Jump to content

Vopsire masina.


Bmw32oCi

Recommended Posts

Vreau sa-mi vopsesc masina neagra, culoara actuala e titansilber metallic. De unde pot comanda vopsea originala si ce nuanta de negru sa o fac? O sa o vopsesc la un service unde au aparatura buna/cuptor etc.. manopera e vro 3000 de ron, cat ar costa separat vopseaua? ma gandesc ca am nevoie de 5-6 litri.
Link to comment
Share on other sites

2 masini Renault Twingo poate. Daca dai 2-3 straturi de vopsea nu-ti ajung 6 litrii ptr doua masini.

 

eu am vopsit e30 de 2 ori si mi-au ajuns 2.5 litri de vopsea de fiecare data

bine depinde si de ce mana are vopsitorul

pentru mine ala care da 3 straturi de vopsea nu e vopsitor

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

eu am vopsit e30 de 2 ori si mi-au ajuns 2.5 litri de vopsea

bine depinde si de ce mana are vopsitorul

Mie mi-au vopsit un opel omega cu 6 litri de vopsea...... inseamna ca jumate au pastrat-o ei. Claudiu la masina mea de cati litri de vopsea am nevoie,aproximativ? Masina e un bmw 320ci fabricatie 2000.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au vopsit un opel omega cu 6 litri de vopsea...... inseamna ca jumate au pastrat-o ei. Claudiu la masina mea de cati litri de vopsea am nevoie,aproximativ? Masina e un bmw 320ci fabricatie 2000.

 

 

eu zic ca 3 sunt suficienti

daca vopsesti si interior( portbagaj + compartiment motor + usi la intrior stalpi, etc ., ) mai pui 1-1.5 litri dar asta inseamna se dezechipezi complet masina

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti vreo 4 chiar 5 litrii daca vrei sa-ti ramana si de un retus sau element zgariat ulterior - macar o sa aiba aceeasi nuanta. Manopera mi se pare destul de mult 30 milioane. Vopseaua e in functie de tip si de producator - cea pe apa, mai ieftina, cea acrilica mai scumpa. Normal vopsitorii au acces si la furnizorii de vopsele, dar isi pun adaos si ei. Vopseau este foarte scumpa in Romania, daca nu iei de la producator direct. Poti sa cauti pe ebay dar atunci intervine taxa de transport, foarte mare si aia.

 

Omul a zis ca schimba culoarea, deci are nevoie de vopsea nu gluma.

Link to comment
Share on other sites

Culoarea asta imi place.. vad ca se numeste Black-Saphire.. stie cineva de unde o pot comanda, macar vopseaua vreau eu sa o comand ca nu am incredere ca ei o sa cumpere ce trebuie,,restu sa-si cumpere vopsitoru de ce are nevoie.

post-53880-0-16984300-1346065975_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oriunde se vand vopsele auto,au posibilitatea sa-ti prepare nuanta care o doresti. Eventual cauti codul de culoare corespunzator vopselelor BMW. Dar o sa ramai uimit cat o sa te coste, mai ales daca iei vopsea Standox. Si in pluc iti mai trebuiesc si intaritoare, diluant,lac, sprit-chit.
Link to comment
Share on other sites

ceea ce vrei tu este :black sapphire metallic (asa am si eu ),cand e curata se vede super, dar nu o sa ai niciodata reflexele alea de pe M5

 

acolo este poza facuta la apus ... poate si prelucrata putin ...

Link to comment
Share on other sites

Oriunde se vand vopsele auto,au posibilitatea sa-ti prepare nuanta care o doresti. Eventual cauti codul de culoare corespunzator vopselelor BMW. Dar o sa ramai uimit cat o sa te coste, mai ales daca iei vopsea Standox. Si in pluc iti mai trebuiesc si intaritoare, diluant,lac, sprit-chit.

