Jump to content

BMW 320 M-kit


Dan™

Recommended Posts

Salutari,

 

Noua mea achizitie, un BMW 320 Diesel, An fabr: 6/2004. Am cautat destul de mult masina pentru ca sunt cam pretentios si dupa multe cautari am gasit-o.

 

Ceea ce mi-a trebuit sa aiba ca si dotari si le si are sunt:

 

Kit exterior M

Kit interior partial M

Tapiterie neagra, partial Alcantara

Volan in 3 spite M

Schimbator M

Incalzire scaune

Geamuri electrice fata si spate

Trapa

Xenon

Jante M pe 18"

 

Ce modificari o sa ii aduc mai devreme sau mai tarziu:

 

Stopuri LED

Cotiera (din pacate nu are)

Probabil Angel Eyes si altele

post-43016-0-76796400-1352385490_thumb.jpg

post-43016-0-31630500-1352385496_thumb.jpg

post-43016-0-26572000-1352385500_thumb.jpg

post-43016-0-20940900-1352385504_thumb.jpg

post-43016-0-16564200-1352385510_thumb.jpg

post-43016-0-09595200-1352385514_thumb.jpg

post-43016-0-71584800-1352385517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

EURO 4? Pe la RAR ai fost?

 

Te intreb pentru ca si eu eram in cautare de ceva asemenator (M Paket, scaune sport incalzite), am gasit doar combi pe Germania undeva la 6500euro si am renuntat pentru ca am gasit ceva ce nu iese in evidenta in Romania gata inmatriculata :).

 

Pretul e bun pentru cum arata masina ( estetic, de tehnic o sa ne zici tu ) si dotarile enumerate de tine.

 

Sa ai parte de multi km fara incidente.

Link to comment
Share on other sites

@jeezy - da, e Euro4. Si eu am cautat foarte mult. Nu se prea gasesc. La RAR am programare pe 20 ceea ce e cam tarziu dar sa vad, poate rezolv cumva prin cineva sa merg mai repede.

 

Si tehnic e super ok, primul lucru dupa ce am adus-o a fost sa o duc in service sa ii schimb ulei, filtre. Singura problema care o are e un rulment parca suna. Oricum de masina o sa am mare grija asa cum am avut de alte masini ce au fost in posesia mea.

 

@vl69uli - O sa ii fac si alte poze dar nu am avut timp. Si astea au fost facute asa, pe fuga. Poate reusesc in weekend sa ii fac si interior si exterior.

Link to comment
Share on other sites

La 175.000km, sedan si dotarile pe care le-ai enumerat pot spune ca ai facut o afacere foarte buna cu masina. Cotiera se monteaza, oricum avand in vedere ca e manuala o sa ai de lucru deci de cotiera nu prea ai vreme cel putin prin oras.

 

Masina perfecta nu exista asa ca rulmentul e un bai mic. Si eu am schimbat o gramada de consumabile pe masina dupa ce am cumparat-o(o parte am tinut eu neaparat sa le schimb - invatari din patanii trecute, o parte au fost necesare si o parte au fost specifice 320d) si inca mai sunt niste chestii minore de pus la punct pentru un somn linistit :)) .

 

Sa ne tii la curent cu RAR-ul si cat iti iese taxa oficial.

 

LE: Referitor la stopurile cu LED poti eventual sa incerci becuri SMD in locul celor obisnuite, sunt modele care nu dau eroare de bec ars (asta fiind un mare bai al stopurilor pe LED).

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

@Daniel Arman, slefbb - Mersi

@mdln - la anu' o sa vad exact ce fac cu grila. Din moment ce nu am ornamente cromate la geamuri, nu o sa i-o las nici asta din fata asa. Poze sper sa reusesc sa fac in weekend si interior si exterior mai ok decat ce am acum.

@samson_david - cotiera sigur ii pun si cat mai repede, dar vreau sa gasesc una care sa arate bine.

@Bmw32oCi - ideea de led pe stop mi-a venit asa intr-o zi cand am vazut unul FL cu stop pe led. Nu e inca sigur ca o sa le schimb si daca le schimb, nu o sa fie prea curand.

@jeezy - Cu ledurile la stopuri nu tin mortis, o sa ma mai gandesc si o sa mai cercetez :D. Va anunt de indata ce rezolv, oricum e undeva la 1000 de euro, bani care se recupereaza.

 

Multumesc tuturor pentru aprecieri si pentru sfaturi.

 

P.S. Cred ca se duce incet si un xenon, stiti cumva la ce pret gasesc, ce model este (nu am apucat sa ma uit inca)si unde pot gasi, in caz ca se arde?

Link to comment
Share on other sites

Tine-te bine de scaun :D - Philips D2S Xenon

 

Eventual incearca la baietii de pe forum cu piese noi (eu am luat de la grozadan mai multe piese la un pret mult mai mic decat ce am gasit in alte parti).

 

Ideea e sa schimbi becul cu unul cu aceleasi caracteristici si foarte important e sa lumineze ca cel original(sau cat mai apropiat daca nu si mai bine).

 

Am un prieten ce si-a schimbat becurile cu niste no name-uri si a zis ca era mai multumit de halogenele de pe vechea masina decat de xenoanele de pe actuala.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

E bine inca, sincer la ce scoruri am auzit, ma asteptam la mai mult. Eu auzisem ceva de 600 Ron :D Deci 300 si ceva e mai acceptabil oricum e destul de mult. O sa vad si la grozadan, dar deocamdata mai lumineaza. Oricum pun calumea cand va fi nevoie, nu o sa pun chinezarii.

 

@320i e36 - Multumesc

Link to comment
Share on other sites

E bine inca, sincer la ce scoruri am auzit, ma asteptam la mai mult. Eu auzisem ceva de 600 Ron :D Deci 300 si ceva e mai acceptabil oricum e destul de mult. O sa vad si la grozadan, dar deocamdata mai lumineaza. Oricum pun calumea cand va fi nevoie, nu o sa pun chinezarii.

 

@320i e36 - Multumesc

 

cred ca la tine sunt arse lupele

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.