Jump to content

Magazia de CD-uri nu mai functioneaza, X5 2006


Recommended Posts

salutare, am incercat sa caut inainte pe site dar nu am reusit sa gasesc nimic concludent.

 

magazia a incetat sa mai functioneze.

imi apare scris la CD1 - ERROR, iar la celelalte 5 - no disc.

i-am schimbat cd-urile, am demontat-o si i-am curtat lentila dar fara folos.

 

e cumva o problema a lor? masina are doar 80.000km iar magazia abia a fost folosita.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o/o am si eu; defapt problema este ca mecanismul nu reuseste sa traga sertarele cu cd-uri,de aceea da "errore" sau "no disc". Sfat: scoate magazia din locasul ei,desfa-i capacul/capacele si unge-i cu ulei sau vaselina mecanismele si rotile dintate dupa care monteaz-o la loc. Alt sfat: daca din cand in cand eroarea se repeta, da-i doi-trei pumni(la propriu) si bruscheaz-o scotand si introducand in repetate ori sertarul cu cd-uri.

La mine functioneaza prin aceste metode.

 

 

P.S. Cand nu functioneaza se aude un scurt bazait la fiecare cd,semn ca nu poate sa deschida sertarul si sa extraga cd-ul din el.

Cand magazia functioneaza, se aude zgomotul fiecarui sertar in parte, + mai multe bazaituri ceea ce inseamna ca laserul incepe sa citeasca cd-ul.

 

 

 

Spor.:thumbsup:

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

magazia am demontat-o si nimic - deci i-am scos mufele.

la fire - sunt doua mufe si atat - masina nu a avut niciodata interventii care ar putea sa strice firele - si mai mult nici nu stiu ce as putea sa masor acolo daca nu am o schema :(

 

tot la partea mecanica m-am gandit si eu - dar cum e nefolsita, ma gandeam sa nu incep si sa ii aplic pumni si vaselina :)

modelul CD changer-ului e acela care citeste mp3 cu 6cd, daca conteaza.

 

 

cunoasteti vreun mare mester electronist care se poate uita la ea???

Link to comment
Share on other sites

magazia am demontat-o si nimic - deci i-am scos mufele.

la fire - sunt doua mufe si atat - masina nu a avut niciodata interventii care ar putea sa strice firele - si mai mult nici nu stiu ce as putea sa masor acolo daca nu am o schema :(

 

tot la partea mecanica m-am gandit si eu - dar cum e nefolsita, ma gandeam sa nu incep si sa ii aplic pumni si vaselina :)

modelul CD changer-ului e acela care citeste mp3 cu 6cd, daca conteaza.

 

 

cunoasteti vreun mare mester electronist care se poate uita la ea???

 

 

E o problema des intalnita la aceste magazii, si nu conteaza ca e mp3 sau nu (acolo schimba doar cititorul(laserul) + cateva mici componente electronice); nu-i faci absolut nici un rau daca o ungi cu vaselina,electricianul crezi ca i-ar face altceva? teoretic nu are nici-o defectiune(ceva ars rupt, scurt-circuit,etc) ca sa fii nevoit s-o duci la un electrician. Insa, binenteles ca tu decizi cum e mai bine,sper oricum s-o rezolvi intr-un fel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.