Jump to content

Spalator luneta defect?


AdrianHH

Recommended Posts

E vorba de masina din semnatura.

 

De mult timp spalatorul de luneta nu mi-a mai functionat,stergatorul merge perfect,cand dau din maneta dreapta in fata(pt a actiona motorul pt a curge apa),nu se intampla nimic,apa nu curge.Motorul se invarte,il aud,dar in gol(cred).

 

Am desfacut piulita de la stergatorul lunetei(in ea e duza aceea),am curatat-o,nu era infundata.Lasat scos furtunul de apa in aer,cand actionez maneta si se aude motorul mergand,nu se intampla nimic la capatul furtunului.Nici un fasss,nici apa,nici vid,nimic.Am incercat sa suflu in el,parca e infundat,nu se duce aer pe el.

 

Motorul si duzele de la parbriz functioneaza fara probleme.Am inteles ca pt spate,e alt motor cu alt compartiment de apa(dar alimentat din aceeasi sursa ca si cel fata).

Cica ar fi undeva in fata rotii dreapta fata,sub plasticul de protectie de la contraaripa.

Banuiesc ca e infundat furtunul sau pompa undeva pe acolo.

Nu prea m-as baga sa umblu fara ceva ajutor.

S-a mai lovit cineva de problema asta?E vreun DIY pe aici?

Link to comment
Share on other sites

boala veche la seria 1 adriane....asa a fost si la a mea,am fost la cei de la mhs si mi-au zis ca trebuie decapitonata sa vada exact pe unde vine furtunasul,poate este infundat sau strangulat,nu i-am lasat si am mersa asa,a chiar si la x am patit la fel,dar au fost furtunasele strangulate pe undeva pe langa schimbatorul de viteze si imi baga apa in podeaua de la pasager din dreapta si s-a rezolvat la motor ag pitesti(moka);)
Link to comment
Share on other sites

Bun,am rezolvat ceva.am desfacut plasticul de la haion.am scos furtunasul principal din acea valva.cand dau la maneta,ala da apa cu presiune.

Uuuuf

Insa valva era blocata,am curatat-o,acum e ok.dupa valva e un furtunas de 10 cm care intra intr-un soclu de plastic dintr-o piesa metalica prinsa in torx uri mici,vreo6.

Pare ca,apa ajunge pana la acel soclu insa nu traverseaza grosime acelei piese,si nu iese afara la duza aia(care a fost curatata si desfacuta).am pus si lichid degripant.am fost la un agip,baga aer cu presiune in duza si in mufa din interior,insa nimic,apa se blocheaza acolo si nu traverseaza grosimea haionului.

Nu-mi ramane decat sa desfac acea piesa si sa vad unde e problema.

Am incercat sa suflu din portbagaj inspre afara prin acel furtunas de 10 cm,pare ca iese puttin aer,insa f putin,deci pare infundata.vedem maine.

Link to comment
Share on other sites

Bun,

Am desfacut azi duza de sus,adica am tras-o afara.Bagat spray degripant la greun pe coloana in jos.

Desfacut cele 5 suruburi de la piesa din poza aia.

Scos capac,curatat canalul de la intrarea din furtunul de alimentare,indentificat problema:canalul era traversat de un fel de surub gaurit pe mijloc care era infundata de rugina si mizerie.A fost curatat si dupa un pic de reglaj al duzei,acum merge ok.

Job done :D

Multumesc in primul rand lui Genu si la restul pt idei.

Link to comment
Share on other sites

Bun,

Am desfacut azi duza de sus,adica am tras-o afara.Bagat spray degripant la greun pe coloana in jos.

Desfacut cele 5 suruburi de la piesa din poza aia.

Scos capac,curatat canalul de la intrarea din furtunul de alimentare,indentificat problema:canalul era traversat de un fel de surub gaurit pe mijloc care era infundata de rugina si mizerie.A fost curatat si dupa un pic de reglaj al duzei,acum merge ok.

Job done :D

Multumesc in primul rand lui Genu si la restul pt idei.

ma bucur ca am putut ajuta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.