Jump to content

probleme cutie


taifasionut@hotmail.com

Recommended Posts

volanta la o cutie automata e o bucata de metal fara nici o treaba, nu are contact mecanic direct cu nimic si nici un fel de uzura in nici o imprejurare..

Cand masina aia o sa fie data la fiare vechi, peste 10-15 ani poate, sau mai devreme, daca o sa fie ceva bun pe ea cu siguranta o sa fie si volanta..

eu zic ca e de la injectoare sau are 2 captoare acolo jos la motor,, la mine unu din alea a fost problema

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce motor ai pe e65??? Si de unde esti ? 1300 Euro schimbul de ulei ? cu tot cu cutie sau cum ? cand am schimbat la al meu e39 uleiul la cutie in fata mea erau 2 e65 (ambele 730d), unul schimb de ulei si filtru iar celalalt probleme cu convertorul pentru ca nu a schimbat uleiul la timp. Schimbul de ulei la cutie a costat mai mult cu vreo 50 E fata de al meu, adica pana in 200 Euro

Trebuie lucrat cu tester-ul, vazut in timp real ce valori ai la motor (injectoare, egr, etc.) cand iti face treaba asta, erorile nu apar in cazul unor fluctuatii, in ultima instanta ramane cutia. Macar sa elimini posibilitatile !

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

povesti

cand schimbi uleiul la cutie schimbi si filtrul<filtru este baia in sine>.

deci daca dai baia afara nu are cum sa mai ramana asa mult ulei vechi in ea<o mai ramane 20-50-100g>

 

Nu ma pricep, nu sint in domeniu. Insa iti spun ce mi-a spus maistrul la BMW Niederlassung in Essen. Poate nu am retiunut eu bine si este mai mult decit 2-3 litrii, esenta este ca nu schimba uleiul total! Pe maistrul respectiv il cunosc de ca. 20 de ani si el mi-a recomandat sa schimb uleiul la cutie la ZF, ei fiind singurii care fac CORECT acest lucru. Daca te uiti pe forumul BMW Germania gasesti exact problema asta la reprezentantele BMW. Toti sint nemultumiti de politica BMW cu "Life-Time" in primul rind (mie nu mi-a propus NIMENI de la BMW in ca.25 de ani schimbul de ulei la cutie!) si de faptul ca nu fac complet schimbul. Un lucru este clar: TREBUIE schimbat acest ulei, basmul "Life-Time" ramine basm si ZF este adresa cea mai buna! Poate sa existe si ateliere mai mici care fac treaba buna, nu contest. O cutie automata de viteze intretinuta corect nu prea da bataii de cap!

Link to comment
Share on other sites

se schimba 7 litri de ulei, deoarece mai ramane ulei in convertizoare ce nu se poate schimba. pretul pentru 1 litru este de 100 lei.

plus baia de ulei(filtru) ce ajunge la 500 lei.

cu manopera mai negociezi :)

la 120.000 km e bine de verificat uleiul in cutie.

se uzeaza mai repede sau mai incet in functie de stilul de condus.

eu l-am schimbat la 130.000 km.

se simte diferenta. uleiul vechi deja era innegrit plus urme de pilitura

nu cred un schimb de ulei face rau masiniisau cutii, ci din contra, ii lungeste durata de exploatare

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de unde scoateti asemenea preturi. Preturile sunt in LEI MD (se imparte pretul total undeva la 3.5-3.7-4).

Prima schimbare normala ar trebui sa se faca la 120.000-140.000 km, a doua schimbare 40.000 dupa care se fixeaza un interval fix de 60.000

LE: am uitat sa scriu o mica traducere cu conversie in RON.

pct. 1 - ulei (6 litri au intrat) - 40 lei litrul ~ 240 ron

2. manopera ~ 50 ron

3. filtru ~ 120 ron

Total ~ 410 RON (in functie de curs) - Am platit undeva la 390 ron, am beneficiat si de o reducere 5% pe baza de card, am fost si cu alte masini la ei.

La mine filtrul este un corp separat de baia/capacul propriu zis.

