Jump to content

care ar fi durata de viata a unui alternator,numar de kilometri mai precis


Recommended Posts

salutare tutoror si Craciun Fericit!!!,avand in vedere ca un prieten de al meu saptamana trecuta a ramas pe autostrada cu masina(bmw 320d touring FL E46) cauza l-au lasat carbunii de la alternator,ceea ce a dus la descarcarea bateriei.Ar putea cinava sa-si dea cu parerea la durata de viata a carbunilor sau a numarul de kilometri la care poti sa te astepti la asa ceva?Tin sa precizez ca masina (bmw 320d e46,berlina FL) o am de aproape 3 ani,nu am avut probleme cu alternatorul,are 183k km.Eu cred ca ar trebui sa se auda un zgomot de la alternator cand sunt pe duca carbunii,mersi SARBATORI FERICITE tuturor
Link to comment
Share on other sites

e clara treaba ii mai tin vreo 15k km maxim si ii schimb,sau poate si mai devreme,spun asta ca prietenului meu i-au luat 200 euro ca sa-i schimbe :sweat:(vorbesc in Italia),l-a vazut si cu masina inmatriculata in Romania,apropo e putin de munca sa dai alternatorul jos la 320d e46,carbunii schimbandu-se relativ usor ,am vazut pe youtube
Link to comment
Share on other sites

e clara treaba ii mai tin vreo 15k km maxim si ii schimb,sau poate si mai devreme,spun asta ca prietenului meu i-au luat 200 euro ca sa-i schimbe :sweat:(vorbesc in Italia),l-a vazut si cu masina inmatriculata in Romania,apropo e putin de munca sa dai alternatorul jos la 320d e46,carbunii schimbandu-se relativ usor ,am vazut pe youtube

eu am demontat alternatorul singur acasa si m-am dus cu el la electrician sa schimbe carbunii

carbuni originali nu gasesti decat cu releul de incarcare impreuna si costa cam 100 euro

eu am dat cam 30 lei sa imi puna alti carbuni nu stiu de la ce masina erau dar i-a polizat si i-a facut sa intre in locasul celor vechi

 

alternatorul se demonteaza pe deasupra??sau pe jos dand scuturile jos??

pe dedesubt il scoti si pe deasupra desfaci suruburile :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

aha ,pai daca vine impreuna cu releul de incarcare si costa 100 euro,nu mai ma mira faptul ca i-a luat 200euro cu totul ca sa-i schimbe,in cazul asta avand in vedere ca mai exista si riscul sa ramana rulmenti blocati,mai bine dai 350-400euro si ti-l iei nou OE,parerea mea
Link to comment
Share on other sites

ai facut multi km pe autostrada daca ii faceai in oras nu mai ajungeai la 285000 fara sa umbli la alternator

 

 

LA MULTI ANI!!! si tie :sorcerer:

:))) asa este masina aia avea 200k doar pe autostrada , era inca 80% cu piese de la mama ei si era super legata masina !

La multi ani

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.