Jump to content

Sfat achizitie BMW E65 730D


TryLater

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Doresc sa imi achizitionez si eu un E65 730D din 2002 (link: http://www.autovit.ro/bmw-730-C24008544.html) si doresc sa stiu si eu la ce anume sa ma uit cand ma voi duce sa vizionez masina. Totodata daca se poate sa imi spuneti si parerile voastre despre acea masina din link..Si cam care sunt piesele care "cad"cel mai repede la acest model.

 

Multumesc anticipat tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Masina din anunt pare cazatura...

 

 

Cateva argumente...Ceva din care sa imi dau si eu seama...Nu vreau sa fiu rautacios, dar nu am mai avut ocazia pana acum sa ma "lovesc" de acest model incat sa stiu la ce sa ma uit...

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

cuvantul full options din descriere ar trebui sa iti dea de gandit nu este o masina full ii lipsesc multe optiuni pt a fi "full"dar daca iti place masina dute vezi ce si cum pune pe tester fa-i o verificare tehnica amanuntita preferabil intr-un service bmw si daca merita go 4 it succes
Link to comment
Share on other sites

Seamana cu masina lui Dumi. :)

 

Dumi?Este user aici pe forum?Imi poti da exact nickname-ul lui sa pot discuta cu el?

 

O seara buna.

 

Eu zic sa urmaresti postarile colegului Dumi si sa iei aminte la ce a patit el cu o bomba identica:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/117135-problema-franare-e65-730-d/page__p__1700337#entry1700337

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa urmaresti postarile colegului Dumi si sa iei aminte la ce a patit el cu o bomba identica:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/117135-problema-franare-e65-730-d/page__p__1700337#entry1700337

 

tocmai vroiam sa ii recomand acelasi lucru :), a devenit cunoscut dumi :)

 

si asta pe care vrei tu sa o iei pare la fel de obosita, ai grija! Trebuie doar sa te gandesti la un lucru, este o masina care la vremea ei a costat o gramada maricica de bani si chiar daca tu o iei acum la un pret de nimic, raportat la valoarea ei de noua, asta nu inseamna ca intretinerea la ea a scazut, piesele sunt la fel de scumpe ca si cand a iesit din fabrica si cam la orice service te vor trata ca atare, in functie de masina in general, asa ca daca iti poti permite intretinerea la ea, go for it, e o masina care sunt sigur ca iti va da satsifactii daca este in mintile ei, altfel va fi un pain the ass, mai ales daca nu ai bani s-o pui la punct! Parerea mea este sa cauti ceva mai bine intretinut si sa ai disponibil un 5k pentru eventuale repartii/mentenanta in perioada imediat urmatoare achizitiei! Crede-ma, vorbesc din experienta cu masina din semnatura care inghite bani pe banda rulanta, fa-ti bine temele, vezi daca poti si apoi ia decizia!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

tocmai vroiam sa ii recomand acelasi lucru :), a devenit cunoscut dumi :)

 

si asta pe care vrei tu sa o iei pare la fel de obosita, ai grija! Trebuie doar sa te gandesti la un lucru, este o masina care la vremea ei a costat o gramada maricica de bani si chiar daca tu o iei acum la un pret de nimic, raportat la valoarea ei de noua, asta nu inseamna ca intretinerea la ea a scazut, piesele sunt la fel de scumpe ca si cand a iesit din fabrica si cam la orice service te vor trata ca atare, in functie de masina in general, asa ca daca iti poti permite intretinerea la ea, go for it, e o masina care sunt sigur ca iti va da satsifactii daca este in mintile ei, altfel va fi un pain the ass, mai ales daca nu ai bani s-o pui la punct! Parerea mea este sa cauti ceva mai bine intretinut si sa ai disponibil un 5k pentru eventuale repartii/mentenanta in perioada imediat urmatoare achizitiei! Crede-ma, vorbesc din experienta cu masina din semnatura care inghite bani pe banda rulanta, fa-ti bine temele, vezi daca poti si apoi ia decizia!

 

 

Multumesc mult de sfat,

 

De intretinere nu imi fac probleme...Insa nu am momentan disponibil alti bani de bagat in ea..Din cauza asta ma intereseaza la ce anume sa ma uit...Daca pot circula cu ea cateva luni pana imi revin cu banutii sa pot baga in ea e ok..cat despre alegerea mea pentru aceasta masina...Am optat pentru ea pentru ca o iau la un schimb..Dau E39-ul meu si diferenta pentru ea...Inca nu e batut nimic in cuie, dar a ramas pentru Duminica si vreau sa am temele facute pana atunci...sa nu ajung acolo si sa ma trezesc ca nu stiu ce cumpar.

