Jump to content

cumpar masina noua


Andrei Pavel

Recommended Posts

sunt masini pentru germania si masini pentru romania.

asta am vazut la vw passat nou luat din romania si second din germania.diferenta de calitate.acelasi an si dotari cam la fel.

Nu stiam, ma gandeam ca daca e reprezentanta ar fi normal,corect sa fie la fel masinile pana la cel mai mic detaliu.

Link to comment
Share on other sites

sunt masini pentru germania si masini pentru romania.

asta am vazut la vw passat nou luat din romania si second din germania.diferenta de calitate.acelasi an si dotari cam la fel.

nu stiu cum sta treaba asta dar cunosc un patron de autohause din germania care cumpara masini noi din romania si le vinde in germania (in spacial VW)

Link to comment
Share on other sites

Honda este cel mai rational raspuns . Extrem de fiabile , usurel de intretinut . Design-ul asta nou este o chestie de gust . Un raspuns emotional ar fi Alfa , care este superba . Iar mijlocul ar fi Opel Astra : fiabile , revizii/consumabile ieftioare si destul de aratoasa .
Link to comment
Share on other sites

sunt masini pentru germania si masini pentru romania.

asta am vazut la vw passat nou luat din romania si second din germania.diferenta de calitate.acelasi an si dotari cam la fel.

 

alex m-ai dat gata cu asta. tu ai fost macar odata intr-o fabrica de masini? sa vezi cum se asambleaza cum se lucreaza si daca macar teoretic e posibil ce spui tu?

Link to comment
Share on other sites

Emotional si eu as alege Alfa pentru design insa renumele de "fiabilitate" pe care il are alfa ma pune pe ganduri. Despre Golf, si suratele lui, ma gandeam serios spre motorul de 1.4 160 cai, dar despre motorizarile acestea am tot auzit si studiat si pe forumurile dedicate ca sunt doarte multe probleme, iar cei de la volswagen nu prea au bunavointa sa le repare. Ramane deci Honda si Opel Astra.

Masina trebuie sa fie hatch, sa aibe peste 100 cai putere,sa aibe ceva dotari si sa fie noua. Daca era cazul de second hand, gaseam seria 1 :rolleyes:

 

Alte variante de marci in banii astia .... nu prea imi vin in minte.

Link to comment
Share on other sites

alfa romeo noua e la fel de proasta ca orice alta masina noua, au ajuns astia din urma cu fiabilitatea... :)

De fapt fiat 500 e cam cea mai fiabila masina noua la ora asta, cel putin din clasa ei.

motorul 1.4 tsi, e, ok, am mers mult cu un vw 5 1.4 tsi.

Are deja 4 ani de zile si nu s-au descoperit bube majore la el .

 

Este economic avand in vedere ca are 140 de cai., ca 6-7 afara si 10-11 maxim in oras.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca am scris ca nu este un motor bun. Am scris ca nu este o algere buna in raport cu caroseria ce o poarta. Probabil trebuia sa explic, eventual sa desenez.

 

Am spus ca un motor potrivit ar fi cel de 1.6 diesel.

Glumesti, nu? Chiar astept sa-mi explici/sa-mi desenezi. Ia 1.4 tsi in varianta slaba si 1.6 tdi in varianta puternica, daca vrei.

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=187451

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=252450

Link to comment
Share on other sites

motorasul ala 1.4 tsi, e excelent, mi-as dori ca BMW sa aibe asa ceva, din pacate nu are.

insa in varianta manuala e nasol de condus intrafic mare, e chiar stresant. Trage destul de violent si de jos, ambreiajul la manuala e foarte tare, mie dupa 30 de min de condus in trafic imputit cu ea imi vine sa ii dau foc.

Motorul asta merita combinat cu DSG neaparat, dar sari de 20k in cazul asta.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu as alege asa:

1. honda civic hatch 1.8T (benzina) - masina ff fiabila, multe chestii misto, dar cu consum urban relativ mare. ocoleste var sedan - urata.

2. ford focus - 1.8 sau 2.0 diesel - pentru ca am avut masini ford, si a fost ff ok service-ul

3. vw jetta - 1.6 diesel ff economic

 

motorasul ala 1.4 tsi, e excelent, mi-as dori ca BMW sa aibe asa ceva, din pacate nu are.

insa in varianta manuala e nasol de condus intrafic mare, e chiar stresant. Trage destul de violent si de jos, ambreiajul la manuala e foarte tare, mie dupa 30 de min de condus in trafic imputit cu ea imi vine sa ii dau foc.

Motorul asta merita combinat cu DSG neaparat, dar sari de 20k in cazul asta.

 

la ce masina ambreiajul e tare? Sotia mea are un 1.2 TSI, ambreiajul e ffff moale...nu stiu daca am mai vazut la o alta masina asa...zici ca e stricat. :D O fi 1.4 TSI diferit?

Link to comment
Share on other sites

Ford Focus- desing nou si indraznet, tehnologie noua, multe motorizari noi la alegere..de la 1,0 benzina turbo l125 cp la 1,6 benzina turbo de 150/180 cp, sau 1,6 diesel(fff economic), design interior peste concurenta

 

Toyota Auris..... pozitie la volan comoda, multe spatii de depozitare, fabricatie Toyota

Link to comment
Share on other sites

alfele noi (cum e giulietta), am inteles ca nu mai au asa mari probleme. pe de alta parte, desi golful 6 are un design cam sec, e totusi o masina corecta, frumusica, iar la interior ai materiale de super calitate pt clasa ei de pret. :)

 

una peste alta, as merge pe golf 6 (sau alfa, s-asa masina e in garantie...singura chestie nasoala la alfa e ca pierzi mult la revanzare)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut astazi Opel Astra 2.0 diesel 165 cai putere, varianta de echipare cosmo, cu multe optiuni pe ea printre care enumar: suspensie adaptiva, faruri xenon adaptive, navigatie, scaune incalzite, si multe altele. Pret cu promotie si negociere cu ei: 21300 euro tva inclus. Pana acum e cea mai buna oferta. Am mai fost la hyundai - nu poti da 18.000 euro pe asa ceva. Honda Civic motor 1.8 benzina 143 cai este 22000 euro, dar nu are toate optiunile de la Opel. Ford-ul nu imi place de nici o culoare, e o chestiune de gusturi. Nu pot sa spun ca Opel-ul Astra imi place ca design, mai mult imi place Alfa Romeo Giulietta la acest capitol. Grea alegere...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.