Jump to content

P-ul(parking) aprins (e38 725 tds 1996)


Recommended Posts

cu respect! stie cineva din ce cauza ramane aprins, peste noapte,practic non stop litera P (parcare) de pe consola schimbatorului de viteze?

este vorba de un e38 725 tds din 1996.am mers la 2 testere,singura prbl care s-a gasit:senzorul abs stanga fata de care stiam de 1 luna,problema cu P-ul aparand in urma cu o saptamana cand am schimbat consola de actionat geamurile,oglinzile de pe usa la sofer.sa fie doar brodeala,altceva fiind defect sau are legatura cu schimbarea consolei?

astept pareri,multumesc

Link to comment
Share on other sites

Așa a fost mereu. E un Led cât crezi ca va consuma dintr o baterie de 100a

corect,ca si consum e infim,deci esti sigur ca la toate masinile este asa?sau avem amandoi acelasi defect?glumesc..deci sa stau linistit..cu toate ca nu prea imi dau seama de ce sa stea tot timpul aprins

 

Salut nikos, nu stiu care ar fi problema ta, pot sa iti spun doar ca la mine se stinge dupa vreo 20 min dupa ce o incui. E38 728i

 

deja avem o problema,care are defect a ta,sau a mea si a lui malasorte?

Link to comment
Share on other sites

Eu am un e39 dar nu cred ca la tine e diferit .. Din pacate nu stiu cum sa te indrum, dupa cum am zis masina dupa 16 min intra in sleep mode .... In concluzie trebuie sa se stinga ledul ( zic eu) .

 

 

:@ :))) :ââÂŹ :& :D

ok,merci,poate a descoperit totusi cineva de pe forum care e treaba cu acel led care nu se stinge si ma lamureste

Link to comment
Share on other sites

Si eu tot e39 am si la mine se stinge dupa max 20 min; si mai e o chestie pe care trebuie s-o verifici: atata timp cat "P"-ul sta aprins, iti merge si ventilatorul acela micut din panoul de clima (cel care transmite informatii la senzorul de temp interioara),iar in momentul in care se opreste el, se stinge si ledul la maneta de viteze. Deci nu e normal ca p-ul sa stea aprins toata noaptea; verifica si ce ti-am zis, vezi daca ventilatorul acele functioneaza si daca se opreste dupa 16-20 min.
Link to comment
Share on other sites

si la mine intra in "sleep mode".

 

...si mai e o chestie pe care trebuie s-o verifici: atata timp cat "P"-ul sta aprins, iti merge si ventilatorul acela micut din panoul de clima (cel care transmite informatii la senzorul de temp interioara),iar in momentul in care se opreste el, se stinge si ledul la maneta de viteze. ....

 

treaba asta nu cred ca este in regula.

Link to comment
Share on other sites

De ce? pt ca si la cealalta la fel se oprea zgomotul ala facut de mini ventilatorul din panoul de clima, deci tot dupa vreun sfert de ora sau 20 min...ce n-ar fi in regula?

 

e38/e39 intra in "sleep mode" dupa 15 minute.

La mine miniventilatorul respectiv se opreste dupa ce "inchid" clima. Se invarte din inertie.... ceva timp.

Este dificil sa iti dai seama (dupa auz) ca acel miniventilator functioneaza: practic poti verifica cu fum de la o tigara.

Probabil zgomotele ce le auzi vin de la ceva relee sau contractii ale materialelor care se racesc.

Link to comment
Share on other sites

e38/e39 intra in "sleep mode" dupa 15 minute.

La mine miniventilatorul respectiv se opreste dupa ce "inchid" clima. Se invarte din inertie.... ceva timp.

Este dificil sa iti dai seama (dupa auz) ca acel miniventilator functioneaza: practic poti verifica cu fum de la o tigara.

Probabil zgomotele ce le auzi vin de la ceva relee sau contractii ale materialelor care se racesc.

Uite de curiozitate am sa incerc maine faza cu tigara, dar sunt sigur ca nu ma insel, pt ca au fost momente cand a trebuit sa stau in masina sa astept pe cineva si cand am oprit motorul, miniventilatorul a continuat sa mearga iar dupa cca 15-20 min (nu am stat sa masor timpul) s-a oprit, dar si ledul de la P s-a stins. La pisicuta care am avut-o, acelasi lucru, doar ca la aia n-aveam P ca era manuala :D .

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

De miniventilator nu stiu dar niciodata nu am vazut P de la cutie stins la mine. De fapt nici nu ma deranjeaza. Mai tare ma enerveaza telefonul care nu se opreste automat cand opresc motorul si scot cheia. Oricum o sa-i indes o tigara in fata panoului de clima sa ma lamuresc si cu ventilatorul.
Link to comment
Share on other sites

daca stai in masina cu motorul (cheie scoasa din contact)oprit si dai drumul la radio o sa constatati ca el merge fix 20 min, tot atat cat merge si ventilatorul din climatronic si tot atat sta si ledul de la "P" aprins, apoi se opresc toate deodata, cum bine spunea un coleg intra in sleep mode Edited by cotti
Link to comment
Share on other sites

daca stai in masina cu motorul (cheie scoasa din contact)oprit si dai drumul la radio o sa constatati ca el merge fix 20 min, tot atat cat merge si ventilatorul din climatronic si tot atat sta si ledul de la "P" aprins, apoi se opresc toate deodata, cum bine spunea un coleg intra in sleep mode

salut cotti,pai asta e marea prbl,sta tot timpul aprins,dimineata il gasesc tot aprins,ar putea sa fie ceva de la cutie?

Link to comment
Share on other sites

daca stai in masina cu motorul (cheie scoasa din contact)oprit si dai drumul la radio o sa constatati ca el merge fix 20 min, tot atat cat merge si ventilatorul din climatronic si tot atat sta si ledul de la "P" aprins, apoi se opresc toate deodata, cum bine spunea un coleg intra in sleep mode

 

Cam asta am spus si eu, doar ca la mine nu se mai aprinde radio-ul daca scot cheia din contact, dar in rest asa este.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Si la E38-ul meu se stinge acel led dupa cateva minute. Am observat ca acel miniventilator de la panoul de clima functioneaza chiar si dupa ce opresc motorul si scot cheia din contact. Probabil se opreste cand intra in sleep mode. Iar cand deschid usa sau porbagajul sau dezarmez alarma din telecomanda ledul de la cutie se aprinde iar ventilatorul se aude vajaind daca ascult cu atentie.

Eu tin masina in curte si de obicei nu o incui noaptea. Acum cateva minute am incuiat-o si s-a activat si alarma... led-ul de la cutie s-a stins si clipeste doar led-ul rosu de pe grila centrala de pe bord.

 

Ma gandesc ca e vreo optiune care ramane activa si de aceea nu se stinge led-ul de la cutie la voi.

Incercati, cum a spus un coleg mai sus, sa vedeti daca acel led este aprins inainte de a atinge ceva la masina sau telecomanda. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.