge uleiul va rog sa ma ajutati ca sunt terminat de tot acum...

post-32028-0-31811300-1328380679_thumb.jpg

post-32028-0-49381500-1328380685_thumb.jpg

post-32028-0-92433500-1328380691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pe unde iti curge uleiul? s-ar putea sa ai convertizorul de cuplu dus, parca si ala intra ulei din cate stiu....

 

 

 

chiar nu stiu pe unde imi curge uleiul,nici mecanicul nu stie ce ar putea fi problema,pe acolo pe undeva pe la ax curge ,nu stiu daca este dus convertizorul,nici mecanicul nu stie,si nici asta nu stie daca in el trebuie sa intre ulei,si daca este normal sa aiba asa joc..

Link to comment
Share on other sites

Acum ca ai dat jos cutia o duci frumos la cineva care se pricepe.

 

 

Pe de alta parte cata manopera e la o cutie sa o desfaci , sa vezi ce are, sa schimbi ce trebuie.. mai bine o iei pe aia la 300 de euro si gata.

 

si nu pui ecu masini de pe care provine, pastrezi ecu al tau, asta e o treaba foarte importanta.

 

 

 

orice cutie 5hp19 merge.

NU trebuie sa ai joc la axul ala.. montajul te-as sfatui sa il faci la un service care au mai dat jos/pus cutii automate....

Normal nu e mare smecherie, dar daca nu ai nici cea mai vaga idee, o poti da in bara..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Acum ca ai dat jos cutia o duci frumos la cineva care se pricepe.

 

 

Pe de alta parte cata manopera e la o cutie sa o desfaci , sa vezi ce are, sa schimbi ce trebuie.. mai bine o iei pe aia la 300 de euro si gata.

 

si nu pui ecu masini de pe care provine, pastrezi ecu al tau, asta e o treaba foarte importanta.

 

 

 

orice cutie 5hp19 merge.

NU trebuie sa ai joc la axul ala.. montajul te-as sfatui sa il faci la un service care au mai dat jos/pus cutii automate....

Normal nu e mare smecherie, dar daca nu ai nici cea mai vaga idee, o poti da in bara..

 

domi,la ax nu este joc ,este jocul doar la convertorul ala ,dar axul din cutie nu are joc,pai si ce pot sa o dau in bara?daca a stiut sa mi o deie jos exact asa treb sa mi o puna si inapoi nu?poate s a imi strice ceva cand o pune inapoi?,si dac apun doar cutia care o cumpar cu calculatorul meu de cutie o sa mearga asa?mia dato jos destul de repede,de montat inapoi este mai greu?poate sa nu puna ceva bine si sa strice ceva pe acolo?

Edited by d_m23
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.