Jump to content

Piese originale BMW


wali

Recommended Posts

Salut prieteni !

 

Am o veste extraordinara :blink: :) :)

 

Ieri am fost cu treburi la reprezentanta BMW din orasul unde locuiesc. Am avut o convorbire foarte constructiva cu seful acesteia. Fondul discutiei s-a purtat pe tema obtinerii de preturi export cit mai avantajoase pt clientii nostri. Tipul este foarte deschis in ce privesc colaborarile cu Europa de est. M-a anuntat ca in curind, 2-3 luni se infiinteaza (centralizeaza) un mare parc auto second hand pt BMW. Masinile pot fi achizitionate la preturi mai mult decit convenabile. In afara de recuperarea TVA-ului german de 16% mai poate, dupa caz, sa faca si o reducere de 500-1500 € la pretul de export. Printre altele, stiind ce afaceri dubioase se mai fac inca in Romänia cu masinile second hand (kilometraj, accidentate/reparate, furate) , l-am intrebat daca firma poate elibera clientilor nostri un certificat care sa ateste provenienta si starea masinii. Si ce credeti ???

Era mai bine decit informat in chestia asta. Nu mai putin de 3,4 saptamini in urma primise o vizita (Nu singura dealtfel) din partea politiei unde a trebuit sa ofere datele unor masini cumparate de exportori, spre comparare. Concluzie: in urma compararii s-a constatat ca multe dintre cele vindute de firma cu peste 200 000km sau accidentate, au aparut la vinzare in est cu 50 -60 000 km la bord sau reparate cu specificatia : fara accident. In ce priveste eliberarea certificatului este chiar de acord.

Discutia a evoluat , ajungindu-se la tema piese originale de schimb. In toate filialele firmei s-au acumulat foarte multe si diverse piese se schimb noi pe care le ofera in pachet, la pret foarte redus, fiind constient ca face o pierdere de 30-40%, pierdere care este preferata celei de 100%. In 2-3 saptamini imi poate oferi toate detaliile (continut, pret, Bmw -nr de comanda, etc) Pina atunci ar fi interesant de gasit solutia optimala ca in primul rind membrii acestui club sa profite de aceste avantaje :) :)

Si ca orice sef experimentat mi-a dat de inteles ca si polonezii au interese la piese. Ar fi un succes nemaipomenit daca reusim sa le aducem in Romänia. Orice solutie e binevenita si poate fi luata in calcul.

 

Cum aflu detalli, va anunt

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa recunosc : ma bucur mult, astia de la TM ma lasa sa astept inca dupa o piesa care cica vine intr-o saptamana-au trecut deja 5 sapt. si nimic :blink: :)
Link to comment
Share on other sites

1 EXEMPLU RAPID :

Putem gasi un dealer de piese care poata prelua acest lot la cel mai scazut pret pe care noi putem sa-l obtinem dar cu conditia ca membrii clubului bmw sa dispuna de reduceri avantajoase. Nu uitati !! VORBIM DE PIESE ORIGINALE NOI BMW, DECI CALITATE !!! Si daca stau bine sa ma gindesc ce nu mai poate vinde el cu succes aici sint si piese pt modele mai vechi care in Romänia se cauta.

Link to comment
Share on other sites

1 EXEMPLU RAPID :

Putem gasi un dealer de piese care poata prelua acest lot la cel mai scazut pret pe care noi putem sa-l obtinem dar cu conditia ca membrii clubului bmw sa dispuna de reduceri avantajoase. Nu uitati !! VORBIM DE PIESE ORIGINALE NOI BMW, DECI CALITATE  !!! Si daca stau bine sa ma gindesc ce nu mai poate vinde el cu succes aici sint si piese pt modele mai vechi care in Romänia se cauta.

16422[/snapback]

 

 

corect! tot ce ne chinuim sa gasim pentru masini din '88,, '86, ...si nu atat ca ne chinuim, dar nu avem garantii asupra calitatii pieselor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, prieteni !

 

Celor de la BMW le-a trebuit ceva mai mult timp pt efectuarea listei de piese. Ma rog, au filiale mai multe, putin personal etc.

Am primit acum citeva zile lista. Are o valoare totala de 24 300 € + TVA-ul german de 16% care oricum se recupereaza. Pot fi cumparate si esalonat. Piesele sint sortate dupa numarul de comanda la BMW si fac parte din toate categoriile: motor, cutie viteze, caroserie, frine, axe , parti electrice, etc. Mai sint si citeva consumabile si accesorii. Pentru transport ar fi suficient un camion de 7,5 t.

Eu vin in Romänia la sfirsitul saptaminii (8 mai) si aduc bineinteles si lista cu mine. Daca se mai tin intilnirile saptaminale in fiecare joi la Cocosatu´ atunci mai mult ca sigur ca pe 12 mai vin si eu la intilnire. Poate imi spune cineva la ce ora se tine de obicei.

Abia astept sa ne intilnim, sa ne cunoastem , sa schimbam pareri, etc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut !

eu sint in Bucuresti de citva timp si mai stau pina la sfirsitul lunii.Cei pe care i-am contactat inca din Germania si care au interes sa vada lista de piese , nu mi-au raspuns inca. Cine doreste sa stea de vorba cu mine, fie ca e vorba de aceste piese sau nu, ma poate gasi la 0742 763032.Pe curind!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.