Jump to content

Ulei pentru Cardan


Vlad18

Recommended Posts

se invarte de emotie. cardanul e compus din 2 bucati care intra una in alta gen telescopic asa. el are flanse (de cauciuc) si rulmenti. iar la un capat , are crucea cardanica. eee crucea asta are niste pastile. alea nu trebuiesc unse. cand se uzeaza/ sau se rupe crucea/sau face zgomot, se inlocuieste cardanul sau se schimba pastilele respective la un service care rectifica astfel de componente. bineinteles mai pot aparea pb (zgomot, vibratii) din cauza flanselor si ale rulmentilor, chiar daca in rest cardanul e ok Edited by florentincristea
Link to comment
Share on other sites

se invarte de emotie. cardanul e compus din 2 bucati care intra una in alta gen telescopic asa. el are flanse (de cauciuc) si rulmenti. iar la un capat , are crucea cardanica. eee crucea asta are niste pastile. alea nu trebuiesc unse. cand se uzeaza/ sau se rupe crucea/sau face zgomot, se inlocuieste cardanul sau se schimba pastilele respective la un service care rectifica astfel de componente. bineinteles mai pot aparea pb (zgomot, vibratii) din cauza flanselor si ale rulmentilor, chiar daca in rest cardanul e ok

La diferential se schimba uleiul ? La ce interval?

 

mersi anticipat, am vazut ca raspunzi la intrebarile incepatorilor, ca am mai pus intrebari, dar nu a raspuns nimeni.

Link to comment
Share on other sites

La diferential se schimba uleiul ? La ce interval?

 

mersi anticipat, am vazut ca raspunzi la intrebarile incepatorilor, ca am mai pus intrebari, dar nu a raspuns nimeni.

 

 

nu raspund doar incepatorilor. nu am mai intrat pe forum de ceva vreme. raspund aleatoriu acolo unde am unele informatii. din patanii proprii de obicei.

 

uleiul din grup si cutie cel putin teoretic nu se schimba niciodata. se fac doar completari daca sunt pierderi. nu ma intreba ce ulei intra ca nu stiu sa iti spun. de schimbat l am schimbat si eu, dar a fost asa din prostie, nu ca trebuia

Edited by florentincristea
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

de preferat s aaflii inainte ce ulei are de fabrica. sa nu te trezesti ca pui un ulei mai prost si sa ti dai palme pe urma

Adica pui mecanicul sa se uite pe diferential, sa ia seria si cu aia ce faci ? Suni la reprezentanta BMW ?

Link to comment
Share on other sites

Adica pui mecanicul sa se uite pe diferential, sa ia seria si cu aia ce faci ? Suni la reprezentanta BMW ?

 

poti sa aflii detalii foarte bune si totodata preturi de la userul grozadan. e un coleg din cluj cu cele mai bune preturi pt piese bmw originale si nu numai. probabil ca dupa seria d ecaroserie iti va spune ce ai nevoie si ce este cel mai bun pt masina ta. nu cred ca e musai s ate bagi sub masina si sa cauti niste indicatii pe cutie sau grup

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:excl: La un interval de 2 ani in functie si de km, iar eu folosesc ulei T90. scuze de intarziere :gathering:

 

 

tu sigur nu esti posesor de Logan (sau a doua masina si ai uitat pe care esti logat) ? in nici un caz nu se foloseste T90 la cutie sau diferential(la B M W )

Link to comment
Share on other sites

imi place ca tii la tavaleala ... repect man. no offence :thumbsup:

 

scuze de off-topic

Nu le am cu netul, dar despre BMW-uri stiu exact cat sa imi ajunga si sa ma descurc! Nu dezaprecia un om care iti vine un pont niciodata(analizeaza-l).Drumuri bunee!

Edited by Vlad18
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.