Jump to content

schimb ulei bmw e36


bocancuputrezit

Recommended Posts

salut am un bmw e36 325tds din 1994 an fabricatie prima inmatriculare 97 260000 de km

si a venit timpul sai fac schimbul de ulei si am primit de la cnv Mobil Super 3000 X1 5W40 este bun pentru motorol meu sau trebuie neaparat 10w40

E bun, dar eu as zice sa mergi pe MOTUL 5W40 cu specificate pt BMW. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

tu trebuie sa bagi 10w40 pt ca e un motor mare diesel,masina este veche si km multi.

mergi cu incredere pe 10w40 am observat ca majoritatea chiar si cu masini dupa 2000 fab folosesc 10w40

si eu cred ca la motoarele vechi nu conteaza neaparat firma de ulei.

eu tineam mortis sa bag castrol edge 5w40 in pisica mea din 1997 ,pt ca asa imi recomanda castrol

pe langa faptul ca nu am gasit la nici-un magazin de piese edge 5w40 pt benzina, sau mai loat si cativa vanzatori si chiar prieteni de mn ca bag ulei scump in pisica din 1997 de parca ar fi ultimul model de seria 3, si pana la urma am bagat magnatec 5w40 totusi am tinut cont de ce ulei recomanda bmw si sincer nu simt nici-o diferenta de la fostul ulei valvoline 10w40

baga si tu 10w40 castrol sau poti sa bagi si acel mobil numai sa nu-l consume

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

sa verific mai des nivelul uleiului ! e posibil sami pape uleiul?

tu trebuie sa bagi 10w40 pt ca e un motor mare diesel,masina este veche si km multi.

mergi cu incredere pe 10w40 am observat ca majoritatea chiar si cu masini dupa 2000 fab folosesc 10w40

si eu cred ca la motoarele vechi nu conteaza neaparat firma de ulei.

eu tineam mortis sa bag castrol edge 5w40 in pisica mea din 1997 ,pt ca asa imi recomanda castrol

pe langa faptul ca nu am gasit la nici-un magazin de piese edge 5w40 pt benzina, sau mai loat si cativa vanzatori si chiar prieteni de mn ca bag ulei scump in pisica din 1997 de parca ar fi ultimul model de seria 3, si pana la urma am bagat magnatec 5w40 totusi am tinut cont de ce ulei recomanda bmw si sincer nu simt nici-o diferenta de la fostul ulei valvoline 10w40

baga si tu 10w40 castrol sau poti sa bagi si acel mobil numai sa nu-l consume

Link to comment
Share on other sites

Citisem undeva ca modelele de e36 au iesit din fabrica cu ulei 10w40 iar m-urile cu 10w60.Eu am avut 5/30 si momentan am 5/40 si mi-l cam mananca,iar pierderi nu am si nu scoate nici fum,la urmatorul schimb pun 10w40,am vazut ca pe eticheta uleiului original bmw 10w40 apare un motor de e36.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.