Jump to content

e91 cutie automata


mihairie

Recommended Posts

Teoretic e life-time.

Practic cand incepe si iti curge. In max 80-100k km incepe sa supureze. E o problema des intalnita.

 

Cauta topicul lui DOMI despre cutii automate pt multe explicatii.

 

LE: uite aici

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

In max 80-100k km incepe sa supureze. E o problema des intalnita.

 

 

 

chir nu inteleg de unde ai scos asta , ce problema des intalnita ce supuratie . Se schimba uleiul si atat ... Ca exista scurgeri din cutie uneori e altcxeva si nu e nimic des intalnit sau alte bazaconii .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chir nu inteleg de unde ai scos asta , ce problema des intalnita ce supuratie . Se schimba uleiul si atat ... Ca exista scurgeri din cutie uneori e altcxeva si nu e nimic des intalnit sau alte bazaconii .

 

Ok, reformulam.

Baia de ulei de la CVA tinde sa piarda ulei dupa un anumit numar de kilometri( am zis generic 100k km). Cand acest lucru se intampla atunci se schimba si baia(care contine filtrul) si uleiul.

 

Si da, este o problema des intalnita si te-as ruga sa te mai interesezi pe aspectul asta inainte sa fii batos.

Nu ma refeream la faptul ca o sa gasesti pete pe sub masina ci ca zona devine imbibata cu ulei.

 

PS: i-am dat si link-ul lui DOMI unde exista o intreaga discutie despre cand cum si de ce se schimba uleiul. Eu doar i-am pus in vedere sa aiba grija si la "scurgerile" de ulei.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Cutia nu pierde ulei pe la baie decat daca a fost desfacuta baia ( la cele de plastic ) si nu a fost schimbata cu una noua. La cele cu baie de aluminiu nu curge decat din cauza garnituri dar numai daca a fost desfacuta si garnitura prezenta uzura si nu a fost schimbata. Cutiile mai pierd ulei pe la semering dar aia e alta mancare de peste
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Si da, este o problema des intalnita si te-as ruga sa te mai interesezi pe aspectul asta inainte sa fii batos.

 

 

daca ai avut tu E90 automat si ai avut problema asta ai putea sa te incrii in problema des intalnita , eu la a mea nu am avut problema asta . Si chiar am sa ma interesez daca si dupa 100k km a aparut vreo scurgere desi ma indoiesc . La E90 filtrul e in baia de ulei deci cand schimbi ulei ai si baie noua , garnitura si tot ce trebuie .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

daca ai avut tu E90 automat si ai avut problema asta ai putea sa te incrii in problema des intalnita , eu la a mea nu am avut problema asta . Si chiar am sa ma interesez daca si dupa 100k km a aparut vreo scurgere desi ma indoiesc .

poti sa te indoiesti :p. Daca nu umbli la baie nu se intampla nimic. DAR ar fii ideal sa schimbi uleiul pe la 100 de k

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

 

Este si la E60 si E90. Apare dupa o perioada de vreme.

Daca ai vazut cumva este ca la admisie. Imediat la imbinare face mazga aia de ulei si se prelinge pe motor in jos. Atunci e clar ca ar fi bine sa te gandesti serios sa o schimbi.

 

Dadusem eu peste un mecanic la un moment dat care imi zicea ca asa fac toate astea diesel cam scuipa ulei pe langa admisie. Imi venea sa-i dau cu ceva in cap incepand cu faptul ca n-are ce sa caute ulei in admisie si terminand cu faptul ca e clar ca s-a dus naibii garnitura aia.

 

poti sa te indoiesti :p. Daca nu umbli la baie nu se intampla nimic. DAR ar fii ideal sa schimbi uleiul pe la 100 de k

 

Fii si tu Brutus si crede ca daca nu umbli nu se intampla nimic. Stai linistit nu esti singurul.

Repet, vorbesc doar la generatia 2005+ de cand se foloseste baie cu filtru din plastic(sau ce-o fi compozitul ala)

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Asta ziceam si eu ca pierde daca sa umblat acolo. el zicea ca incepe sa curga din senin la 100 de k de nebuna asa :frantics: . Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca si aia prin fabrica or fi ciobani. :p

De fapt la E9x dupa faza cu N47 nu stiu ce ma mai mira. Calitatea tot scade il ultima perioada.

 

Mi-a placut de Mercedes ca si-au cerut scuze acum 1-2 ani pentru calitatea slaba din ultima perioada si au spus ca vor reveni la fiabilitatea de odionioara. Mi s-a parut un gest de extrem curaj sa recunosti chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

 

Mi-a placut de Mercedes ca si-au cerut scuze acum 1-2 ani pentru calitatea slaba din ultima perioada si au spus ca vor reveni la fiabilitatea de odionioara. Mi s-a parut un gest de extrem curaj sa recunosti chestia asta.

Cine ti a zis asta? aia de la service? Frumos din partea lor ca au zis intr adevar dar nu prea tine de ei . Si ar fii frumos sa se faca din nou mercedesuri cum erau Cobrele :p :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Cine ti a zis asta? aia de la service? Frumos din partea lor ca au zis intr adevar dar nu prea tine de ei . Si ar fii frumos sa se faca din nou mercedesuri cum erau Cobrele :p :frantics:

 

Tu esti un soi de toma necredinciosul.

Prin 2010 cred ca lansau un nou slogan si un nou concept numit "the best or nothing". Atunci au recunoscut mai voalat ceea ce am afirmat mai sus. O fi marketing o fi pe bune n-am de unde sa stiu dar macar ei au facut ceva de acest gen.

 

Si hai sa nu comparam mercedes cu bmw ca n-am vazut taxi-uri bmw decat foarte rar. In schimb e plin de mercedes. Nu mai zic de camioane/autobuze/etc.

 

Iar DOMI are perfecta dreptate referitor la ceea ce face mercedes pt client.

 

Ma rog, am deviat f mult de la subiect si probabil ti-am raspuns pt ca am vreo 5 beri la bord :p

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.