Costa mult prea mult..ai dreptate ma gandeam ca e mai ieftina vopseaua. Am fost azi la service si imi vopsesc masina partial, capota,bara fata-spate,aripa dreapta, cost 1800 lei manopera+vopsea( nuanta la fel ca a mea) ,,desi mi-ar fi placut sa-i schimb culoarea din gri in negru.

Link to comment
Share on other sites

Da, e mult. Daca ai rabdare sa cauti pana la urma gasesti si vopsea mai ieftina, la cantitate mai mare, sau ti-o aduce cineva din Germania, sau iei de la alta firma. Insa in nici un caz cu 30 de milioane manopera. pana la urma ti-o dezechipezi singur si te targuiesti la manopera, ca nu au de facut decat matuit,izolat si vopsit.

Pe elemente era cam 2,5 milioane pe bucata, iar pt capota vreo 3,5 milioane.

Link to comment
Share on other sites

Da, e mult. Daca ai rabdare sa cauti pana la urma gasesti si vopsea mai ieftina, la cantitate mai mare, sau ti-o aduce cineva din Germania, sau iei de la alta firma. Insa in nici un caz cu 30 de milioane manopera. pana la urma ti-o dezechipezi singur si te targuiesti la manopera, ca nu au de facut decat matuit,izolat si vopsit.

Pe elemente era cam 2,5 milioane pe bucata, iar pt capota vreo 3,5 milioane.

Aici la service costa 600 ron doar capota,in Bucuresti sau in alte orase mari e mai ieftin...mult mai ieftin si ai de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

Capota e si indoita, bara fața are cateva zgarieturi si bara spate are urme de polish, cred ca a fost si revopsita,nu arata a vopsea originala. La altii nu o vopsesc,am vazut aici in oras masini vopsite si dupa 2-3 luni aratau ca dracu, o sa incerc maine sa mai negociez cu ei sa o faca fara factura,poate ies la 1500 de ron. Edited by Bmw32oCi
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa indrepti putin capota aia inainte de vopsire, sa nu-ti puna o tona de chit acolo. Eventual cu aer cald si apoi racire cu aer lichid sau CO2.

Mi-au spus ca nu o indreapta.. au ceva aparatura pe baza de aer, si o trage pur si simplu, nu am inteles prea bine dar o sa vorbesc mai multe maine cand merg iar la ei. Oricum urmatoarea masina va fi neagra :D, m-am saturat de gri.

Edited by Bmw32oCi
Link to comment
Share on other sites

ai o masina si o culoare foarte frumoasa. nu merita sa o faci neagra. o sa se vada fiecare firicel de praf dupa aia.

eu am avut titansilber si acum am neagra... imi pare rau ca nu am gasit aceeasi culoare :(

daca tot esti hotarat sa schimb culoarea poti sa te gandesti si la infoliat total profesional. in TM e o firma care se ocupa cu asa ceva. nu-ti dai seama dupa aia daca e vopsea sau folie.

pretul este aprox 500 euro pentru toata masina cu folie dintr-o bucata pe oricare element fara imbinari de bucati.

 

Incearca sa indrepti putin capota aia inainte de vopsire, sa nu-ti puna o tona de chit acolo. Eventual cu aer cald si apoi racire cu aer lichid sau CO2.

 

capota se poate trage cu ventuze la ce indoitura e acolo.

Link to comment
Share on other sites

Uite niste preturi orientative:

 

http://www.freewebs.com/pentrumasinamea/vopseastandox.htm

 

Poti sa mai adaugi ceva pt chit poliesteric, smirghel, lavete antistatice si alte maruntisuri.

Mersi de informatii, era aiurea sa-i pun sa comande vopsea si tot sa ma trezesc ca nu am bani sa platesc totul.. eu nu aveam habar cat costa 1 litru de vopsea. Maine ramane sa vorbesc iar si o sa vopsesc elementele zgariate+capota indoita, e cel mai bine asa.. nu merita atatia bani, urmatoarea masina va fi 320ci fl negru :D sper sa fie cat mai curand. O zi buna sa aveti.

Mersi RobyS, e frumoasa si noua ta masina .

Edited by Bmw32oCi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.