Jump to content

Mesaj eroare


Iulian-Marcel

Recommended Posts

Salutari,

a mai intalnit cineva urmatorul mesaj de eroare : ''niveauregel inaktiv'' ? Din cate imi dau seama este ceva legat de nivel, dar nu este foarte specific ca sa stiu unde sa ma uit.

 

De asemenea se mai aprinde si martorul de Airbag cateodata si nu mai functioneaza comenzile de pe volan.

 

Mentionez ca aceste erori nu apar intodeauna, ci aleatoriu si niciodata amandoua ( ceea ce ma duce cu gandul la o eroare cauzata de un contact imperfect/scurt ).

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ce masina, X5 cumva ? Iti zice ca suspensia aia faimoasa, self leveling, este inactiva.

 

edit: s-a si lasat masina ?

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Ce masina, X5 cumva ? Iti zice ca suspensia aia faimoasa, self leveling, este inactiva.

 

edit: s-a si lasat masina ?

 

 

Scuze ca nu am precizat masina. Este BMW 530D, Touring, an 2000.

M-am gandit la chestia asta, fiind de multe ori atentionat de soferii de pe contrasens la faza scurta. Am pus-o pe seama Xenonului... Si sigur e cu nivel automat fiindca nu am reglaj manual in habitaclu. Posibil sa fi inghetat..:) fiindca eroarea apare doar de ieri... iar in ultimile zile temperaturile au fost cuprinse intre -10 si -16 grade.

Edited by Iulian-Marcel
Link to comment
Share on other sites

Sistemul Self-Leveling este de vina.

 

 

Problema cu nivelul fazei scurte am observat-o din Decembrie de cand am facut drumul in tara, dar nu am avut nici o eroare pana ieri. E posibil sa fi murit acum definitiv din cauza inghetului ? Ma voi uita pe sub masina diseara si revin ( presupun ca bratul cu senzorul se afla atasat in zona rotilor spate ).

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Scuze ca nu am precizat masina. Este BMW 530D, Touring, an 2000.

M-am gandit la chestia asta, fiind de multe ori atentionat de soferii de pe contrasens la faza scurta. Am pus-o pe seama Xenonului... Si sigur e cu nivel automat fiindca nu am reglaj manual in habitaclu. Posibil sa fi inghetat..:) fiindca eroarea apare doar de ieri... iar in ultimile zile temperaturile au fost cuprinse intre -10 si -16 grade.

 

Nu ma refer la auto leveling-ul de la xenon, ci la suspensia self leveling. Masina ta este dotata cu asa ceva, respectiv pe puntea spate si ai o problema acolo, de unde si mesajul de eroare.

 

Vezi mai intai siguranta de la compresor daca e in regula. Masina sta lasata de cur, pe o parte sau alta ?

 

Stii ce presupune suspensia asta, ca sa nu vorbim degeaba ?

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer la auto leveling-ul de la xenon, ci la suspensia self leveling. Masina ta este dotata cu asa ceva, respectiv pe puntea spate si ai o problema acolo, de unde si mesajul de eroare.

 

Vezi mai intai siguranta de la compresor daca e in regula. Masina sta lasata de cur, pe o parte sau alta ?

 

Stii ce presupune suspensia asta, ca sa nu vorbim degeaba ?

 

 

Aha, ok. Acum m-am luminat.

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/b/s/81.png

Da stiu ce inseamna asta si chiar ma bucuram ca exista pe masina asa ceva :). Nu am observat nici o diferenta la nivelul masinii dar ma voi uita mai atent.

Ai idee unde se afla siguranta ? Ma voi uita si eu, dar daca ai informatia ma scuteste de cautari :).

Edited by Iulian-Marcel
Link to comment
Share on other sites

Verificat sigurante si toate sunt ok. Nu am reusit sa identific o siguranta specifica compresorului, avand descrierea in germana, dar toate si din torpedo si din portbagaj sunt in regula. Oricum partea buna este ca nu a mai aparut eroarea astazi, dar sunt convins ca mai trebuie investigat. Revin cu noutati imediat ce am timp de investigatii amanuntite. Edited by Iulian-Marcel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revin cu constatarea ca sigur este o problema legate de calculator, poate identificarea unei probleme electrice. Dupa ce im tot aparea martorul de airbag ca eroare de vre-o saptamana si nu imi mai mergeau comenzile de volan si stergator spate, ieri s-a mutat din nou pe eroarea de nivel si totul ok cu airbag si comenzi.. revin cu specificatiile ca masina nu se lasa si toate sigurantele ok.

 

A mai avut cineva alternanta asta de erori ( nivel / airbag / comanzi volan / stergator spate )?

Edited by Iulian-Marcel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.