Jump to content

Vand discuri de frana fata noi ATE pentru 520i E39 - super pret


Recommended Posts

De vanzare 2 discuri de frana fata pentru 520i E39. Pret: 175 RON bucata (350 lei setul).

Discurile sunt ATE, noi, ventilate. Realoem spune ca merg si pe 525i si 528i, dar ar trebui verificat. Posibil si pe alte modele.

 

Initial le-am luat sa le montez pe masina mea. Unul din ele a fost scos din cutie si montat pe masina dar ulterior scos pentru ca problema nu era la discuri. Masina nu a facut nici 1 metru cu acest disc, nu am montat nici macar janta peste el.

 

Istoria pe scurt:

- acum 2 ani mi-am pus discuri noi TEXTAR pe masina

- probleme cu franele: in 2 ani a trebuit sa le dau jos de 2 ori sa le dau o fata dreapta la strung pentru ca incepeau sa tremure

- satul de probleme am luat discuri noi ATE (astea din anunt)

- pus unul pe masina, pus ceas comparator - deviatii la greu

- pus ceas comparator direct pe flansa - deviatii la greu (pana acum nu am avut comparator, acum am facut rost)

Concluzie: flansele strambe (probabil de la loviturile de ciocan pe care si le-a luat la schimbarea amortizoarelor acum 2 ani). Deh: meseriasi.

Concluzie 2: am dat comanda de flanse cu rulmenti.

Concluzie 3: mi-au ramas discurile.

 

Parerea mea este ca pretul este super avantajos. Mie mi le-a adus frate-meu care se ocupa cu piese auto, si le dau la pretul cu care mi le-a adus mie, nu fac o afacere din asta. Vreau doar sa imi recuperez banii.

Pentru cine nu stie, ATE sunt considerati lideri in elemente de franare in segmentul non-racing.

Se pot vedea oricand in Bucuresti.

Pot sa pun si poze, insa starea lor este asta:

- unul este absolut nou, neatins, nescos din cutie

- unul are semne de montaj, pentru ca discurile ATE vin acoperite complet cu un strat subtire de grund, si o parte din el trebuie dat jos cu un smirghel fin pentru montaj. Insa nu are absolut nici o uzura. Repet, masina nu a facut nici 1 metru cu acest disc montat.

Link to comment
Share on other sites

Salut, Tore.

Poți sĂŁ-mi dai dimensiunile lor?

Astea sunt dimensiunile pt mașina mea: Diametru 296 mm Grosime disc frana 22 mm Nr. gauri 5 Diametru asezare gauri 120 mm Ănaltime 76,3 mm Diametru centrare 79 mm Diametru interior 148,8 mm

Mulțam fain.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Acum sunt la servici si o sa plec direct in week-end-ul asta la Brasov in delegatie. Daca stiam mai din timp eventual le luam cu mine ca treceam prin zona (am vazut ca esti din Campina).

Dimensiunile nu am cum sa le masor acum, ci abia duminica seara cand ma intorc. In Realoem scrie de 296x22. Stiu ca prinderea e in 5 x 120, deci pana aici pare ok. Restul nu le stiu, le masor duminica seara cand ajung acasa, eventual.

 

Numai bine,

Link to comment
Share on other sites

Salut, am facut niste masuratori, pare OK la dimensiuni. Am uitat sa masor inaltimea (asa cum o numesti tu).

M-am uitat in realoem si la 525tds din 98, cum scria undeva ca ai, e acelasi cod ca la mine. Se vede in prima poza eticheta cu coduri de pe cutie.

post-11870-0-06448200-1341211371_thumb.jpg

post-11870-0-18423600-1341211378_thumb.jpg

post-11870-0-57164800-1341211382_thumb.jpg

post-11870-0-86615800-1341211392_thumb.jpg

post-11870-0-11014200-1341211567_thumb.jpg

post-11870-0-28542200-1341211571_thumb.jpg

Edited by tore
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.