Jump to content

Schimbare Termostat


pyu

Recommended Posts

Imposibil, a fost strans bine, garnitura la termostat e noua, si totusi curgea pe acolo, daca strangeam de furtunul care iese din termostat, se auzea fasaind, si prelingea tot mai mult.

 

 

Probabil atunci cand ai fixat carcasa termostatului s-a miscat garnitura si da pe langa!Demonteaza si vezi cum este garnitura si pune si putin silicon special cand montezi din nou!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca a fost "avariat" si se aceea crgea. Nu mai strangea bine partea aceea care s-a rupt.

Posibil. Marti imi vine piesa si incercam din nou.

 

 

Merci, dar ce imi dai acolo nu prea e pentru M52.

Link to comment
Share on other sites

dap, mie in service in DE mi-au zis acelasi lucru, astea din plastic crapa cand le scoti.Si mi-au zis inainte sa il dea jos, si asa s-a si intamplat.

Am luat versiunea de metal a carcasei, iti recomand sa faci la fel..

In schimb a decedat iar termostatul, sa ma cac pe el, nici 2 ani nu are, whaler.. cica whaler ar fi fost cele mai bune.. dash1.gif

o sa incerc un gates data asta.. maine ma duc in service sa il schimb, am comandat deja tot..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Faza e ca si curgea , chiar daca l-am pus inapoi prima data, cand nu era crapat.

Nu stiam care e faza si tot desfaceam, ma uitam la garinituri si puneam la loc, si tot curgea. Si la 3 strangeri... Prea mult pentru el si a crepat.

 

Am luat tot de plastic. Cu masina asta nu stiu daca o sa fac 3000-4000 km pe an, deci nu se stie cand o sa mai schimb termostatul, doar sa nu pice inainte de vreme.

Link to comment
Share on other sites

dap, mie in service in DE mi-au zis acelasi lucru, astea din plastic crapa cand le scoti.Si mi-au zis inainte sa il dea jos, si asa s-a si intamplat.

Am luat versiunea de metal a carcasei, iti recomand sa faci la fel..

In schimb a decedat iar termostatul, sa ma cac pe el, nici 2 ani nu are, whaler.. cica whaler ar fi fost cele mai bune.. dash1.gif

o sa incerc un gates data asta.. maine ma duc in service sa il schimb, am comandat deja tot..

Sau Behr :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

A venit cu tot cu garnitura, am montat tot, preventiv am dat si cu putin silicon rezistent la temperatura, nu curge.

Rezultate destul de bune dupa schimbare, pe o bucata 7km oras + 8km europeana + 7km localitate, a scazut consumul de la 10-11 la aproape 8.5 pe obc.

Si am si caldura acum :)

 

LE: La ce turatie ar trebuie sa fie relantiul la motoarele in 6 cilindri?

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.