Jump to content

320i e90 apa in interior (zona pedalelor)


Recommended Posts

Salut,

 

Am un BMW 320i e90 din 2005. ( Masina nu are trapa - detaliez mai jos )

 

Acum vreo luna am vazut prima oara sub mocheta la sofer (in zona pedalelor) o baltoaca. Atunci chederul de deasupra parbrizului era destul de rupt si l-am inlocuit. (La A.G.E.R - http://www.autoglas.ro/)

 

Dupa ploile din ultimele zile din Bucuresti vad ca problema persista, mai mult vineri seara am gasit apa si la pasager. Mai nou nu mai pot spune ca e baltoaca dar pe undeva se infiltreaza apa doar in partea din fata a masinii atat la sofer cat si la pasager in aceeasi zona (in zona pedalelor unde ajung picioarele).

 

Prima oara cand am desfacut capota intr-adevar la scurgerile din dreptul parbrizului am gasit o gramada de frunze si gunoaie pe care le-am scos.

Azi dimineata insa cand am verificat masina, la fel am gasit apa. Apoi am desfacut capota si plasticele cu grilaj (de sub capota, la colturile parbrizului) erau curate.

Masina nu prea e scoasa, e parcata sub un pom, locul de parcare e inclinat si masina sta cu fata mai sus decat spatele (sa zic ca unghiul de inclinare e undeva sub 5 grade).

 

Fratele meu are aceeasi masina: model, an fabricatie si aproximativ acelasi numar de km (sub 70.000 km si ambele luate de la Bavaria Romania) si nu are probleme deloc (insa masina e scoasa la sosea ceva mai des).

 

Am citit ca scurgerile s-ar putea sa fie infundate (dar undeva pe parcurs si nu la suprafata), am mai citit ca ar putea sa fie de la AC (desi nu cred ca e cazul la mine pentru ca apa intra cand masina nu e folosita).

 

Maine ma voi duce cu ea la un service dar ma gandeam sa va cer parerea inainte. Aveti idee de la ce ar putea fi?

 

Multumesc,

Alex

 

PS: se poate strica ceva (coroziunea ma intereseaza mai mult decat ca se mucegaiesc covorasele)?

Edited by Alex Ghiu
Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat parbrizul cu ceva timp in urma...posibil sa se desprinda de la diferenta de temperatura cald/rece...

oricum.... poti incerca prin a testa cu furtunul cu apa la cineva la curte...si iei prin eliminare....dai prima data numai pe usa...dai numai pe parbriz partea de jos la stergatoare...dai in partea de sus a parbrizului...si incerci sa urmaresti in masina de unde apare....bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.