Jump to content

problema turbina?


Clax

Recommended Posts

Salut!

 

Am un 320d facelift 150 de cai din 2001 cu 250.000km. Il am cam de 20.000 de km, fostul proprietar a mers cam subturat cu ea, eu am cam talpuit-o. Problema este ca masina nu mai trage bine in general ca atunci cand am cumparat-o, mai ales dupa 3000 de rpm. Am pus-o pe tester si a afisat o eroare la electrovalva presiune turbo, am sters-o si nu a mai aparut decat dupa cateva zile, in tot acest timp am mers dar masina tot nu tragea cum trebuie. Baietii de la service au spus ca masina merge ok din punct de vedere electronic, deci este ceva mecanic. Masina scoate putin fum negru in cand se afla in sarcina, dar dupa 3000 de rpm scoate fum mai rau ca un tractor. Cand am cumparat masina nu scoatea fum deloc. Cei de la service au verificat daca turbina lanseaza (se misca nu stiu ce pe acolo cand turbina functioneaza, si acel ceva se deplasa cam 1,5 cm si au spus ca e ok), furtunul cu aerul provenit din turbina catre motor au spus ca este destul de moale. In mod normal cand intra turbina trebuie sa fie destul de mare presiune pe acel furtun si acum nu pare sa fie indeajuns.

 

Cei de la service mi-au recomandat sa merg la un alt service din Bucuresti unde masoara presiunea din turbine si le reconditioneaza.

 

Voi ce spuneti, sa fie de vina turbina sau am sanse sa scap mai ieftin :) ? Daca e 100% de vina turbina ce imi recomandati, sa o reconditionez pe asta, sa cumpar alta SH de pe la un 325d, x3, etc sau sa nu ma mai complic si sa iau una noua?

Edited by Clax
Link to comment
Share on other sites

In prima faza schimba toate furtunasela vaccum si schimba electrovalvele intre ele sa vezi daca exista vreo schimbare. De ce sa schimbi turbina daca nu-ti mananca ulei sau daca nu fluiera?

 

 

Daca era vacumul prea slab nu se vedea pe tester?

Link to comment
Share on other sites

Daca era vacumul prea slab nu se vedea pe tester?

 

Sunt cazuri si cazuri, in general apar erori doar daca este furtunul varza dar daca este un pic ciupit nu apare. In general electrovalvele nu dau erori pe tester, numai daca este dusa, la fel si debitmetrul. Cine se pricepe sa faca o diagnoza iti poate da un raspuns, cine nu se uita la valorile alea ca la TV,

Link to comment
Share on other sites

Astazi am dat jos filtrul epurator si era varza dupa cum se poate vedea si in poza atasata. Am dat comanda de filtru, o sa il primesc luni si o sa il schimb. Pe acesta provizoriu, l-am spalat cu benzina din abundenta si a mai iesit din negreala aia, oricum e sub orice critica. Am mers cu masina si surprinzator nu mai scoate fum decat foarte putin cand demarez puternic in treapta 1 si la frana de motor puternica urmata de accelerare puternica cu treapta inferioara (de exemplu din a 3-a fac frana de motor pana in a 2-a cam la 4000 rpm si atunci o accelerez puternic, atunci scoate ceva fum negru).

 

Am mai schimbat 2 furtunase de la vacum care erau foarte uzate, unul chiar avea o mica gaura.

 

Oricum mi-am facut programare la service bmw din Brasov, voi merge saptamana viitoare pentru un tester si masurare presiune turbo si vacum.

 

Intrebarea mea este urmatoarea, credeti ca este ok sa fie atata ulei in admisia de aer, galeria intre turbina si motor, cum se vede in poza atasata.

post-26272-0-75350100-1341082101_thumb.jpg

post-26272-0-52538500-1341082707_thumb.jpg

Edited by Clax
Link to comment
Share on other sites

dezvolta...

 

Esapamentul are 2 catalizatoare, unul este la mijloc si altul imediat dupa motor. Din cauza ca fostul proprietar a mers mult subturat cu masina, acestea s-au infundat cu timpul. Acum motorul merge sugrumat deoarece nu poate sa evacueze bine gazele pe esapament. Acestea sunt destul de scumpe de inlocuit dar exista 2 solutii alternative, sa dau jos toba si sa le curat cu jet de apa calda sau sa le sparg, dar nu este prea indicat din cauza emisiilor de noxe din aer si a sondei lamda.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.