Jump to content

Probleme trapa electrica


Catalin BMW

Recommended Posts

Salutare. Am si eu o problema cu trapa si anume: are 2 pozitii de deschis adica se "retrage" inspre partea din spate a masinii sau se ridica. Problema e ca de deschis in intregime o face,insa de ridicat (partea posterioara) nu se ridica,in ciuda faptului ca motorasul functioneaza. Ce am observat e ca am incercat sa imping de ea cu mana din interior dupa ce am apasat butonul de ridicat,si se ridica,dupa care binenteles din cauza greutatii se lasa pe suportul ei. Practic(banuiesc) ceva parghii care o ridica sunt uzate/rupte si astfel nu functioneaza cum trebuie.

Cei ce au masini cu trapa,ati mai patit asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

da i cu spray din ala pentru rugina,incearca s o deschizi usurel dupa aia de mai multe ori,s ar putea sa fie doar intepenita.

 

cred ca are si un sistem manual cu imbus,incearca si cu ala sa vezi daca, cablul si parghiile sunt ok

Link to comment
Share on other sites

Degeaba dai cu WD40. Nu rezolvi nimic. Pentru ridicare are niste cleme (picioruse) lungi cam de 10-15cm cu nituri (se plimba nitul inainte si inapoi pentru ridicare coborare - sper sa-mi amintesc bine). E greu sa-ti explic exact cum este acolo (cel mai bine este sa vezi tu cu ochii tai). Iddea e ca degeaba dai cu spray. Eu am desfacut-o pe a mea complet si iti spun ca nu ai unde sa dai cu spray.
Link to comment
Share on other sites

Degeaba dai cu WD40. Nu rezolvi nimic. Pentru ridicare are niste cleme (picioruse) lungi cam de 10-15cm cu nituri (se plimba nitul inainte si inapoi pentru ridicare coborare - sper sa-mi amintesc bine). E greu sa-ti explic exact cum este acolo (cel mai bine este sa vezi tu cu ochii tai). Iddea e ca degeaba dai cu spray. Eu am desfacut-o pe a mea complet si iti spun ca nu ai unde sa dai cu spray.

 

 

Si ai reparat-o? e greu de demontat? ai schimbat ceva la mecanism?

 

Mentionez ca NU este intepenita sau blocata,deci functioneaza in buna regula,insa nu poate s-o ridice,motorul se aude cum actioneaza insa o ridica doar cativa mm.

Link to comment
Share on other sites

La mine alta era problema. Nu mai culisa. Se auzeau zgomote puternice. Iesise sufa din canalul ei in partea stanga si nu mai culisa. Am rezolvat problema prin demontarea ei. Nu am schimabat nimic, doar am asezat la loc.

Greu nu este insa este foarte mult de munca. Trebuie scos plafonul, dar pentru asta trebuie demontati toti stalpii.

Am desfacut-o prin septembrie si nu mai retin exact cum era mecanismul pentru ridicare.

Ai putea incerca sa dai numai sticla jos (este prinsa in 6 suruburi torx). Poate reusesti sa vezi ce e pe acolo, daca s-a rupt ceva.

Link to comment
Share on other sites

da i cu spray din ala pentru rugina,incearca s o deschizi usurel dupa aia de mai multe ori,s ar putea sa fie doar intepenita.

 

cred ca are si un sistem manual cu imbus,incearca si cu ala sa vezi daca, cablul si parghiile sunt ok

 

la ce sa dea cu spray pentru rugina? a scris clar ca ajutata se ridica dar cade inapoi,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.