Ca si parere...Daca ar fii sa aibe cutia defecta cum o avea Dumi...Cam cat m-ar mai duce masina...As putea sa mai circul cu ea 2-3 luni?Si cam ce cost ar fii pentru reparatul cutiei daca ai idee?

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de sfat,

 

De intretinere nu imi fac probleme...Insa nu am momentan disponibil alti bani de bagat in ea..Din cauza asta ma intereseaza la ce anume sa ma uit...Daca pot circula cu ea cateva luni pana imi revin cu banutii sa pot baga in ea e ok..cat despre alegerea mea pentru aceasta masina...Am optat pentru ea pentru ca o iau la un schimb..Dau E39-ul meu si diferenta pentru ea...Inca nu e batut nimic in cuie, dar a ramas pentru Duminica si vreau sa am temele facute pana atunci...sa nu ajung acolo si sa ma trezesc ca nu stiu ce cumpar.

Ca si parere...Daca ar fii sa aibe cutia defecta cum o avea Dumi...Cam cat m-ar mai duce masina...As putea sa mai circul cu ea 2-3 luni?Si cam ce cost ar fii pentru reparatul cutiei daca ai idee?

 

Multumesc mult.

 

 

De curiozitate, ce model de e39 ai? motor,cc,an,etc.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de sfat,

 

De intretinere nu imi fac probleme...Insa nu am momentan disponibil alti bani de bagat in ea..Din cauza asta ma intereseaza la ce anume sa ma uit...Daca pot circula cu ea cateva luni pana imi revin cu banutii sa pot baga in ea e ok..cat despre alegerea mea pentru aceasta masina...Am optat pentru ea pentru ca o iau la un schimb..Dau E39-ul meu si diferenta pentru ea...

in momentul in care ai zis asta lasa-te pagubas.

Tu de ce crezi ca o schimba ala pe un e39 ?

ai impresia ca a bagat sau are vreun leu de bagat in ea daca el o schimba pe o masina mai jos .

Deci fugi ca de dracul si vezi ti de treaba. mai straingi bani iei una in mintile ei..

si da la masina asta iti trebuie un minim 3-4k sa ii ai in buzunar la orice ora

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@DOMI Sunt constient ca ala nu a bagat nici un leu in ea...e un parc auto...Si sunt constient ca e samsar...Dar ma gandesc ca poate e un samsar ceva mai legal si cu mai bun simt ca sa zic asa(asta e parerea mea si probabil e gresita..Sunt mai credul asa de felul meu...)

@ogar nestapanit Masina e un BMW E39 din 1997, 1991cc/110KW

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/119292-vand-bmw-520i/page__p__1767643__fromsearch__1#entry1767643

 

Daca vrei sa o vezi cat de cat mai bine...Si acum are 200850KM..Update la ei...cam circul cu masina destul de mult...Si m-am gandit ca daca tot merg cu consum mare..Macar sa merg in conditii de lux. :)

Link to comment
Share on other sites

@DOMI Sunt constient ca ala nu a bagat nici un leu in ea...e un parc auto...Si sunt constient ca e samsar...Dar ma gandesc ca poate e un samsar ceva mai legal si cu mai bun simt ca sa zic asa(asta e parerea mea si probabil e gresita..Sunt mai credul asa de felul meu...)

@ogar nestapanit Masina e un BMW E39 din 1997, 1991cc/110KW

http://www.bmwclub.r..._1#entry1767643

 

Daca vrei sa o vezi cat de cat mai bine...Si acum are 200850KM..Update la ei...cam circul cu masina destul de mult...Si m-am gandit ca daca tot merg cu consum mare..Macar sa merg in conditii de lux. :)

 

 

Eu totusi nu inteleg de ce vrei neaparat sa te incurci cu asa ceva,de ce nu te combini cu un e60 de ex,daca tot vrei sa treci la ceva mai bun? uite si pe mine m-a batut gandul candva sa ma combin cu un e65,insa cand le-am vazut bubele si mai ales costul bubelor,m-am lasat pagubas. Si eu am e39,insa daca ar fi sa-l dau,urmatoarea va fi un e60 atat; mi se pare mult mai de bun simt la buzunar fata de e65 si cu mai putine probleme.

