Jump to content

faruri aburite


Recommended Posts

salut baieti mi-am montat si eu azi angel eyes, la un centru specializat, de montare accesori etc.

procedura a fost urm: a demontat rama cu tot cu sticla principala din cleme. a scos cercurile de sticla din rama, apoi a lipit cu un mastic special, inelele in locul acelor cercuri de sticla, apoi a montat rama la loc pe far, si a montat farul la loc, cand am ajuns acasa. in ciuda a calduri mari, am vazut un far aburit, si la spalatorie s-au facut ceata aman2,,,,ce pot sa fac? va rog un mic ajutor daca se poate?

Link to comment
Share on other sites

salut baieti mi-am montat si eu azi angel eyes, la un centru specializat, de montare accesori etc.

procedura a fost urm: a demontat rama cu tot cu sticla principala din cleme. a scos cercurile de sticla din rama, apoi a lipit cu un mastic special, inelele in locul acelor cercuri de sticla, apoi a montat rama la loc pe far, si a montat farul la loc, cand am ajuns acasa. in ciuda a calduri mari, am vazut un far aburit, si la spalatorie s-au facut ceata aman2,,,,ce pot sa fac? va rog un mic ajutor daca se poate?

 

Inapoi la baieti sa le etanseze cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Inapoi la baieti sa le etanseze cum trebuie.

 

adevarat,dute inapoi la ei. Parerea mea este ca mai bine iti luai 2-3 beri demontai farurile de tot dupa masina,au 4 suruburi fiecare,si ti le montai singur acasa le etansai cu silicon si era treaba buna :( eu unu asa am facut in 45 de minute leam montat angelu pe amandoua iar in alte 45 minute erau montate inapoi pe masina si aprinse si ma mandream de ce am reusit sa fac :D

 

din cate stiu eu,adica pe kitul meu de angel eyes (CCFL) scria la instructiuni ca e operatiune de dificultate medie si dureaza intre 60-90 minute,la mine a durat 90 min,pt ca am spalat geamurile,lupele,oglinzile,am mai facu niste reglaze la unu din motorase ca nu atingea suficient pe suprafata care se misca,ala din stanga se ridica normal iar cel din dreapta era mai jos cu aprox un cm (linia luminii facuta pe un perete) si la etansarea finala n-am facut decat sa curat chederu si sa-l aranjez bine,si tinand cont ca am facut asta prin ianuarie nu mi sa aburit deloc nici atunci si nici acum cand o duc la spalatori.

post-52304-0-00884600-1344362112_thumb.jpg

post-52304-0-89810100-1344362181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

asa am vrut sa fac si eu, sa mi-le montez sigur dar am zis, sa nu ma zgarcesc pt niste bani, si sa ma duc la un centru specializat

timp nu mai am nici eu, nici acel baiat sa se uite la ele, asa ca va rog sa-mi spune-ti ce pot eu sa fac, de data asta apelez la forum, si o sa fac eu cu mana mea, ....ce ar trebui sa etansez? sau ar trebui sa fac o gaura undeva ca sa poata iesi aeru?

Link to comment
Share on other sites

inainte de toate zimi cum ti-au montat angelurile ca din descrierea ta ai zis ca " a scos cercurile de sticla din rama, apoi a lipit cu un mastic special, inelele in locul acelor cercuri de sticla," Treaba e foarte simpla,problema tine de acele sticle rotunde care 100% nu au fost bn etansate si de aici faruri aburite. da jos geamul farului are 4 cleme de fier si 4 cleme de plastic, 2 sus 2 jos, cu partea din spate a farului nu ai treaba,ia partea din fatza aceea cu geamul si alea 2 sticle rotunde, da jos adezivul care ti l-au pus ei curata bine cu un cuter,cutit cva,si etansezi bine cu silicon transparent.

 

eu din ce ai zis tu inteleg ca nu ti-au pus sticlele la loc :)) si e normal sa se abureasca

Link to comment
Share on other sites

inainte de toate zimi cum ti-au montat angelurile ca din descrierea ta ai zis ca " a scos cercurile de sticla din rama, apoi a lipit cu un mastic special, inelele in locul acelor cercuri de sticla," Treaba e foarte simpla,problema tine de acele sticle rotunde care 100% nu au fost bn etansate si de aici faruri aburite. da jos geamul farului are 4 cleme de fier si 4 cleme de plastic, 2 sus 2 jos, cu partea din spate a farului nu ai treaba,ia partea din fatza aceea cu geamul si alea 2 sticle rotunde, da jos adezivul care ti l-au pus ei curata bine cu un cuter,cutit cva,si etansezi bine cu silicon transparent.

 

eu din ce ai zis tu inteleg ca nu ti-au pus sticlele la loc :)) si e normal sa se abureasca

 

nici cu tine nu e problema, ai dat un sfat de aruncat pe geam, cum sa se abureasca farurile daca ia dat jos sticlele din interior, explicami si mie logica ta.

 

on topic: eu mi-am desfacut farurile de cel putin 2-3 ori asa ca unu la mana iti recomand sa te duci inapoi la baiatul care le-a montat, faptul ca nu are timp este o ''scuza'' , am mai intalnit eu genul acesta de oameni care pur si simplu dispar sau nu mai au timp de tine. doi la mana daca nu mai ajungi la el atunci iti spun ori sa te duci la cineva care are ceva habar cum se dau jos sau sa le dai tu, nu este greu dar trebuie sa ai mare grija sa nu rupi clemele de plastic. daca te mai pot ajuta cu informatii nu ezita sa ma contactezi, bafta.

