Jump to content

Probleme jante CMS Orpheus


Fan4BMW

Recommended Posts

Buna ziua tuturor am cumparat si eu anul acesta primul set de jante pe 17 si nu sunt prea documentat legat de jante as dori sa va pun 2 intrebari daca imi puteti raspunde vi-as fi recunoscator o viata..

 

modelu de jante sunt CMS ORPHEUS 8,5x17" et13 and 10x17" et17

 

am montat jantele pe masina si tot de pe bmw club am aflat ca am nevoie de inele de centrare ca sa le pot monta in siguranta fara viitoare probleme acum as dori sa stiu ce fel de inele de centrare sa cumpar ma refer , ca am nevoie de dimensiunea de la butucul de seria 3 e36 si de dimensiunea butucului de la seria 5 e39 ca sa pot comanda inelele de centrare ca eu nu sunt in tara si nu am nici seria 3 aici si nici seria 5 sa pot masura.

 

si a doua intrebare imi lipsesc capacele exterioare de vin montate pe jante sa astupe gaura aceea de la butuc as dori sa stiu care este dimensiunea interioara de la butucu ala de la jantele CMS ORPHEUS pentru ca este mai mic decat capacul original de pe jantele de aluminiu de la e36

 

va multumesc anticipat pentru tot ajutorul acordat cu stima Bogdan.

194.88.148.41.jpg

Link to comment
Share on other sites

pentru inelele de centrare cauta orice firma care se ocupa cu asa ceva si le zici ca vrei sa pui jante de pe seria 5 pe seria 3 ,iar ei stiu dimensiunile!in ce tara esti?

in Germania am cautat acum pe ebay.de si am gasit inele de centrare dar nu stiu acuma dimensiunea de la capacele alea de vin pe janta sa astupe butucu

Link to comment
Share on other sites

Seria 5-mai exact singurul model care are diametru la butuc "parca" 74.1 este e39 in rest celelalte au "parca" 72.6

Cele mai bunele inele de centrare sunt cele din aluminiu, cele din plastic trebuiesc schimbate mai des.

Nu poti masura diametru de la capacele centrale?

Link to comment
Share on other sites

Seria 5-mai exact singurul model care are diametru la butuc "parca" 74.1 este e39 in rest celelalte au "parca" 72.6

Cele mai bunele inele de centrare sunt cele din aluminiu, cele din plastic trebuiesc schimbate mai des.

Nu poti masura diametru de la capacele centrale?

Am gasit pe net cica de a 74.1 la 72.6(fiind diametrul butucului de la e36)

acum nu stiu sigur daca jantele mele cms au dimensiunea de 74.1 dar asa mi a zis 1 baiat care mi a vandut jantele ca provind de pe seria 5 acum o sa cumpar 2 seturi de inele de plastic pentru uzura sa am de rezerva ca de fier sau aluminiu nu am gasit pe net inca , problema este ca nu sunt sigur de dimensiunea de la butucu de la jante sa nu fie mai mare sau mai mic dar merg pe 74.1 , legat de ce ma ai intrebat tu aici nu am nici subler sa masor si nici jantele nu sunt cu mine , capacele de la butucu de la janta stiu ca sunt mai mici decat cele originale de bmw ca am incercat sa le pun de la fostele jante pe 15

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.