Jump to content

Problema huruit Grup 320i E46


Recommended Posts

Problema a aparut dupa simpla schimbare a unor bucsi, mai exact a pieselor 7 si 9 din imagine http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AM11&mospid=47636&btnr=33_0839&hg=33&fg=30, insa dupa schimbarea lor cum am plecat de la service a aparut un huruit care a inceput sa se accentueze in timp. Cand m am intors la service pt problema cu huruitul pe care nu il aveam pana sa schimb bucsile, mi au dat verdictul de schimbat grupul. Totusi m au sfatuit sa schimb uleiul din grup, am fost am luat ulei OEM de la Bavaria Constanta, iar cand au dat jos uleiul arata chiar f bn spre surprinderea mea, uleiul nu era negru si nu avea pilitura deloc, insa chiar si dupa schimbarea lui a persistat huruitul. Deci cei de la service mi au spus sa schimb grupul.Huruitul insotit si de o vibratie se aude in deosebi in sarcina sau in frana de motor la viteze mai mica de 130-140 km/h, dupa care dupa aceasta viteza zgomotul se mai reduce, sau la viteze gen 40-60 km/h daca tin apasat ambreiajul iarasi huruie

Intrebarea mea ar fi urmatoarea, e posibil sa pice grupul deodata? adica sa inceapa deodata huruitul? adica acum am dus-o la service, nu se auzea nimic, am luat o de la service huruie.

Edited by SilviuSLV
Link to comment
Share on other sites

La service mi s a zis ca ar avea joc in crucea cardanica, am fost am schimbat crucile cardanice, schimbat rulment, echilibrat cardan, tot la fel face ! Acelasi zgomot ! Problema e ca el se aude in functie de viteza, nu de turatie, dar daca o las in frana de motor nu se mai aude...

 

Nu a mai intalnit nimeni o situatie gen ?

Link to comment
Share on other sites

La service mi s a zis ca ar avea joc in crucea cardanica, am fost am schimbat crucile cardanice, schimbat rulment, echilibrat cardan, tot la fel face ! Acelasi zgomot ! Problema e ca el se aude in functie de viteza, nu de turatie, dar daca o las in frana de motor nu se mai aude...

 

Nu a mai intalnit nimeni o situatie gen ?

 

este clara situatia ca totul a plecat de la schimbul bucselor specificate de tine

Link to comment
Share on other sites

Azi am inregistrat cum se aude, poate asa v a fii mai elocvent

 

http://www.youtube.c...eature=youtu.be

 

 

 

 

pana cand nu vad masina nu imi pot da cu parerea...poate fi o planetara sau cardanul la gup nu sunt intrate bilele pe fagasul lor...(am pati-to)...nu stiu nici ce masina ai...

Link to comment
Share on other sites

pana cand nu vad masina nu imi pot da cu parerea...poate fi o planetara sau cardanul la gup nu sunt intrate bilele pe fagasul lor...(am pati-to)...nu stiu nici ce masina ai...

 

Masina e un 320i E46, cand au ridicat o pe cric, cand au facut proba doar la roata din dreapta spate se auzea, la cealalta nu, dar asa cand era ridicata pe elevator si simuland mersul, se auzea, de asta au si facut proba doar cu cate o roata...

Link to comment
Share on other sites

Masina e un 320i E46, cand au ridicat o pe cric, cand au facut proba doar la roata din dreapta spate se auzea, la cealalta nu, dar asa cand era ridicata pe elevator si simuland mersul, se auzea, de asta au si facut proba doar cu cate o roata...

 

 

O problema similara a avut-o un prieten la un 320Ci cabrio, rezolvarea a fost ca a vandut masina; nu este exclus sa fie si din ceea ce-a spus colegul mai sus, dar eu totusi cred ca este din grup. Dupa parerea mea, problema ta nu a aparut imediat dupa schimbarea bucsilor, problema era de dinainte, doar ca, schimbarea bucsilor a facut ca acest huruit/vibrat sa se accentueze, datorita modificarii pozitiei grupului prin schimbarea bucsilor (centrat/descentrat). Din pacate situatia este frecventa la astfel de masini in special la coupe/cabrio (se dau forje,burnout-uri si toate cele, lumea le cred niste bolizi).

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

O problema similara a avut-o un prieten la un 320Ci cabrio, rezolvarea a fost ca a vandut masina; nu este exclus sa fie si din ceea ce-a spus colegul mai sus, dar eu totusi cred ca este din grup. Dupa parerea mea, problema ta nu a aparut imediat dupa schimbarea bucsilor, problema era de dinainte, doar ca, schimbarea bucsilor a facut ca acest huruit/vibrat sa se accentueze, datorita modificarii pozitiei grupului prin schimbarea bucsilor (centrat/descentrat). Din pacate situatia este frecventa la astfel de masini in special la coupe/cabrio (se dau forje,burnout-uri si toate cele, lumea le cred niste bolizi).

 

Posibil, dar inainte sa schimb bucsile nu aveam nici joc in grup sau nici un fel de zgomot/huruit. Eu nu ma incadrez in genul de care ai enumerat, chiar am avut grija de ea, i am schimbat tot la timp, problemele frecvente modelului sau motorizarii, le am facut din timp, adica nu mi am batut joc de ea, cn ma cunoaste, stie cum am grija de ea :D

Link to comment
Share on other sites

Posibil, dar inainte sa schimb bucsile nu aveam nici joc in grup sau nici un fel de zgomot/huruit. Eu nu ma incadrez in genul de care ai enumerat, chiar am avut grija de ea, i am schimbat tot la timp, problemele frecvente modelului sau motorizarii, le am facut din timp, adica nu mi am batut joc de ea, cn ma cunoaste, stie cum am grija de ea :D

 

 

N-am spus ca tu i-ai dat jar la masina, m-a referit in general la astfel de modele; chiar mai este un topic aici pe forum in care se vorbeste despre asta, si ai sa vezi acolo ca sunt multi cu problema ta.

