Jump to content

cumpar masina noua


Andrei Pavel

Recommended Posts

Am nevoie de opinia voastra. Am un buget de 20.000 - 21.000 euro ( tva inclus ) si intentionez sa achizitionez o masina noua clasa compacta. Din start exclud skoda si seat. ma gandesc la honda civic, alfa romeo giulietta, opel astra, noul hyundai i30, megane 3

Astept si alte sugestii.

 

Mulram

Link to comment
Share on other sites

sincer cu 21,000 mi-as lua un 330d extrafull impecabil 2007 si poate chiar 2008 daca ai noroc si as pune pariu ca ar fi mai bun din toate punctele de vedere fata de toate gloabele enumerate de tine. Chiar daca ar fi pentru mama, sotie -ia-l automat. Nu inteleg de ce vrei o cartita din cele enumerate pe care sa iei 10,000 dupa 6 luni si care chiar nu iti ofera nimic decat 4 roti si senzatia ca nu mergi pieton. Oricum mult noroc.
Link to comment
Share on other sites

sincer cu 21,000 mi-as lua un 330d extrafull impecabil 2007 si poate chiar 2008 daca ai noroc si as pune pariu ca ar fi mai bun din toate punctele de vedere fata de toate gloabele enumerate de tine. Chiar daca ar fi pentru mama, sotie -ia-l automat. Nu inteleg de ce vrei o cartita din cele enumerate pe care sa iei 10,000 dupa 6 luni si care chiar nu iti ofera nimic decat 4 roti si senzatia ca nu mergi pieton. Oricum mult noroc.

Omul vrea masina noua, masinile noi mai au si garantie. Un 330d "extrafull" nu este nou oricat de BMW ar fi el si din 2008 pana in 2012 sunt 4 ani fii sigur ca masina aia va intra in service pentru una alta.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Votez pentru VW Jetta!

Este foarte frumoasa, incapatoare si rezistenta pentru drumurile din Romania.

 

Evita motorul de 1.4 turbo. Cu toate ca este supraalimentat, nu cred ca este o alegere buna.

Motorul 1.6 diesel BlueMotion consuma putin, au implantat si cei de la VW tehnologia CommonRail, deci zgomotul motorului este scazut + ca vei avea un consum mai mic.

 

Mi se pare alegerea perfecta pentru o masina pe care(probabil) o folosesti preponderent in oras si nu cred ca te va dezamagi nici la drum lung.

 

Spor la cautat si intelepciune in alegeri!

 

P.S.: Mai bine ai exclude i30 si Megane si ai integra Skoda si Seat. Sunt masini rezistente, care tin la drumuri si raspund nevoilor mai bine decat un Renault sau Hyundai.

Inca ceva legat de Honda Civic: Din ce am mai citit pe forumuri, hondele civic au articulatiile foarte sensibile(deci se duc mai repede), tinuta de drum rigida si pe langa asta, sunt scumpe la revizie. Nu orice mecanic se pricepe sa faca revizii la honde(civic in special), prin simplu fapt ca sunt complicate. Motoarele sunt foarte, foarte bune, excelente, fiabile si rezistente, dar migaloase. Stiu ca motorul diesel de 2.2 i-ctdi a iesit motorul anului in 2008 si 2009, sper sa nu ma insel cu al 2-lea an, dar oricum, este un motor reusit.

Alfa Romeo Giulietta este o masina foarte frumoasa. Dar, daca circuli mult cu masina, fie in oras, fie in afara localitatii, mai devreme sau mai tarziu, ceva se va strica. Am un prieten care lucreaza la o reprezentanta Alfa Romeo, pe partea de service, recunoaste ca sunt masini frumoase, dar scumpe tare la intretinere si deloc fiabile.

Legat de Renault, din experienta personala, te sfatuiesc sincer sa renunti a mai cauta vreun model de-al lor.

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

Ia vezi cine a luat "engine of the year" din 2006 si pana acum la categoria 1-litre to 1.4-litre.

http://www.ukipme.com/engineoftheyear/previous04.html

Nu cred ca am scris ca nu este un motor bun. Am scris ca nu este o algere buna in raport cu caroseria ce o poarta. Probabil trebuia sa explic, eventual sa desenez.

 

Am spus ca un motor potrivit ar fi cel de 1.6 diesel.

 

Eu as alege Honda Civic, are o gramada de gadgeturi, e silentioasa, usor de condus urban si e cea mai funky.

Chiar este. Plus ca e japoneza si este altceva. Pacat ca taxele(impozit, asigurare)care sunt deranjant de mari pentru motorul diesel. Dar cel pe benzina isi face treaba cu brio.

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

eu as merge pe opel astra, mi-am pus curul intr-unul e foarte meserias, imi place, mi se pare peste golf 6(care mi se pare cam fad)

 

ps: pentru cei care explica cu ardoare ce ar face ei daca ar avea 20k euro si cum nu i-ar da iei pe un jaf de astra , golf , alfa etc, chiar nu intereseaza pe nimeni, omul vrea o masina NOUA

Link to comment
Share on other sites

Honda Civic e cea mai "ozn" din toate enumerate de tine, dar eu ma refer la modelul Honda Civic in 5 usi 2006-2011(misto cu shift-light, are unu pentru condus la consum, ECO, si unu pt cuplu maxim, REV. Am condus civic-ul cu motor 1.8 140 cp, e super fun la condus.

 

Ultimul model, 2012, parca nu mai are acel "ceva".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.