Edited by stelu316
Link to comment
Share on other sites

daca e asa cum zici tu atunci de ce le-au facut din 2 bucati ? si le-au mai si etansat ? oare de ce? in partea din spate unde sunt becurile aerul poate sa intre in voie,pe cand in partea din fata l-au etansat pt a nu se aburii. asta e logik ;)

 

in fine nu are rost sa ne certam aici sa rada lumea de noi " ia uite-i si pe aia se cearta pe faruri " e alegerea lui ceo sa faca,eu doar i-am dat o parere,eu am izolat tot la fel cum era din fabrica si NU am probleme.

Link to comment
Share on other sites

asa am vrut sa fac si eu, sa mi-le montez sigur dar am zis, sa nu ma zgarcesc pt niste bani, si sa ma duc la un centru specializat

timp nu mai am nici eu, nici acel baiat sa se uite la ele, asa ca va rog sa-mi spune-ti ce pot eu sa fac, de data asta apelez la forum, si o sa fac eu cu mana mea, ....ce ar trebui sa etansez? sau ar trebui sa fac o gaura undeva ca sa poata iesi aeru?

 

te rog sa nu da-i nici o gaura ca mai rau faci, eu mi-am pus angel eyes dupa sticla adica in spate, iti dai jos farurile din cele 4 suruburi dupa ce detasezi semnalizatoarele pentru ca sa ajungi la al patrulea surub, scoti cu grija farurile din locasul lor si te apuci de lucru pe ceva moale daca se poate ca in cazul in care iti cade ceva sa nu se sparga, indepartezi clemele metalice daca ai daca nu incet si cu grija sa nu rupi clemele de plastic le desfaci pe toate, dupa ce le-ai desfacut sticlele din fata cureti foarte bine garnitura de cauciuc si te uiti sa fie bagata bine la locul ei, pui un pic de silicon transparent daca vrei sa etansezi mai bine roata (eu asa mi-am pus), dupa care cu grija repozitionezi sticlele la loc si din nou ai grija de clemele de plastic sa nu le rupi, dupa care urmezi invers procedura cum le-ai dat jos. spor la treaba :thumbsup:

 

daca e asa cum zici tu atunci de ce le-au facut din 2 bucati ? si le-au mai si etansat ? oare de ce? in partea din spate unde sunt becurile aerul poate sa intre in voie,pe cand in partea din fata l-au etansat pt a nu se aburii. asta e logik ;)

 

 

eu stiu pe la noi care pe faza scurta si-au scos sticlele si tot nu se aburesc, sticlele respective au fost puse din cate stiu eu pentru focalizare si disipare a luminii, uitate la farurile mai noi care nu au sticle ca oglinda este gandita altfel nu este simpla de aceea nu mai este nevoie de sticle.

nu ne certam doar ca nu vroiam ca colegu sa inteleaga altceva.:twitch:

Edited by stelu316
Link to comment
Share on other sites

eu i-am spus sa le etanseze pt ca eu cand le am desfacut pe ale mele asa erau din fabrica,si normal ca atunci cand le-am dat jos am taiat siliconu care il aveau,si la montaj automat am pus silicon si le-am etansat la loc,mie unu nu mi s-au aburit. de aia l-am pus sa etanseze sticlele alea mai bine
Link to comment
Share on other sites

da, mi-a dat acele sticle jos, si a pus inelele angel, in locul lor.... nu am ce sa etansez totul s-a lucrat ca la carte. deci sa inteleg ca din cauza acelor sticle lipsa, se aburesc farurile.?

 

refuz sa ma agit mai mult de atat, in primul rand citeste tot ceea ce sa discutat, dupa aceea intreaba altceva, daca e prea greu atunci lasa.

Link to comment
Share on other sites

ceea ce am inteles, este ca daca nu am sticle deloc, se aburesc farurile, insa este foarte greu sa pun angel eyes-urile si sticlele la loc. asta ar insemna sa dezlipesc geamul principal de pe rama, si dupa cum am inteles dintr-un diy ca sa dezlipesc geamul de pe rama, trebuie sa pun geamu' cu tot cu rama sa fiarba in apa, deci e o operatiune mai grea.... Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

intra pe youtube si vezi ca ai acolo un DIY pt montat angel eyes la e36...e foarte bine facut,adica usor de inteles. cu acel video mi-am facut si eu curaj.http://www.youtube.com/watch?v=2mYdpZJJKZY

 

da, mi-a dat acele sticle jos, si a pus inelele angel, in locul lor.... nu am ce sa etansez totul s-a lucrat ca la carte. deci sa inteleg ca din cauza acelor sticle lipsa, se aburesc farurile.?

 

nu prea sa lucrat ca la carte daca ti le-au dat jos,sunt puse cu un scop acolo,cum zicea si colegu' sa focalizeze lumina sau cva de genu deci cei care le-au dat jos de tot ori nu au stiut ce e cu ele ori au vrt sa isi bata joc de tine,cum se intampla des pe la noi,angelurile se lipesc pe acele sticle si impreuna cu sticlele se introduc inapoi in locasul sticlelor,cei drept o sa intre mai greu din cauza inelelor,dar intra cu siguranta,apui se pune silicon pe marginea lor pt a sta fixe. Incearca sa vezi DIY care ti l-am postat mai sus. Bafta!

Edited by grecualex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.