Jump to content

taxa de poluare


qwertygeo87

Recommended Posts

salutare tuturor. nu stiu cati dintre voi si-au dat deja seama in ce rahat de tara traim....eu unu sigur mi-am dat. dupa ce am reusit sa-mi cumpar trasurica la care visam inca de mic copil :drool: bine inteles dupa multe sacrificii m-am lovit de cruda realitate pe care ne-o ofera statul asta in care ne ducem viata.

hai sa v-a explic ce m-a determinat sa scriu problema mea:

-in urma cu 5 ani am scos bani de la banca sa-mi cumpar o masina ...satul de asteptat in statii la autobuse...de rugat la prieteni : -ba hai te rog cu mine pana la bunica etc.

- la banii care ii castigam.. banca mi-a dat atat de multi bani incat mi-au ajuns sa-mi cumpar o dacie :D

-dupa multa chinuiala am facut dacia in asa hal incat sa scot bani dublu

- am dat-o si am mai pus ceva ca sa cumpar pisicutza (500 euro)

-bineinteles a trebuit sa mai pun si pe ea mana :winkcool:

-in fine cand am terminat am inceput procedurile pt a putea circula legal pe strazile mirobolifice din ro.-

si am platit deocamdata asa:- taxa rar + dosare si toate magariile (1200 ron)\

- la primarie si finante (250 ron)

- acuma urmeaza partea MISTO: taxa de poluare ...astept pana luni sa-mi dea dosarul...dar dupa un calcul estimatv facut de cei de la finante...voi avea de platit 1077 euroi. adica dublu cat a fost masina + 77 euro + taxele de rar si primarie...a m uitat sa precizez ca mai este la politie...inca nu stiu exact cat.

borasc in ea tara de rahat

Link to comment
Share on other sites

pai si nu stiai toate astea inainte sa cumperi masina aia ?

 

oricum, ai dat 500 de euro pe masina... desi nu stiu ce masina e aia la 500 de euro, dar in sfarsit, ai dreptate, traim intr-o tara de rahat, asta-i important :)

Link to comment
Share on other sites

Ei... doar acum ai realizat? :laugh:

 

Si cum au spus si colegii mai sus, cand iei o masina, iti faci niste calcule inainte. Altfel poate te blochezi la jumatatea drumului cu banii cheltuiti si cu imposibilitatea de a folosi bunul. ;)

Link to comment
Share on other sites

masina e super buna si ingrijita... avand in vedere ca am trecut rar fara mita si prostii ( am adus-o personal din austria) a fost chilipir curat plus e smechera are tot ce visam...doar la taxa de inmatriculare din ro nu visam. m-am gandit si la varianta sa o inmatriculez pe bulgaria dar tot mai multa lume o practica. sigur nu le convine astora din ro si o sa dea cat de curand ceva lege care sa interzica. si ma voi trezi ca pe langa 500 de euro cat costa pe bulgaria (foarte convenabil) sa platesc si astea ce le platesc acum pe ro
Link to comment
Share on other sites

Au dat deja. ;)

Nu poti circula mai mult de 90 de zile in Ro cu masina inmatriculata dincolo.

 

 

nu cred asta..de aia e UE, nu prea au cum sa interzica sa mergi cu masina atat timp cat esti in spatiu uniunii..sau poate ma insel dar mi s ar parea dubios

Link to comment
Share on other sites

Au dat deja. ;)

Nu poti circula mai mult de 90 de zile in Ro cu masina inmatriculata dincolo.

 

De cand au dat legea asta?

pt. initiator: platesti taxa sau o inmatriculezi pe Bg. Daca nu Dezmembrari scrie pe ea, asta-i situatia.

Link to comment
Share on other sites

Dar cine vorbea de legalitate? Pana la urma nici taxa de poluare nu e legala. Dar se percepe, nu? :pardon:

Parca vazusem deja pe site-ul ANAF, dar nu mai gasesc acum...

Oricum proiectul de lege a fost initiat deja de anul trecut.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Au dat deja. ;)

Nu poti circula mai mult de 90 de zile in Ro cu masina inmatriculata dincolo.

 

Cand? Unde scrie? De mine nu s-a legat nimeni in ultima vreme, nici n-au pomenit ceva macar, cand m-au oprit. Si e pe persoana fizica , nu pe firma.

Link to comment
Share on other sites

Mergea pana la inceputul anului , acum nu mai merge ca au dat alta lege.

Legat de faptul ca nu pot interzice circulatia ca suntem in UE , nu exista asa ceva , mai peste tot in Europa e interzis ca un cetatean al unei tari sa circule in tara sa cu masina inmatriculata in alta tara.La noi e mai greu pentru ca se folosesc procuri , propietarii de drept sunt bulgari , e complexa situatia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.