P.S. Am vazut ca la combinatii o pune in 11000€,pai fara suparare la banii aia te duci afara si-ti iei una mult mai ok decat asta pe care ai aratat-o. Pe bune,banuiesc ca ti-a cerut vreo 7-8000 in + la a ta,nu? in cat ti-a pus-o p-a ta?

Link to comment
Share on other sites

@ogar nestapanit...Eu nu tin neaparat cu asta..Asta e prima care s-a ivit...Ideea e ca altceva nu a aparut pana acum...Si am deja aproape 500de vizite pe anuntul meu pe autovit si nu m-a sunt decat o singura persoana pentru un schimb cu un s320 din 1993...Din cauza asta..Si m-am gandit ca daca tot se da greu E39....Macar sa imi iau ceva la schimb pentru ea...

@Vision335 ...Ideea e ca vreau sa stiu mai multe ca nu prea mi-ar conveni sa bat un drum pana la Timisoara(in conditiile in care eu locuiesc in Fetesti la 80 de KM de Constanta) ca sa traversez tara doar de dragul de a ma plimba....Asa daca am idee cat de cat de masina pot discuta direct cu el la telefon sa il intreb de anumite probleme macar cat sa imi fac o idee daca se merita sa ma duc pana acolo sau nu...

 

Inca odata multumesc celor care mi-au raspuns si celor care imi vor rapunde.

Link to comment
Share on other sites

@Vision...Momentan nu stiu nimic...Este plecat in concediu si a ramas sa discutam Duminica cand ajunge...

 

Sa te astepti la un minim de 7500€ peste a ta,asta in conditiile in care ti-o evalueaza la pretul cerut de tine,adica 3500...ca daca iti mai scade la ea cred c-o sa ajunga pe la vreo 9000€ si masina ta.

Link to comment
Share on other sites

pai in cazul asta sigur o scoate pe aia la 9k cash si iese el mai bine, btw, cum te duci sa o vezi daca nici nu v-ati inteles la o suma diferenta? daca iti cere peste ceea ce esti dispus/ai sa dai?

 

l.e. - acum am vazut ca ala cere 9k, deci o poate scoate aproape de 8 - 8.5k

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Sa te astepti la un minim de 7500€ peste a ta,asta in conditiile in care ti-o evalueaza la pretul cerut de tine,adica 3500...ca daca iti mai scade la ea cred c-o sa ajunga pe la vreo 9000€ si masina ta.

 

Lol....Pai in cazul asta ma duc cu cash cu 9000de Euro ca atat cere pe ea si ma tiganesc cu el pana la 7500 si raman si cu a mea...dar interesul meu este sa ramana sa ii dau eu maxim 5500...Ca asa pot sa o ridic si eu la variante la 5000 in loc de 3500...Ca de...La noi la Romanica daca dai la variante zici ca iti mai pica optiuni din cer si hai sa cerem mai mult...Asa bine mersi poate sa ramana 9000 pentru 730 si 3500 pentru a mea...Si de acolo sa ne tiganim care si cum mai lasa pt eventualele probleme.Oricum..Pana Duminica mai e..Si pana atunci vreau sa am temele bine facute...Asta in caz ca nu ma razgandesc pana atunci...

 

Astept pareri in continuare.

Link to comment
Share on other sites

zii de la telefon ca tu ii dai maxim 5500, o sa iti inchida ala telefonul in nas, ai impresia ca ala e vreun prost sa iasa in gaura? poate ai "noroc" si e 7-arul terminat si vrea sa scape de ea cu orice pret si accepta 5500, dar atunci mai bine iti vezi de drum. Parerea mea e stai pe treaba ta, nu vei face fata la masina aia dpdv al cheltuielilor si visele astea te vor costa prea scump! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

pai in cazul asta sigur o scoate pe aia la 9k cash si iese el mai bine, btw, cum te duci sa o vezi daca nici nu v-ati inteles la o suma diferenta? daca iti cere peste ceea ce esti dispus/ai sa dai?

 

l.e. - acum am vazut ca ala cere 9k, deci o poate scoate aproape de 8 - 8.5k

 

 

Mik15, tu n-ai citit mai jos ca omul a scris ca la combinatii o pune in 11000 de €vri!!!:purple:

 

 

LE. Uitati aici mai clar ce scrie,citez: "bmw 730,diesel,full,jante 18,pachet lumini,memorii,magazie cd,sistem audio,oglinzi rabatabile,dinamic drive,etc...,accept unele variante la 11000" am incheiat citatul.

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.