Jump to content

Probleme cutie de viteze


marius011970

Recommended Posts

Va salut. Am un 730d din 2006 care-mi face urmatoarele probleme. Cam pe la 1800 - 2000 r/min, in mers constant, smunceste. Se vede si pe turometru cum scade pentru o fractiune de secunda si pe urma-si revine. Frecventa intreruperilor, la mers constant, este cam la 5 secunde. Daca o accelerez nu mai face. Problema e numai la mers constant. Si mai este una. Uneori vibreaza cand reduc viteza si urmeaza sa retrogradeze. Multumesc si aastept parerile voastre. Pe tester nu apare nici o eroare.
Link to comment
Share on other sites

Va salut. Am un 730d din 2006 care-mi face urmatoarele probleme. Cam pe la 1800 - 2000 r/min, in mers constant, smunceste. Se vede si pe turometru cum scade pentru o fractiune de secunda si pe urma-si revine. Frecventa intreruperilor, la mers constant, este cam la 5 secunde. Daca o accelerez nu mai face. Problema e numai la mers constant. Si mai este una. Uneori vibreaza cand reduc viteza si urmeaza sa retrogradeze. Multumesc si aastept parerile voastre. Pe tester nu apare nici o eroare.

 

 

Si la mine se simte acest lucru(530da e39), dar numai la viteza f mica adica de ex cand e in treapta a doua la 20-30km/h si urmeaza s-o opresc; deci se aude un huruit gros dar numai in masina(afara nu se aude nimic) si se simte o mica vibratie la toata masina,toate astea pt cateva secunde dupa care dispare cand retrogradeaza intr-a 'ntaia si urmeaza sa franez pana la oprire. Eu ma gandesc sa nu fie si din cardan, pt ca la mine se mai simte o vibratie si pe la 120 la ora in mers constant dar daca accelerez sau franez, dispare si asta. Habar n-am ce poate fi.

Link to comment
Share on other sites

CONVETIZORUL este.

Am schimbat eu sapt trecuta.

 

Aprox 4400 ron, piesa si manopera inclus, cu tot cu schimb ulei, in ARAD.

 

Trebuie sa iti confirme un tehnic rapid ca este acesta, dar iti recomand sa il schimbi repede ca doar spre mai rau merge si va face din ce in ce mai urat.

 

OFF t : exact asta era si primul meu gand "nu patineaza deci nu e ala"!! :)

Link to comment
Share on other sites

pare a fi convertizorul. nu e asa de scump, se poate comada separat, unul de e60 535d e vreo 400 de euro, la tine banuiesc ca e sensbil mai putin, poti intreba la zf direct..

 

 

 

se poate verifica dupa stall speed. Daca aia la service nu stiu ce e aia, fugi la altii mai buni.

 

ulei iti intra cam 9l si ceva, deci trebuie sa iei oricum 10, ai mai multe optiuni, iti recomand motul multi atf care full sintetic.. si superior uleiul folosit in cutia ta , conceput acum 15 ani, care era semisintetic.

e in jur de 53 de roni/l

 

.

 

ai tabele cu diverse uleiuri si tipuri de cutii in prima pagina din articolul meu.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pare a fi convertizorul. nu e asa de scump, se poate comada separat, unul de e60 535d e vreo 400 de euro, la tine banuiesc ca e sensbil mai putin, poti intreba la zf direct..

 

 

 

se poate verifica dupa stall speed. Daca aia la service nu stiu ce e aia, fugi la altii mai buni.

 

ulei iti intra cam 9l si ceva, deci trebuie sa iei oricum 10, ai mai multe optiuni, iti recomand motul multi atf care full sintetic.. si superior uleiul folosit in cutia ta , conceput acum 15 ani, care era semisintetic.

e in jur de 53 de roni/l

 

.

 

ai tabele cu diverse uleiuri si tipuri de cutii in prima pagina din articolul meu.

 

Domi, si la mine se aude un barait infundat la viteze sub 50 la ora atunci cand retrogradeaza(pt cateva secunde), tot din convertizor sa fie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.