Jump to content

max NM la cutia 6HP32 ?


Roland

Recommended Posts

Buna vreau sa fac un chiptuning la 745D din 2006, cel de 330cp stock.

Turbinele si injectoarele le schimb daca e cazul, dar cea mai mare grija a mea este cutia automata.

 

Intentionez sa o duc in cuplu 830NM , acum intrebarea este: are cineva fisa tehnica la cutia asta sau ceva informatii legat de cat cuplu suporta maxim? ( google nu mi-a prezentat nimic concret )

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Dupa 130 am impresia ca nu mai trage deloc, m-am obisnuit cu v12-le cred.

Incerc sa vad ce pot sa-i fac, eu zic ca motorul duce 370 cp si 850nm fara probleme majore.

 

Asa am gasit si eu 750 max, dar stie cineva daca pot pune cutie 6hp34 ? :> aia duce sigur

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

6HP19 – 400 Nm (295 lb.-ft.)

maximum engine torque

6HP26 – 600 Nm (444 lb.-ft.)

maximum engine torque

6HP32 – 750 Nm (555 lb.-ft.)

maximum engine torque

 

 

6hp34 are maxim 850NM dar nu prea cred ca ar fi rentabil, ia-ti un Q7 V12 TDI si o sa ai cat torque vrei, mergi doar cu ultima treapta :), cari un tir dupa tine :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

poti gasi un TC cu rating necesar, practic 6hp34 e o versiune upgradata lui 6hp32. e foarte posibil sa se potriveasca un TC de la 6hp34

 

exista si versiune custom la radiatorul cutiei, de capacitate mai mare, sunt niste variante racing.

dar e destul de complicat, pentru benzinare V8 in sus la BMW, exista sigur, nu stiu daca ai si la motorul asta.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

upgrade uri serioase si ieftine la cutii automate obisnuiesc sa faca americani dar ma indoiesc ca fac si pentru masini diesel. In principiu se poate face un upgrade dar va fii destul de costisitor. Convertorul va fii primul vizat si bineinteles racitorul de ulei. Daca vrei iti recomand un Bucuresti pe cineva care face upgradeuri sa aveti o discutie de principiu Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Auzi parerea mea mai bine iti cumperi un Ferrari si le rezolvi pe toate asa mai putina durere de cap cu un diesel :bashwall: sau cumparati un GTR si uiti de BMW si de majoritatea masinilor ....succes

Cauta in rubrica "pe margine" si lasa-ne pe noi cu bmw-urile noastre obosite. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Auzi parerea mea mai bine iti cumperi un Ferrari si le rezolvi pe toate asa mai putina durere de cap cu un diesel :bashwall: sau cumparati un GTR si uiti de BMW si de majoritatea masinilor ....succes

 

Iti multumesc pentru sfat, imi este foarte util.

Maine ma duc sa-mi cumpar Ferrari ca nu mai tine smecheria cu dieselul asta. Sau mai pot lua 760-ul cand vreau sa vad si eu cum e.

Link to comment
Share on other sites

Auzi parerea mea mai bine iti cumperi un Ferrari si le rezolvi pe toate asa mai putina durere de cap cu un diesel :bashwall: sau cumparati un GTR si uiti de BMW si de majoritatea masinilor ....succes

 

La tine ploua cu bani ?

 

Si pe mine ma manaca pielea sa resiftez x6-le insa tot de cutie imi este frica.

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru sfat, imi este foarte util.

Maine ma duc sa-mi cumpar Ferrari ca nu mai tine smecheria cu dieselul asta. Sau mai pot lua 760-ul cand vreau sa vad si eu cum e.

dute ca nu merita sa investesti intro caruta de seria7 e depasit demult mai ales ca a tau e si vechi,,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.