 

Referitor la joc, chiar asta este ideea, adica e posibil ca inainte de schimbarea bucselor sa nu fi avut joc sau altceva tocmai din faptul ca grupul a fost descentrat, iar odata cu schimbarea lor, practic s-a si centrat grupul (si-a revenit pe pozitia initiala) si de aici jocul in angrenaje. Bine, nu e batut in cuie ceea ce-am spus eu, e doar o parere, si pana cand nu desfaci sa vezi ce are, nu stiu daca ai sa rezolvi problema.

Link to comment
Share on other sites

N-am spus ca tu i-ai dat jar la masina, m-a referit in general la astfel de modele; chiar mai este un topic aici pe forum in care se vorbeste despre asta, si ai sa vezi acolo ca sunt multi cu problema ta.

 

Referitor la joc, chiar asta este ideea, adica e posibil ca inainte de schimbarea bucselor sa nu fi avut joc sau altceva tocmai din faptul ca grupul a fost descentrat, iar odata cu schimbarea lor, practic s-a si centrat grupul (si-a revenit pe pozitia initiala) si de aici jocul in angrenaje. Bine, nu e batut in cuie ceea ce-am spus eu, e doar o parere, si pana cand nu desfaci sa vezi ce are, nu stiu daca ai sa rezolvi problema.

 

Am mai cautat si eu topic`uri cu probleme gen, dar acolo se discutau de acel clinchet ca de clopotel, la asta ma gandesc si eu, ori ceea ce ai spus tu, ori ce a spus colegul de mai sus, cu planetara...acum e nasol ca e si periodata cand nu prea se lucreaza in service`uri, dar asta e, dar vroiam o parere, sau pe cnva care poate a patit ceva gen pt ca cei de la service au cam intrat in ceata...

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Bavaria mi au spus ca daca a fost desfacut cardanul de la jumatate, numai poate fii echilibrat niciodata, chiar daca cei de la www.reparatiicardane.ro, m ai asigurat ca cardanul este ca nou, dupa schimbarea crucilor si a rulmetului, si nu au pomenit nimic ca echilibrarea nu s ar putea face...
Link to comment
Share on other sites

Pai si ce solutie tiau oferit cei de la bavaria? uite sunt curios de o chestie la mine la cardan pierdea ulei prin spate prin zona busonului si mia schimbat o garnitura si nu mai curge(+uleiul schimbat) dar nam stat langa ei oare mio fi desfacut de la jumate? ca ideea e ca eu nu am probleme gen de huruit singura ar fi ca se simte cand plec de pe loc ca si cum ar cupla in spate..sau nus eu obisnuit,,, dar nu merge sa iei din dezm tot cardanu?
Link to comment
Share on other sites

Pai si ce solutie tiau oferit cei de la bavaria? uite sunt curios de o chestie la mine la cardan pierdea ulei prin spate prin zona busonului si mia schimbat o garnitura si nu mai curge(+uleiul schimbat) dar nam stat langa ei oare mio fi desfacut de la jumate? ca ideea e ca eu nu am probleme gen de huruit singura ar fi ca se simte cand plec de pe loc ca si cum ar cupla in spate..sau nus eu obisnuit,,, dar nu merge sa iei din dezm tot cardanu?

 

ba da, dupa 7 ianuarie a ramas sa duc masina la cineva care chiar se pricepe, adica la Robert_TAU, daca nici la el nu am sa o fac, inseamna ca nici nu am sa o fac nicaieri :D cei de la bavaria asa mi au zis ca nu a fost deloc bine ca l a desfacut ...

Edited by SilviuSLV
Link to comment
Share on other sites

ba da, dupa 7 ianuarie a ramas sa duc masina la cineva care chiar se pricepe, adica la Robert_TAU, daca nici la el nu am sa o fac, inseamna ca nu am sa o fac nicaieri :D cei de la bavaria asa mi au zis ca nu a fost deloc bine ca l a desfacut ...

 

 

Bun, si daca cumva din intamplare, se descentra cardanul sau se rupea ceva pe la el, tot n-ar fi fost bine sa-l demontezi? adica in opinia lor trebuia sa mergi asa cu el? Aaaa, m-am prins, gata, trebuia sa te duci la ei nu la alt service...daca te duceai la ei nu era nicio problema ca-l demontau.

Link to comment
Share on other sites

Bun, si daca cumva din intamplare, se descentra cardanul sau se rupea ceva pe la el, tot n-ar fi fost bine sa-l demontezi? adica in opinia lor trebuia sa mergi asa cu el? Aaaa, m-am prins, gata, trebuia sa te duci la ei nu la alt service...daca te duceai la ei nu era nicio problema ca-l demontau.

 

Pai de asta nici eu nu am ales sa cotinui sa fac ceva la ei, merg pe mana lui Robert :)

 

Poate suna penal, cel putin asa as crede si eu dar era pe youtube un video in care se auzea exact la fel in mers si era FLANSA!!! Daca gasesc video incerc sa il urc

 

Flansa cardan e buna, are cateva luni de cand am schimbat o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.