Jump to content

Problema Cu Macaraua Geam


Recommended Posts

Salut,

 

Am un e36 316i compact din '97 si imi tot cade geamul lateral in usa.

E adevarat ca la cele in 3 usi geamurile sunt mai grele, dar nu stiu ce sa ii mai fac pentru ca in special cand este umezeala afara, ploaie etc, cand ridic geamul(electric) nu urca pe cantul lui obisnuit dintre chedere si in partea din fata intra undeva pe lateral spre exterior, se blocheaza si partea din spate urca in continuare, dupa care se aude un trosnet si il opresc,dar cand il dau inapoi jos si tin de el, imi cade in usa.

Am desfacut fata de usa, am indreptat macaraua ca se strambase, am pus-o la loc si merge, dar pe la jumatate se aude un pocnet si mi-e frica sa il mai dau jos ca poate la urcare imi face aceeasi poveste. Nu stiu care e problema, chederele, macaraua, ce sa schimb? Vara e enervant, acum la -21 grade nu il mai deschid...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

 

Daca nu schimb nimic, cred ca o sa imi faca la fel, asa ca atunci cand se mai incalzeste afara, o sa schimb chederul care s-a intarit cu timpul si nu mai aluneca geamul cum trebuie pe el...

Geamul cand a sarit din chestiile alea de plastic mici care tin sigurantele, l-am pus la loc,dar problema e cu chederul cred pt. ca atunci cand urca geamul si chederul e ud, in fata nefiind lubrifiat si fiind dur nu il mai ghideaza pe cantul lui normal, ci pe alaturi, intre plasticul ala de la oglinda si cheder.

 

p.s. din chestiile alea mici de plastic de ghidaj de la macara, ce tin sigurantele cand am tras de ele s-a desprins cate o bucata din fiecare, dar nu pare sa afecteze.

Edited by KLHKLH
Link to comment
Share on other sites

trebuie reglat perfect altfel nu o sa mearga. Poti sa dai cu ulei, sa pui chedere noi etc etc., nu faci decat sa o strici din nou.

Daca ai avut bratele de la macara indoite din cauza asta, se da jos si macaraua si se indreapta bratele f. bine pe un banc de lucru, de aia nu iti intra pe canalul ala..daca e stramb si 2mm e suficient..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.