Serviceul unde am fost este ceva industrial (erau peste 60 de masini in lucru, cred ca erau pregatite 100-150 de convertoare pentru reparatii, rectificari, aveau cisterne, niste rezervoare mari de ulei de cutie).

post-225-0-66647500-1333005607_thumb.jpg

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

neo - probabil nu au folosit piese OEM, preturile alea sunt chiar mici, eu am platit doar pentru ulei(cca 9L - au intrat vreo 8.5L), garnitura de la baie, buson de golire si filtru in jur de 400Eur cu o reducere de 20% pentru ca iau mereu piese de la reprezentanta si oricum ma tiganesc cu ei pentru discount, 100Eur e foarte putin! Se lucreaza cu tester-ul doar pentru a vedea temperatura uleiului, nu are treaba cu motorul sau parametrii lui! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

OEM sigur sunt, poate OE sa nu fie, am deja 3 luni de forja si ceva drumuri lungi. Baietii de acolo nu se joaca, sunt masini si de 20 de ori mai scumpe ca a mea (s-uri, panamera, x5, 7), un "S" a fost al unui "neam" ca sa zic asa, 2 cutii schimbate pana acum (datorat mercedes centru), a platit mercedes-ul piesele a 2-a oara si manopera la service-ul asta !!! Eu am scris de tester in cazul in care nu este de la cutie. Oricum fiecare le stie pe ale lui.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

OEM sigur sunt, poate OE sa nu fie, am deja 3 luni de forja si ceva drumuri lungi. Baietii de acolo nu se joaca, sunt masini si de 20 de ori mai scumpe ca a mea (s-uri, panamera, x5, 7), un "S" a fost al unui "neam" ca sa zic asa, 2 cutii schimbate pana acum (datorat mercedes centru), a platit mercedes-ul piesele a 2-a oara si manopera la service-ul asta !!! Eu am scris de tester in cazul in care nu este de la cutie. Oricum fiecare le stie pe ale lui.

totusi un schimb de ulei in cutie nu are cum sa fie 100 de euro,,,ar insemna sa lucreze baetii gratis si sa puna filtrul din banii lor,, 150 de euro e doar uleiul

Link to comment
Share on other sites

50 Ron (in banii nostrii) este manopera, nu degeaba am atasat documentul respectiv. Cumnatul meu de curand a schimba la un S si la un touareg uleiul si filtrul , la touareg a fost mai ieftin ca la mine (nu avea nevoie sa schimbe filtrul - se curata) iar la "S" a fost putin mai scump. Pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Si totusi este cu putin sub 100E, am aproape 5 luni de cand am facut schimbul si de atunci, cumnatul meu a schimba la un S si la un touareg uleiul si filtrul , la touareg a fost mai ieftin ca la mine (nu avea nevoie sa schimbe filtrul - se curata) iar la "S" a fost putin mai scump. Pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui. :thumbsup: . Vrei sa dai 150E pe 6-7 litri de ulei ca al meu... dai, vrei sa dai 100 Euro pe un filtru identic la 30E .... dai, platesti manopera la ora si ei stau sa fumeze pe banii tai .... stai 5 ore si dai 100 Euro doar manopera.... dai. Vad ca nu vrea nimeni sa inteleaga faptul ca tipul de ulei compatibil dupa lista producatorului de cutii pentru un anumit model de cutie este doar unul (la pret de producator/distribuitor este doar un simplu "ulei", nu contine mercur, nu este inbogatit cu uraniu sau cine stie ce si in niciun caz nu ajunge sa coste 25Euro/1litru, normal ca daca te duci la un service care schimba uleiul la 2 masini pe saptamana, pretul uleiului o sa fie mult mai mare- cumpara un butoi de 50kg si ala sta sa expire) iar filtrul de cutie in constructia lui este un simplu filtru (ca de motorina doar ca este plat). Oricum nu ma mai bag si nu mai zic nimic, va urez multa sanatate si fara incidente in continuare :flowers: Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

pai ai dreptate, eo operatie simpla, si piese se gasesc aacum slava domnului, pentru orice.

Si cam asa e si la uin service in Ro, am dat vreo 400 de ROn, schimbat tot, la cutie , la servo si diferential.

A fost ceva mai ieftin ca eu nu am filtru la cutie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu unul m.am saturat imi vine sa i dau foc. cand plec de pe loc imi tremura toata masina de zici ca e cutremur de 7 grade si dupa ce se opreste tremuratul incepe sa mearga in valuri dupa care imi da vreo doua zmucituri puternice si isi revine cum cresc viteza fuge de rupe zici ca nu sa intamplat nimic

 

lumea zice ca tremuratul este din convertizor thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.