Jump to content

pareri x5 3.0d 2003


lexius

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

eu nu inteleg de ce cu bani putini cumparati masini de lux la 200,000km care pe urma va ruineaza. cu aceeasi bani cumparati o masina cu mai putini km cu care sa puteti merge fara sa va sece la portofel.

 

Noile masini in special diesel sunt toate scumpe la intretinere, uneori apropiat de BMW ca si preturi.Poate doar un logan,un clio sa merite banii dati.

Link to comment
Share on other sites

masinile noi nu costa nimic la intretinere decat reviziile la cca 20,000 si care sunt cam exagerate la pret atat din cauza consumabilelor supraevaluate cat si a tarifului la manopera. la bmw desi gratuite tot iti mai baga pe gat 7-8 mil. la porsche am auzit ca e 30 mil revizia. ce escrocherie!

sa va mai spun ceva, legat de benzina vs. diesel. numai la bmw e nenorocirea asta, ca sa turezi motorul..etc. e o prostie, nu exista asa ceva. am prieteni care au, am si eu pe la firma masini diesel marci diferite - fiat, ford, citroen. se taraie numai in oras cu un consum neglijabi, nu le tureaza nimeni, nu le repara nimeni. nu cad turbine, nu se intampla nimic. eu am un berlingo 2.0d, are 75,000, reparatii zero, a ba nu, o macara de geam (electrica) la sofer. am luat acum un fiesta 1,2 85 cp benzina, ok merge bine dar imi consuma in oras cat cayenne-ul diesel, 10-12. citroenul de 2000d ia 8.5, un grande punto 1.3 ia 7.5. asta in bucuresti. eu cred ca merita diesel totusi dar alte marci nu bmw.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

masinile noi nu costa nimic la intretinere decat reviziile la cca 20,000 si care sunt cam exagerate la pret atat din cauza consumabilelor supraevaluate cat si a tarifului la manopera. la bmw desi gratuite tot iti mai baga pe gat 7-8 mil. la porsche am auzit ca e 30 mil revizia. ce escrocherie!

sa va mai spun ceva, legat de benzina vs. diesel. numai la bmw e nenorocirea asta, ca sa turezi motorul..etc. e o prostie, nu exista asa ceva. am prieteni care au, am si eu pe la firma masini diesel marci diferite - fiat, ford, citroen. se taraie numai in oras cu un consum neglijabi, nu le tureaza nimeni, nu le repara nimeni. nu cad turbine, nu se intampla nimic. eu am un berlingo 2.0d, are 75,000, reparatii zero, a ba nu, o macara de geam (electrica) la sofer. am luat acum un fiesta 1,2 85 cp benzina, ok merge bine dar imi consuma in oras cat cayenne-ul diesel, 10-12. citroenul de 2000d ia 8.5, un grande punto 1.3 ia 7.5. asta in bucuresti. eu cred ca merita diesel totusi dar alte marci nu bmw.

 

Sunt de acord cu ce spui tu despre masinile noi, dar la 5800 eur ce masina noua sa-si ia? Nici Loganul nu e atat...

Link to comment
Share on other sites

sincer eu nu m-as baga la un SUV atat de vechi, sunt foarte costisitoare.. cam totul costa odata si jumatate fata de sedan incepand cu gume si revizii.. pana la alte si alte cheltuieli

bine eu vorbesc ca am o masina de 18 ani +, dar macar stiam in ce ma bag si eram dispus sa dau banii aia..

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

sincer eu nu m-as baga la un SUV atat de vechi, sunt foarte costisitoare.. cam totul costa odata si jumatate fata de sedan incepand cu gume si revizii.. pana la alte si alte cheltuieli

bine eu vorbesc ca am o masina de 18 ani +, dar macar stiam in ce ma bag si eram dispus sa dau banii aia..

 

Probabil ca nu locuiesti in Romania, nu? E teroare pe strazi, gropi, denivelari... vine acum iarna, mai parcheaza daca poti. Crede-ma ca nu poti pentru ca pe locurile de parcare de pe margine se depoziteaza zapada de pe sosea. Eu am trecut 3 ierni in Bucuresti, cu un X5 la fel ca al colegului de forum si am fost foarte multumit. Din pacate am avut un accident cu el si a trebuit sa-l vand :(

Intr-adevar ai de bagat ceva bani in el in caz ca ti se strica ceva, eu unul nu am avut decat probleme de genul macara usa stricata, clanta usa rupta, cred ca mai tine si de norocul fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

mai nou traiesc in romania si ma rog, veneam destul de des si inainte.

Traversat iarna alpii de cateva ori si nu pe autostrada, inotat in zapada pana gat.

 

Singura chestie e ca te poti urca pe borduri mai mari sa parchezi, pe de alta parte iti trebuie loc mai mare, restul tine mai mult de gusturi si nu neaparat de aspecte practice.. un SUV da mai bine decat un break de exemplu

Ce te face sa crezi ca suspensia unui SUV de 2t sa zicem e mai durabila decat la un sedan de 1.5 t. ?

Nu ma intelege gresit nu am nimic cu gustul omului si preferintele lui, dar sa stie in se baga, sa fie constient

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa dam cezarului ce-i al cezarului, acele cateva zile pe an merita sa ai suv. stiti la ce ma refer, la zilele alea cand te prinde ninsoarea de 5-6 ore in oras la job, sau cand TREBUIE sa ajungi undeva si e macel in oras, cand sunt sleauri de pe care nu poti sa iesi/intri samd. eu deja am inceput sa ma uit la a mea cu scarba cand ma gandesc ca vine iarna..
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca un diesel vechi poate genera mai multe prb. decat unul de aceasi varsta dar pe benzina, singurul inpediment ar fi consumul, dar si aici pentru 2,3 litri in plus te scapi de o serie de prb legate de un diesel vechi.

depinde ce intelegi prin vechi. dupa mine norma unei masini e 200,000 km. ce e peste e hazard. daca insa compari costurile cu reparatiile peste limita asta, ok e mai mult la diesel. dar inca odata repet, ce se intampla la bmw-urile astea noi diesel nu e normal si nu se intampla la alte marci mai "obosite". sunt vicii constructive / de fiabilitate majore.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.